Češi v divoké bitvě přemohli Francii, ve čtvrtfinále se utkají s USA

15:04aktualizováno  23:09
MINSK (Od našeho zpravodaje) - Po hrůzném začátku se vzpamatovali, otočili nepříznivý vývoj, nadřeli se, ale nakonec splnili úkol. Čeští hokejisté porazili v závěrečném duelu skupiny Francii 5:4 po prodloužení a ve čtvrtfinále mistrovství světa se vyhnou Rusku. S jediným neporaženým týmem šampionátu budou hrát právě Francouzi. Češi vyzvou Američany.

Čeští hráči (vzadu) se radují ze čtvrtého gólu. Vlevo je francouzský brankář Florian Hardy, vpravo Jonathan Janil a Baptiste Amar z Francie. foto: ČTK

Nastal čas na odplatu. Po třech měsících se česká reprezentace opět utká v duelu, který rozhoduje o (ne)úspěchu, se Spojenými státy americkými. Na olympijských hrách v Soči tým USA vyhrál 5:2, trenér Alois Hadamczik později rezignoval na funkci.

ON-LINE PŘENOS ZDE

Výběr jeho nástupce Vladimíra Růžičky čeká důležitý souboj s Američany ve čtvrtek od 15:00.

Souboj už jistých čtvrtfinalistů o to, kdo skončí v tabulce třetí, byl pro diváky pohledný, taktika hráče nesvázala. Francouzi si užívali svou euforii, Češi zase nechtěli podruhé na turnaji prohrát s outsiderem, i když právě Francie jim pomohla mezi nejlepší osmičku.

Ohlasy trenérů

Vladimír Růžička (trenér ČR): "Měli jsme špatnou první třetinu, soupeř vedl 3:0. Ve druhé třetině jsme hráli velice dobře, vytvořili jsme si velký tlak a dali jsme góly. Škoda, že jsme nedali na 5:3 z trestného střílení. Ve třetí třetině jsme nehráli špatně, ale dostali jsme zbytečný gól na 4:4 a v prodloužení jsme byli šťastnější. Francie ukázala, že hraje na tomto mistrovství světa velice dobře."

Dave Henderson (trenér Francie): "Měli jsme velice dobrou první třetinu. Měli jsme ale ve druhé třetině problémy s vyloučeními a soupeř se dostal do hry. Ve třetí třetině jsme se vrátili do hry. Před dvěma roky bychom takový výsledek s Českem brali, ale měli jsme na vítězství."

Začátek utkání však byl pro české fanoušky hodně nepříjemný. V 7. minutě ukázal Julien Desrosiers, že Francouzům není cizí ani baseball. Střelu, která by minula branku, pohotově ze vzduchu napálil do sítě. "Nepokryl jsem ho. Byla to asi moje chyba, ale nečekal jsem, že to takhle trefí," litoval kapitán Tomáš Rolinek v televizním rozhovoru.

Češi pak měli nápor, v samostatném úniku byli Tomáš Hertl i Roman Červenka, Rolinek zahrozil v oslabení. Francouzi měli pouze dvě střely na branku, přesto přidali další gól. Desrsiersovi nesedla střela z pravého kruhu ideálně, právě proto brankář Alexander Salák nedokázal pohromě zabránit.

Salák byl hrdinou okamžiku také o chvíli později, rozhodčí mu udělili přísný trest za podražení a poslali český tým do tří poté, co si důrazně odstavil soupeře na brankovišti. Českého gólmana tak opět sudí svým verdiktem pořádně naštvali, navíc Francie klasickou přesilovku využila díky Laurentovi Meunierovi.

Růžičkovi hoši byli v ten moment na dně. Když Vladimír Sobotka v poslední minutě snížil na 1:3, ani se pořádně neradoval. "Byla to špatná třetina, musíme se pořádně seřvat v kabině, takhle to dál nejde," burcoval kapitán Rolinek před druhou třetinou.

A opravdu, motivační řeč zabrala. Češi zabrali a Jiří Sekáč bekhendem zakončil dravým průnik - 2:3. Nálada byla daleko lepší, hokejisté už se usmívali. V polovině zápasu navíc vyrovnal Jaromír Jágr, když Jordánovu střelu tečoval kalhotami do branky. Pro jistotu ještě puk dorazil. Za 72 sekund dokonal obrat důrazný Martin Zaťovič.

Dvojice pro čtvrtfinále

• 15:00 USA - Česko
  • 16:00 Rusko - Francie
  • 19:00 Kanada - Finsko
  • 20:00 Švédsko - Bělorusko

Další - možná rozhodující - gól mohl přidat znovu Jágr. Ovšem trestné střílení neproměnil. Střílel mezi betony, ale puk břinkl o tyčku. Taková smůla!

Francouzi byli pod tlakem, ale posílali soupeři varování v podobě rychlých brejků. Z jednoho z nich v přesilovce bohužel vyrovnal střelec Antoine Roussel, byl to jeho šestý gól na turnaji.

Dál se hrálo ve svižném tempu. Ve 47. minutě nabral vysokou rychlost Michal Vondrka, ale sólo těsně před francouzským brankářem Hardym už nezakončil.

Závěr byl stejně jako úvod utkání pro Čechy hodně těžký. Při Zámorského vyloučení měla francouzská elitní lajna tlak, Salák se musel pořádně otáčet, ale situaci přečkal.

V prodloužení šli čeští hráči za vítězstvím, nechtěli nájezdy. Ty jim tady v Minsku nejdou. Kindl ještě mířil nepřesně, ale jeho kolegové zařídili důležitý gól. Zámorský nahodil puk na branku, kde jej došťouchl mezi Hardyho betony Kolář.

Mistrovství světa v ledním hokeji v Bělorusku

Skupina A

ČR - Francie 5:4p (1:3, 3:0, 0:1 - 1:0)

Branky a nahrávky: 20. Sobotka, 25. Sekáč (Zámorský, Kolář II), 32. Jágr (Jordán, Sobotka), 33. Zaťovič (Rolinek, Kindl), 63. Kolář II (Zámorský, Sobotka) - 7. Desrosiers (Janil, Y. Treille), 18. Desrosiers (T. da Costa), 19. Meunier (Raux), 43. Roussel (Fleury). Rozhodčí: Dremelj (Slovin.), Gofman (Rus.) - Hull (Kan.), Puolakka (Fin.). Vyloučení: 7:5. Využití: 0:2. Diváci: 8214.

ČR: Salák - Němec, Vitásek, Jordán (11.-20. Ševc), Kindl, Zámorský, Kolář II - Jágr, Sobotka, Hertl - Vondrka, Červenka, Klepiš - Hudler, Novotný, Sekáč - Zaťovič, Jan Kovář, Rolinek. Trenéři: Vladimír Růžička, Ondřej Weissmann a Jaroslav Špaček.

Francie: Hardy - Besch, Auvitu, Amar, Manavian, Janil, Dieude Fauvel, Chakiachvili - Bellemare, S. da Costa, Roussel - Y. Treille, Meunier, Desrosiers - Fleury, Guttig, T. da Costa - Tardif, B. Henderson, Ritz - Raux. Trenér: Dave Henderson

Norsko - Kanada 2:3 (1:0, 1:2, 0:1)

Branky a nahrávky: 14. Bastiansen, 33. Hansen (Bryhnisveen, M. Olimb) - 24. Ward (Ellis, Monahan), 37. Scheifele (Bieksa, Ward), 51. Ward (Huberdeau). Rozhodčí: Sidorenko (Běl.), Piechaczek - Schrader (oba Něm.), Raming (Rus.). Vyloučení: 7:2. Využití: 1:2. Diváci: 7487.

Dánsko - Slovensko 3:4 (0:1, 1:0, 2:3)

Branky a nahrávky: 22. Boedker (Green, Christensen), 53. Green (Christensen, Lassen), 55. Jesper Jensen (Jesper B. Jensen) - 15. Tatar (Valach), 42. Miklík (Viedenský), 54. Viedenský (Miklík, Valach), 55. Tatar. Rozhodčí: Kaval (USA), Olenin (Rus.) - Lederer (ČR), Semjonov (Est.). Vyloučení: 5:10, navíc O. Lauridsen (Dánsko) 10 min. Využití: 2:2.