Světový pohár: zámořské derby ovládla Kanada, Češi tak skončí už ve skupině

7:37
TORONTO - Hokejisté Kanady porazili v zámořském derby ve skupině A Světového poháru v Torontu USA 4:2. Zajistili tak sobě a Výběru Evropy postup do semifinále. Oba celky se utkají ve vzájemném souboji o prvenství ve skupině.

Američan Jonathan Quick s Kanaďanem Johnem Tavaresem. foto: ČTK

Američané, kteří patřili k hlavním favoritům turnaje, tak zůstanou nečekaně za branami závěrečných vyřazovacích bojů spolu s českým týmem, s nímž sehrají poslední utkání skupiny, které však rozhodne pouze o pořadí na třetí nepostupové příčce.

Švédové na SP podruhé vyhráli a jsou blízko semifinále, Finsko porazili 2:0

Důležitý duel dvou velkých rivalů sice rozehráli lépe Američané, kteří šli také do vedení, ale už o necelé dvě minuty později vedla Kanada 2:1, do konce první třetiny přidala třetí trefu a zbytek zápasu měla pod kontrolou. Dva góly vítězů vstřelil útočník Matt Duchene.

Američané byli na zápas nabuzení a plní chuti poprat se o postup poté, co si výrazně zkomplikovali situaci úvodním vystoupením s Výběrem Evropy, z jejich strany mimořádně nepovedeným (0:3). Gólový půst na turnaji ukončil v páté minutě důrazný McDonagh, jenže Kanada bleskově odmítla jakékoliv komplikace.

Kanada - USA 4:2 (3:1, 1:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 6. Duchene (Vlasic, J. Thornton), 7. Perry (Couture, Toews), 13. Duchene (Burns), 29. P. Bergeron (Tavares, Pietrangelo) - 5. McDonagh (Stepan, P. Kane), 58. Oshie (J. van Riemsdyk, Pavelski). Rozhodčí: McCauley, Furlatt - Heyer, Cormier (všichni Kan.). Vyloučení: 3:3. Bez využití. Diváci: 19.106.

Kanada: Price - S. Weber, Vlasic, Doughty, Bouwmeester, Burns, Pietrangelo - P. Bergeron, Crosby, Marchand- Perry, Toews, Couture - Stamkos, Getzlaf, Tavares - R. O'Reilly, Duchene, J. Thornton. Trenér: Mike Babcock.

USA: Quick - Carlson, McDonagh, Niskaken, Suter, Byfuglien, E. Johnson - Oshie, Pavelski, J. van Riemsdyk - P. Kane, Stepan, Parise - Wheeler, Kesler, Abdelkader - Palmieri, Backes, Pacioretty. Trenér: John Tortorella.

Za minutu a půl bylo vyrovnáno, když od modré vypálil Vlasic a před brankou operující Duchene poslal od zadního hrazení odražený kotouč za záda gólmana Quicka. Už za dalších 14 vteřin se navíc puk odrazil do branky od najíždějícího Perryho a sudí jeho trefu posvětili i po kontrole u videa, kterou si vyžádala střídačka USA.

Kanada rázem na ledě kralovala a Američané se jen pomalu oklepávali z ledové sprchy. Marchand sice svou šanci ještě neproměnil, ale pak jel sám na Quicka Duchene a s přehledem mu poslal kotouč mezi betony - 3:1. Marchand vzápětí ještě trefil tyč.

Ve 26. minutě stálo štěstí i při kolébce hokeje, když byl jen kousek od snížení obránce Erik Johnson, ale i on zazvonil pouze na brankovou konstrukci. Když pak po Bergeronově akci bránící McDonagh nechtěně dokopl kotouč za záda svého gólmana, bylo zřejmé, že Američané si na prestižním turnaji semifinále nezahrají.

Branková konstrukce byla ve velké permanenci ještě s blížícím se závěrem zápasu. A Priceovi muselo ještě dlouho zvonit v uších, neboť v 52. napálil horní tyč Stepan, v 55. minutě orazítkoval jeho levou tyčku při přesilovce Byfuglien. Když nedlouho poté zkusil štěstí Pacioretty, Price jeho ránu vytěsnil lapačkou znovu na levou tyč.

Po závaru před kanadským brankovištěm se pak přece jen zapsal mezi střelce šťastným gólem Oshie, dvouminutová power play USA už však posílení naděje na zvrat nepřinesla.