Kanada má první zlato. Krasobruslaři suverénně ovládli soutěž družstev

8:30
kangnung - Kanadští krasobruslaři vyhráli olympijskou soutěž družstev. V korejském Pchjongčchangu o tom rozhodli ještě před závěrečnými volnými tanci. Nakonec porazili obhájce olympijského zlata z Ruska o sedm bodů. Bronz získali Američané, kteří obhájili třetí pozici z olympijské premiéry této soutěže v Soči.

Kanadští krasobruslaři se radují ze zlaté medaile v závodě družstev. foto: Reuters

Pančochová skončila šestnáctá. Dnes to byl boj o přežití, špatná reklama na snowboarding

Kanaďané byli před čtyřmi lety druzí, tentokrát vystoupali na vrchol. K jistotě olympijského zlata jim pomohly už dnešní výhra Patricka Chana ve volných jízdách mužů a třetí místo Gabrielle Dalemanové mezi ženami.

Trojnásobný mistr světa a obhájce individuální stříbrné medaile ze Soči Chan sice upadl při trojitém axelu, ale jinak se mu dařilo.

„Dokázal jsem něco velkého, což bylo skočit dva povedené čtveráky v jedné jízdě. Tuhle medaili si budu držet u sebe a bude pro mě stejně důležitá jako ta individuální,“ řekl Chan, jenž byl v Soči členem kanadského stříbrného družstva.

Dnes nechal za sebou rovněž chybujícího Rusa Michaila Koljadu. Ten ale předvedl mnohem lepší výkon než v krátkém programu, kde skončil až osmý, a druhým místem ještě udržel svůj tým ve hře.

Úspěch Kanaďanů potvrdila výbornou volnou jízdou Dalemanová, která těsně nestačila na druhou Američanku Mirai Nagasuovou, jež se blýskla trojitým axelem.

Krasobruslař Michal Březina při tréninku v Kangnungu.
Krasobruslař Michal Březina na zimní olympiádě v Pchjongčchangu.

O více než dvacet bodů obě deklasovala patnáctiletá Ruska Alina Zagitovová, jež získala ještě vyšší známku než při lednovém evropském titulu v Moskvě.

Osobní rekord si vylepšila na 158,08 bodu a dělilo ji 2,38 bodu od světového rekordu zkušenější kolegyně z týmu Jevgenije Medveděvové.

Triumf kanadských krasobruslařů pak podtrhli Tessa Virtueová a Scott Moir výhrou ve volných tancích.

Vedle dvou individuálních tak vybojovali druhou týmovou medaili a ziskem čtyř olympijských cenných kovů se v čele historických tabulek vyrovnali Jevgeniji Pljuščenkovi a Švédovi Gillisu Grafströmovi, který v krasobruslení uspěl na letní olympiádě 1920 a zimních hrách 1924 až 1932.

Virtueová a Moir budou v Koreji velkými favority na medaili i mezi tanečníky.

Členové kanadského družstva ve všech osmi částech soutěže skončili na stupních vítězů.

O jejich zlato se vedle závodníků, kteří nastoupili dnes, postarali ještě sportovní dvojice Meagan Duhamelová a Eric Radford a Kaetlyn Osmondová, která přispěla třetím místem v krátkém programu.

Individuální soutěže krasobruslařů začnou ve středu krátkým programem sportovních dvojic, do kterého zasáhnou i Anna Dušková a Martin Bidař.

Česká výprava bude mít v Pchjongčchangu zastoupení ještě díky Michalu Březinovi a tanečnímu páru Cortney Mansourová, Michal Češka.