Kanada byla bezradná, bohužel se obrat nekonal, hodnotil expert Jelínek

6:15
PRAHA - V závěru druhé třetiny prohrávali už o tři branky, z duelu proti Kanadě ale dokázali čeští hokejisté ještě udělat pořádné drama. Poprvé na šampionátu sice po prohře 3:4 na body nedosáhli, znovu však zaujali bojovným a pracovitým výkonem. "Obrat se bohužel nekonal, ale zklamaní být rozhodně nemusíme," řekl Marian Jelínek.

Liberecký trenér Marian Jelínek foto: ČTK

Čeští hokejisté soupeře opět přestříleli. Na MS zatím proti svým protivníkům v této činnosti zcela dominují, ale převahu se jim nedaří plně zúročit. Po výhře nad Slovenskem přišla ztráta bodů se Švédskem a posledně vyšli reprezentanti naprázdno proti Kanadě.

"Máme za sebou tři utkání a my jsme ani jedno nevyhráli v základní hrací době. Na druhou stranu jsme měli těžké soupeře, proti kterým není snadné se prosadit," pravil Jelínek - v současnosti trenér Mladé Boleslavi a uznávaný sportovní psycholog.

Lidovky.cz: Je tedy výhodou, že národní mužstvo prověřila hned na úvod mistrovství trojice těžkých soupeřů?
Záleží na úhlu pohledu. Pokud budu mluvit za sebe, tak ano. Vidím v tom určitou výhodu hlavně proto, že jsme se dostali do správného tempa. Teď náš čekají papírově slabší týmy a už by se na nich mohla projevit kondiční absence. Samozřejmě zlí jazykové mohou tvrdit opak a argumentovat tím, že to je o dost obtížnější pro hráče ze zámoří. Ale můj názor je vůči tomu pozitivní.

Lidovky.cz: V utkání s Kanadou česká reprezentace znovu nezaostávala, naopak sahala po bodech. Jak utkání hodnotíte?
Podle mě nepůsobil soupeř od prvních minut žádným jistým dojmem. Rozhodně neměl takový start, na jaký jsme od zámořských týmů zvyklí. Svoji roli asi sehrálo také to, že Kanaďané dostali v prvním zápase, sportovně řečeno, pár facek od Francie. Na začátku se nás báli. Každopádně rozhodla druhá třetina, kde jsme hráli dlouho ve čtyřech a Kanada odskočila na klíčový rozdíl. Ve třetím dějství jsme ale měli jednoznačně navrch my. Musím říct, že jsem tak bezradnou Kanadu na mezinárodní scéně už dlouho neviděl. Obrat se bohužel nekonal, ale zklamaní být nemusíme.

Lidovky.cz: Hodně vzruchu nejen mezi zúčastněnými vyvolal faul Jana Kováře, který zasáhl vysokou holí do obličeje obránce Bieksu a byl vyloučený do konce utkání. Bylo to správné rozhodnutí sudích?
Nerad bych se pouštěl do nějakých rozborů, ani mi to nepřísluší. Ale souhlasím s většinou názorů, že ten trest byl hodně atypický. Honza chtěl protihráči nadzvednout hůl, ale netrefil ji. Dvě plus dvě minuty by byly v tomto případě rozhodně adekvátnější.

Lidovky.cz: Úvodní duely už o českých šancích leccos napověděly. Jaký článek týmů se vám zatím jeví jako nejslabší?
Hra v obraně, bohužel nemáme tak zkušené beky. Samozřejmě je tam Němec nebo Ševc, ale také Jordán s Vitáskem. A zrovna tenhle kluk je takový malý sportovní zázrak, vždyť půlku sezony odehrál v první národní lize a teď je na mistrovství světa. Ale musím říct, že si vede dobře. Minimum zkušeností má také Jordán. Trošku z těch hráčů cítím, že mají problém uklidnit hru. Rozhodně je však ve všech z nich potenciál. Když to řeknu hloupě, tak máme do čtvrtfinále čas na to, abychom to vypilovali.

Joel Ward z Kanady (uprostřed) přijímá gratulaci do spoluhráčů ke gólu. Vpravo český obránce Ondřej Vitásek.

Lidovky.cz: A co Jaromír Jágr? Několik let jste ho vedl také jako osobní trenér.
Nesouhlasím s názorem, že se trápí. To říkají lidé, kteří vnímají jen jeho upracované bruslení. Musím tedy přiznat, že jsem ho viděl hrát už daleko hůř. Špatně ale rozhodně nehraje. Dokáže vycítit šanci a v rozhodujících chvílích je pro mužstvo nepostradatelný. Proti Kanadě mohl poslat zápas do prodloužení, ale bohužel neproměnil. Je jasné, že kvůli věku už nebude všechny jednoznačně válcovat. Ale všimněte si, že je jinak jeho kvalita ohromná.