NHL: Kämpf s Ruttou zařídili výhru Chicaga nad Winnipegem 2:1

7:18aktualizováno  9:01
NEW YORK - Čeští hokejisté v dresu Chicaga zařídili v pátečním zápase NHL výhru 2:1 nad Winnipegem. Útočník David Kämpf v den svých 23. narozenin vstřelil premiérový gól v soutěži, k němuž přidal asistenci u vítězné trefy obránce Jana Rutty. Sedmadvacetiletý zadák byl zvolen druhou hvězdou utkání, Kämpf třetí. Gólman David Rittich dovedl Calgary 41 zákroky k triumfu 4:2 proti Floridě a odnesl si ocenění pro třetí hvězdu večera.

Jan Rutta (44) skóroval popáté v sezoně. foto: ČTK

Kämpf, jenž v uplynulých osmi startech zaznamenal tři asistence, se první branky dočkal v 25. minutě, když ve vzduchu tečoval střelu beka Connora Murphyho. Vítězná akce zápasu se zrodila v 37. minutě. Forvard Anthony Duclair, nová posila z Arizony, si vyměnil puk s Kämpfem a přihrál na útočnou modrou Ruttovi. Rodák z Písku si obehrál forvarda Shawna Matthiase a podél mantinelu si sjel až do kruhu pro vhazování, odkud střelou z úhlu překonal brankáře Connora Hellebuycka. Rutta skóroval popáté v sezoně.

„Je to mimořádné. Nejlepší den mého života,“ rozplýval se Kämpf, kterému tlumočil Rutta.

Kämpfův útok s Anthonym Duclairem a Alexem DeBrincatem na křídlech stál i u vítězné akce zápasu v 37. minutě. Duclair, nová posila z Arizony, si vyměnil puk s Kämpfem a přihrál na útočnou modrou Ruttovi. Rodák z Písku obehrál Shawna Matthiase a podél mantinelu si sjel do pravého kruhu pro vhazování, odkud střelou z úhlu překonal brankáře Connora Hellebuycka. Rutta skóroval popáté v sezoně, Kämpf prožil první dvoubodový večer v kariéře.

„Je skvělé, když se prosadíte poprvé. Jeho lajna hrála dobře, svižně a agresivně. Ve vlastní třetině nemají problém. Odvedli slušnou práci při oslabení, dnešek se Kämpfovi a jeho parťákům povedl,“ vyzdvihl třetí řadu trenér Chicaga Joel Quenneville.

Winnipegu se v 57. minutě zásluhou Patrika Laineho podařilo pouze snížit. Blackhawks uspěli ve třetím z posledních čtyř duelů, zatímco Jets vyšli bodově naprázdno po sedmi zápasech.

Calgary si na ledě Floridy připsalo šestou výhru v řadě. Žádný jiný celek se aktuálně nemůže pochlubit lepší formou. „O sérii výher jsem věděl a chtěl jsem ji prodloužit. Snažil jsem se předvést co nejlepší výkon a dát spoluhráčům šanci na vítězství, což se nám povedlo,“ uvedl Rittich, kterého dvakrát pokořil ruský útočník Jevgenij Dadonov. Pětadvacetiletý jihlavský rodák se v sezoně dosud představil v šesti utkáních (z toho pěti od začátku), v nichž si připsal čtyři výhry.

„Gólman zachytal skvěle. Celou sezonu nás brankáři drží,“ ocenil dvojici Mike Smith - Rittich kapitán Flames Mark Giordano. Za kanadské mužstvo znovu nenastoupili zranění Jaromír Jágr s Michaelem Frolíkem.

Útočník Jakub Vrána nahrávkou přispěl k výhře Washingtonu 4:3 na ledě Caroliny. Jednadvacetiletý odchovanec Letňan asistoval u vyrovnávací trefy útočníka Larse Ellera na 1:1, který do branky dorazil Vránovu střelu, jež skončila na tyči. Hurricanes se na počátku třetí třetiny dostali do vedení 3:2, ale Capitals se v závěru utkání povedl obrat.

V 57. minutě vyrovnal Brett Connolly a dvě vteřiny před koncem základní hrací doby rozhodl o výhře hostů Jay Beagle. Washington se proti Carolině představil od 2. ledna už potřetí a oplatil jí domácí prohru 1:3 z předchozího zápasu.

„Ukázali jsme charakter. Začínáme si uvědomovat, kdo jsme. Musíme tvrdě pracovat. Nebude to jednoduché. Jsou to důležité dva body,“ řekl ruský kanonýr Alexandr Ovečkin, který se na šesté výhře z posledních sedmi utkání podílel gólem a dvěma přihrávkami.

Columbus - Vancouver 2:5 (1:0, 0:4, 1:1) Branky: 5. S. Jones, 53. Calvert - 22. S. Bärtschi, 26. E. Gudbranson, 35. B. Gaunce, 38. Edler, 60. Virtanen. Střely na branku: 29:29. Diváci: 16.705. Hvězdy utkání: 1. H. Sedin, 2. Vanek (oba Vancouver), 3. S. Jones (Columbus).

Florida - Calgary 2:4 (0:0, 1:3, 1:1) Branky: 21. a 54. Dadonov - 22. Monahan, 31. Tkachuk, 37. J. Gaudreau, 60. Backlund. Střely na branku: 43:29. Brankář David Rittich (Calgary) inkasoval dvakrát z 43 střel a úspěšnost zákroků měl 95,3 procenta. Diváci: 14.519. Hvězdy utkání: 1. Tkachuk (Calgary), 2. Dadonov (Florida), 3. Rittich (Calgary).

Arizona - Edmonton 2:4 (2:2, 0:0, 0:2) Branky: 3. Richardson, 4. J. Archibald - 15. a 44. Nurse, 20. Maroon, 60. Nugent-Hopkins. Střely na branku: 22:27. Diváci: 14.077. Hvězdy utkání: 1. Nurse, 2. McDavid (oba Edmonton), 3. J. Archibald (Arizona).

Chicago - Winnipeg 2:1 (0:0, 2:0, 0:1) Branky: 25. Kämpf, 37. Rutta (Kämpf) - 57. Laine. Střely na branku: 27:32. Diváci: 21.588. Hvězdy utkání: 1. J. Glass, 2. Rutta, 3. Kämpf (všichni Chicago).

Carolina - Washington 3:4 (1:1, 1:1, 1:2) Branky: 4. Jordan Staal, 29. Aho, 42. Skinner - 8. Eller (Vrána), 21. Ovečkin, 57. Connolly, 60. Beagle. Střely na branku: 39:27. Diváci: 16.239. Hvězdy utkání: 1. Beagle (Washington), 2. Aho (Carolina), 3. Ovečkin (Washington).

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...