5. prosince 2009 9:51 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Kam s Davis Cupem? Do trezoru

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Španělský a český tým pózují s pohárem.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Španělský a český tým pózují s pohárem. | foto: ČTK

PRAHA Zvednout Davis Cup nad hlavu? Šlo by to, pokud by o slavnou trofej bojovali vzpěrači. Víc než metrák těžký tenisový pohár je ale výjimečný nejen svou váhou.

Při prvním pohledu na Davisův poháru poznáte, že o něj tenisté bojují už od začátku dvacátého století. Jako žádná jiná významná trofej neustále roste hlavně kvůli dřevěnému podstavci, na kterém rok co rok přibývají štítky se jmény šampionů a poražených finalistů. Třetí dřevěný kruh přibyl v roce 2002 a zvýšil hmotnost Davis Cupu na dnešních 104 kilogramů, stříbrný pohár také dorostl na současných 110 centimetrů.

Není to příliš? "Pro sportovce je škoda, že se s ním nemohou zaradovat nad hlavou a udělat vítězné gesto. Strop by měl být maximálně čtyřicet kilogramů, na výšce zase tolik nezáleží. Třeba pohár pro mistra české hokejové extraligy má třicet kilo. Na každé trofeji je ale nejdůležitější její historie, ne tvar a design," upozorňuje Michal Kolomazník ze společnosti Victoria, která se v Česku zabývá výrobou pohárů.

Davis Cup obestírá skutečně až posvátná aura. Na českém území byl k vidění zatím dvakrát. Poprvé po finálovém vítězství československého týmu nad Itálií v roce 1980. "Když jsme ho vyhráli poprvé, vzhlíželi jsme k němu my i ostatní lidé jako k velké věci. Během následujícího týdne vystavili pohár ve výloze Kotvy," vybavuje si člen vítězného týmu Tomáš Šmíd, kam pohár putoval nejdřív.

Krátce se stříbrná váza vrátila do Česka v roce 1999 podruhé, stalo se tak u příležitosti oslav sto let od založení prestižní týmové soutěže. "Všechny země, které ji v minulosti vyhrály, si mohly pohár za dva tisíce dolarů na pár dní půjčit," vybavil si šéf Českého tenisového svazu Ivo Kaderka.

Slavné sportovní poháry

Davis Cup tenis, trofej pro vítězný tým nejprestižnější týmové soutěže výška: 110 cm váha: 104 kg
Jediná významná sportovní trofej udělovaná více než sto let. Za 750 dolarů ji nechal vyrobit v roce 1900 student Dwight Davis, po kterém se týmová tenisová soutěž dodnes jmenuje. Celkově ji získalo 12 zemí, dvaatřicetkrát patřila Spojeným státům.

Stanley Cup hokej, trofej pro vítěze NHL výška: 89,5 cm váha: 15,5 kg
Původně mísu na ovoce, ze které se stala nejslavnější hokejová trofej, zakoupil pro hokejové turnaje v britské kolonii kanadský guvernér lord Stanley v roce 1892. Pro vítěze zámořské NHL se uděluje od roku 1926. Současnou podobu má mýty opředený grál od roku 1958. Dnes už přebírají hokejisté repliku, originál je k vidění v Hokejové síni slávy v Torontu.

Zlatá Niké fotbal, trofej pro vítězný tým mistrovství světa výška: 36,5 cm váha: 5 kg
Jde už o druhou verzi originální sošky z osmnáctikarátového zlata. Poprvé zmizela v roce 1966 před MS v Anglii. Fotbalový klenot, zabalený v kusu novin, objevil v parku malý psík Pickles a byl za to povýšen do rytířského stavu. Podruhé (a navždy) zmizela v roce 1983 za držení Brazilců, kteří ji získali nastálo po třetím vítězství na šampionátu. Nepomohly ani prosby Pelého, Niké byla zřejmě roztavena ve zlatou cihlu.

Liga mistrů fotbal, trofej pro vítěze nejprestižnější evropské klubové soutěže výška: 74 cm váha: 8 kg
Ušatý pohár nejdřív získávali vítězové Poháru mistrů evropských zemí - soutěže, předcházející dnešní Lize mistrů. Putovní trofej získává do trvalého držení klub, který dokáže v soutěži zvítězit alespoň třikrát po sobě nebo celkem pětkrát. Náročná kritéria od roku 1955 splnila pětice týmů - Real Madrid, Ajax Amsterdam, Bayern Mnichov, AC Milán a FC Liverpool.

Replika by vyšla na sto tisíc Velká radost, ale i starosti nastanou ve chvíli, pokud Češi o víkendu získají právo pečovat o Davis Cup potřetí. "Musí se pro něj zajistit pojištění a bezpečnostní služba," vypočítává Kaderka základní opatření. Než by trofej přebrali další šampioni, strávil by Davis Cup podle něj většinu času nejspíš v dobře střeženém trezoru. "Zavolal bych guvernérovi České národní banky. Je to můj bývalý kolega. Snad by se tam pro něj místo našlo."

Stejně jako většina dalších významných trofejí je ale i Davis Cup putovní ocenění. Jaká památka by v Česku zůstala, až by se pohár přestěhoval na novou adresu?

Na památné vítězství z roku 1980 zbyly v Česku krásné vzpomínky, ale žádné hmatatelné předměty připomínající slavné události. "Pokud se něco zachovalo, vzaly to ze sídla svazu na Štvanici povodně v roce 2002," potvrzuje Kaderka.

Pro každého hráče vítězného týmu je dnes připravena zmenšená verze Davis Cupu. Vítězové z roku 1980 ji ale nikdy neviděli. "Měli jsme dostat menší kopii, ale nakonec nám ji nikdo nedal," vzpomíná Tomáš Šmíd.

Svůj vlastní Davis Cup však může mít doma kdokoliv. Stačí sáhnout hlouběji do kapsy. Výroba věrné repliky by podle odhadu Michala Kolomazníka přišla až na sto tisíc. "Museli bychom vyrobit i nástroje na jeho výrobu." vysvětluje specialita. 

  • 0Diskuse
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.