Totální demonstrace síly. Kajakáři psali v Troji historii, obsadili první čtyři místa

12:25aktualizováno  16:45
PRAHA - Čeští kajakáři naprosto ovládli pražský Světový pohár ve vodním slalomu. V Troji zvítězil bronzový olympijský medailista z Ria de Janeiro Jiří Prskavec před Ondřejem Tunkou, Vavřincem Hradilkem a Vítem Přindišem.

Zleva stupně vítězů: Tunka, Prskavec a Hradilek. foto: ČTK

Prskavec byl přitom z českého kvarteta jediný, kdo si na trati připsal dvousekundovou penalizaci za dotyk branky. Jízdou na hranici rizika ale nakonec porazil Tunku o jednu setinu. Hradilek ztratil na vítěze 17 setin a nejrychlejší semifinalista Přindiš 69.

„Já jsem naprosto překvapenej, protože tohle jsem vůbec nečekal,“ prohlásil Prskavec, který od závodu v Riu už skoro měsíc pořádně netrénoval. „Ale asi tam něco zbylo,“ pousmál se muž, který v Troji obhájil loňské prvenství. „Rozhodně mě strašně hnali diváci,“ poděkoval zhruba čtyřem tisícovkám fanoušků podél trati.

Závody SP ve vodním slalomu, finále K1 muži, 3. září v Praze. Český...

Nejlepší z mezinárodní konkurence byl Slovák Jakub Grigar. Šestý Giovanni de Gennaro z Itálie se připravil o medailové umístění „šťouchem“, za Prskavcem zaostal o 2,06 sekundy.

„Letos to je Jířova (Prskavcova) sezona. Je to sport a je o setinách,“ řekl Hradilek a poukázal na skutečnost, že s Prskavcem on sám přišel o jedinou setinu o zlatou medaili na letošním mistrovství Evropy v Liptovském Mikuláši. „Byl na olympiádě tři setiny od brambory, ale zaslouží si to,“ podotkl Hradilek.

Hošková dojela nakonec druhá

Na stupně vítězů se dostala ještě kanoistka Kateřina Hošková, která skončila druhá. Naopak kanoisté na pódiu nebyli, byť ve finále jeli tři. Nejlepší byl na šesté příčce Lukáš Rohan, Tomáš Rak skončil osmý a čtvrtý muž z olympijských her Vítězslav Gebas devátý. Vítězem se stal Slovák Matěj Beňuš, stříbrný medailista z Ria de Janeiro.

Kateřina Hošková skončila v Praze druhá.

Hošková ztratila ve finále téměř sedm sekund na australskou favoritku Jessicu Foxovou. „Být druhá, to je (v konkurenci Foxové) skoro jako vyhrát,“ řekla Hošková. „Jsem hrozně spokojená, povedly se mi hlavně protivodné branky. Diváci a fantastická kulisa mě hnaly dopředu,“ dodala.

Světový pohár ve vodním slalomu v Praze - Troji

MUŽI:

K1: 1. PRSKAVEC 91,60 (2 tr. sekundy), 2. TUNKA -0,01 (0), 3. HRADILEK -0,17 (0), 4. PŘINDIŠ (všichni ČR) -0,69.

C1: 1. Beňuš (SR) 98,91 (0), 2. Westley (Brit.) -0,25 (0), 3. Savšek (Slovin.) -1,83 (4), ...6. ROHAN -3,50 (0), 8. RAK -5,21 (0), 9. GEBAS (všichni ČR) -6,97 (2).

Kajak cross: 1. Aigner (Něm.), ...5. HRADILEK, 7. PŘINDIŠ, 9. TUNKA (všichni ČR).

ŽENY:

C1: 1. Foxová (Austr.) 113,59 (0), 2. HOŠKOVÁ (ČR) -6,93 (2), 3. Franklinová (Brit.) -7,15 (0), ...7. SATKOVÁ -10,33 (0), v semifinále 14. JANČOVÁ (obě ČR).

Kajak cross: 1. VOJTOVÁ, ...7. Zástěrová, 8. A. Hilgertová, 9. Dušková, 10. Hošková, 11. Jančová, 13. Říhová, 14. Satková (všechny ČR).

Nejlepší z kanoistů byl trochu nečekaně Rohan, který byl ve finále závodu SP vůbec poprvé. Dosud byl nejlépe jedenáctý. „Ale pamatují se jen vítězové, ne?“ pousmál se stříbrný medailista z nedávného mistrovství Evropy do 23 let v Solkanu. „Medaile jsou asi víc, ale byl to zážitek jet doma v takové kulise, jsem spokojený, ale chtěl jsem to tam poslat líp,“ prohlásil.

Čtvrtý muž z Ria Gebas po olympiádě příliš netrénoval, užíval si povinnosti a společenské akce, takže pražský výsledek pro něj nebyl moc důležitý. „Já jsem rád, že jsem se tady mohl ukázat lidem, kteří mi fandí. Samozřejmě po olympiádě už není taková forma, nijak zvlášť jsem se na to nepřipravoval,“ uvedl Gebas. „Kdybych tam neudělal chybu, mohlo to zacinkat,“ uvedl.

Novou disciplínu kajak cross vyhráli Češka Veronika Vojtová a Němec Hannes Aigner. Českým kajakářům se po skvělém finále jednotlivců už nedařilo, Hradilek s Přindišem vypadli v semifinále, Tunka ve čtvrtfinále. Prskavec do závodu s hromadným startem nenastoupil.

Češi zářili už v semifinále

„Tohle si měl nechat na finále,“ komentoval s úsměvem trenér Miloslav Říha Přindišovu semifinálovou jízdu. Prskavec i přes poolympijské tréninkové manko jel také výborně, a i když v závěru trati viditelně zpomalil, na Přindiše ztratil jen 71 setin. Hradilkovi na konci docházely síly a na tréninkového parťáka Přindiše nabral manko více než čtyři sekundy.

Také kanoistům se podařilo postoupit do finále všem. Nejlepší z domácího tria byl na čtvrtém místě Tomáš Rak, šestý byl Vítězslav Gebas, čtvrtý muž z olympijských her v Riu, hned za ním skončil v semifinále Lukáš Rohan.

Vůbec nejrychlejším českým kanoistou na pražské trati byl ale dlouholetý reprezentant Stanislav Ježek, který se nedostal v jarní kvalifikaci do národního týmu, ale jako předjezdec měl o více než sekundu rychlejší čas než Rak.