6. července 2011 20:00 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Kaberle v Carolině: výzva nebo úkryt?

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Tomáš Kaberle se Stanley Cupem. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tomáš Kaberle se Stanley Cupem. | foto: Reuters

PRAHA Ve třiatřiceti letech si Tomáš Kaberle mohl vyzkoušet trh s volnými hráči. Vítěz Stanley Cupu s Bostonem, kam zamířil letos v březnu po dvanácti letech v Torontu, nakonec zvolil jako své nové působiště Carolinu Hurricanes. A mnohým fanouškům vyvstane na mysl otázka, která je dráždila poslední roky, kdy Kaberle utápěl svůj talent v podprůměrném Torontu: Jak je to s jeho ambicemi?

Je mu 33 let. V zámoří si vydobil pozici jednoho z nejlepších ofenzivních beků ligy. Přesto nikdy nebyl byť jen nominován na Norris Trophy pro nejlepšího beka ligy. Jako obránce nasbíral za 12 sezon v 902 zápasech úctyhodných 529 bodů. Málokdo si to ale všimne. Stejně jako faktu, že za posledních sedm let celkem třikrát překonal padesátibodou hranici, jednou se k ní přiblížil na jediný bodík.

Kaberle působil až do letošního března v Torontu. V mizerném kanadském klubu s ještě horším vedením vyčníval. Přesto vytrvale odmítal nabídky na přestup. Přestože v nich mohl plavat. Přestože poslední dva roky hrál pod neoblíbeným koučem Ronem Wilsonem. Přestože se rozváděl. Přestože jej klub několikrát žádal, aby se vzdal no-trade klauzule. "Jsem v Torontu spokojený, město i klub miluji," tvrdil dokola.

Tomáš Kaberle.

Rozhoupal se až letos. Odešel do Bostonu a s "Medvědy" slavně vyhrál Stanley Cup i přes tvrdou kritiku zámořských médií, že hraje pod svou úroveň. Kouč Claude Julien ho ale několikrát podržel a klub mu nabídnul další pokračování spolupráce. Kaberle ji ale odmítnul. Raději si nechal předložit po 1. červenci coby volný hráč další nabídky. A nakonec sáhnul po té z Caroliny.

Proč bek elitního celku ligy, který bude mít také v další sezoně ty nejvyšší ambice zamířil zpět do suterénu soutěže? Vždyť Carolina hrála od zisku Stanley Cupu v roce 2006 (tehdy jej vítězným gólem v sedmým gólem vystřelil "Hurikánům" starší Kaberleho bratr František) v play off pouze jednou před třemi lety. Někomu se může jevit, že Kaberle miluje výzvy.

Spíše to ale vypadá, že mu na ambicích a týmovém úspěchu až tolik nezáleží. Že si žije ve svém vlastním světě, ve kterém mu stačí klidný rodinný krb, slušný plat a jistota, že bude mít v zápasech vysoký ice-time. V Bostonu tomu tak nebylo. V zajeté organizaci se mezi elitní dva beky týmu prosadit za 4 měsíce svého působení nedokázal.

Kaberle do Caroliny.

Místo toho, aby o tuto pozici zabojoval v nové sezoně a s novou smlouvou v kapse, raději zvolil klid a jistotu v Carolině. Ta má jediného špičkového beka - Joni Pitkanena a klub vede jistý Paul Maurice. Že vám to jméno nic neříká? Tak vězte, že je to bývalý kouč Toronta v letech 2006 až 2008, tedy ve třech nejúspěšnějších sezonách Kaberleho v kanadském celku.

Škoda pro Kaberleho i pro český hokej. Bylo by zajímavé, jak by se Kaberle zachoval, kdyby Boston letos Stanley Cup nezískal a skvělý obránce si tak nevyplnil svou dětskou touhu a sen. Podle všeho ale ten jediný, který měl...

  • 0Diskuse


Antonín Vavrda

Autor

Antonín Vavrdaantonin.vavrda@lidovky.czČlánky


Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.