Kaberle debutoval v dresu Bostonu vítězně, gólem s blýskl Havlát

9:39
NEW YORK - Hokejový útočník Martin Havlát zpečetil na konci pátečního utkání NHL sedmnáctým gólem v sezoně vítězství Minnesoty 5:1 nad Anaheimem. Nejproduktivnější český hráč v soutěži uzavřel gólový účet zápasu v přesilové hře, v níž nadvakrát překonal brankáře Curtise McElhinneyho. Do sestavy vítězného týmu se vrátil obránce Marek Židlický, který kvůli potížím s ramenem vynechal předchozích 21 utkání.

Tomáš Kaberle v dresu Bostonu. foto: ČTK

O startu klíčového beka Wild se rozhodlo až těsně před utkáním. "Při ranním tréninku jsem dělal vše, co v den zápasu dělám. Snažil jsem se nešetřit a cítil se dobře," uvedl Židlický, který byl mimo hru od 29. prosince.

Přítomnost českého obránce, který v tomto ročníku v 30 zápasech nasbíral dvacet bodů za čtyři branky a šestnáct asistencí, si pochvaloval i trenér týmu Todd Richards. "Je důležitou součástí našeho týmu. Výborně podporuje útok a líbí se mi, jak si počíná i v obraně. Je pro nás obrovským přínosem," prohlásil kouč Minnesoty.

Wild sice už ve čtvrté minutě inkasovali, ale ještě do přestávky skóre dvěma trefami otočili a ve druhé části přidali další dva góly. V poslední třetině se prosadil už jenom Havlát.

Video ze zápasu Minnesota - Anaheim

Minnesota je v tabulce Západní konference desátá, ale ztrácí jen bod na osmý Anaheim. V utkání Wild přišli o Mikka Koiva, kapitána týmu, který je společně s Havlátem nejproduktivnějším hráčem týmu. Finský útočník odstoupil z utkání po první třetině kvůli problémům s rukou.

Další český zadák Tomáš Kaberle absolvoval vítěznou premiéru v dresu Bostonu, který vyhrál na ledě Ottawy 4:2. Kladenský odchovanec se po trejdu z Toronta, kde působil nepřetržitě od sezony 1998/99, připojil k Bruins dvacet minut před rozbruslením. Neměl tak příliš času nad změnou přemýšlet.

"Někdy je to tak lepší. Noví spoluhráči mě skvěle přivítali. V týmu je dobrá atmosféra a jsem rád, že jsme získali důležité dva body," uvedl Kaberle. Přiznal ale, že měl za sebou náročný den. "Byl to den plný různých emocí. Lítost ale nepociťuji. V Torontu jsem odvedl maximum," dodal zkušený zadák. Zároveň byl rád, že je konec spekulací o jeho možné výměně, které v posledních pěti letech, kdy se Toronto nedostalo do play off, vždy před uzávěrkou přestupů sílily.

"Není lehké nad tím uvažovat. Už je to ale za mnou a mohu se soustředit jen na hokej. Plně doufám, že se dostaneme do play off a bude se nám v něm dařit," dodal Kaberle, který nastoupil v dresu číslo 12. Jeho oblíbená patnáctka, s níž hrál v kanadském klubu, je totiž na počest Milta Schmidta v Bostonu už vyřazena.

Video ze zápasu Ottawa - Boston

Obránce typu Kaberleho tým Bostonu hledal a potřeboval, nadšený z jeho příchodu byl i kapitán Zdeno Chára. "Hráč jeho formátu nám zvyšuje sebevědomí. Umí tvořit hru, má kvalitní přihrávku a tohle pomůže každému. Všichni budeme lepší," prohlásil slovenský hokejista.

Kaberle v utkání nastupoval v jedné dvojici s Dennisem Seidenbergem a odehrál téměř dvacet minut, během nichž nebodoval. Naopak jeho spoluhráč David Krejčí zaznamenal dvě asistence a po akcích českého útočníka odskočil Boston ve třetí třetině soupeři z 1:1 na 3:1. Dvě branky vítězů vstřelil Brad Marchand. Obě trefy domácí Ottawy měly českou stopu: u první asistoval Milan Michálek, u druhé Filip Kuba.

51 45 (17+28)

Uzávěrka přestupů je v posledním únorovém dnu a spekulace začnou sílit zřejmě i v případě brankáře Tomáše Vokouna. Českému gólmanovi stejně jako Kaberlemu končí letos smlouva, navíc i Floridě se po prohře 3:4 s Detroitem vzdaluje play off. Panthers prohráli sedmé z posledních devíti utkání a v tabulce Východní konference ztrácí na osmou Carolinu, která v pátek udolala Philadelphii 3:2, už devět bodů.

V utkání proti Red Wings zastavil Vokoun 26 střel, jeho spoluhráč Radek Dvořák snížil na 1:2. Florida pak ještě smazala dvougólovou ztrátu z 1:3, ale nakonec zůstala bez bodu. Rozhodl o tom v 53. minutě druhým gólem v utkání Todd Bertuzzi.

V pátek byli manažeři aktivní a uskutečnili šest trejdů. Výrazná změna se dotkla i St. Louis, kteří pustili svého kapitána Erica Brewera do Tampy Bay. I bez něho ale Blues uspěli na ledě Buffala 3:0. Pojistkový gól do prázdné branky vstřelil při závěrečné power play Vladimír Sobotka, brankář Ty Conklin potřeboval k čistému kontu 25 zákroků.

"Abych byl upřímný, odchod Brewa několik hodin před zápasem nás rozrušil. Je to sakra dobrý hráč, i proto na mě udělalo dojem, jak jsme se s jeho ztrátou vypořádali," konstatoval Conklin, který v brance nahradil Jaroslava Haláka. Slovenský brankář je na marodce kvůli problémům s pravou rukou.

Předehru utkání mezi Carolinou a Philadelphií obstaral ceremoniál, při němž byl vyvěšen pod strop haly dres s číslem 17, který ještě loni oblékal Rod Brind'Amour. Oslavu zpříjemnili Hurricanes bývalému kapitánovi týmu výhrou 3:2 nad lídrem Východní konference. Vítězný gól přitom vstřelil v čase 56:57 Erik Cole, který v minulosti nastupoval s Brind'Amourem v jedné formaci a společně s Batesem Battagliou utvořili známou lajnu BBC, která dotáhla Carolinu v roce 2002 až do finále Stanley Cupu. V něm podlehli Detroitu s Dominikem Haškem v brance.

Výsledky NHL

New Jersey - NY Rangers 1:0 (0:0, 1:0, 0:0)
Branka: 29. Kovalčuk. Střely na branku: 28:16. Diváci: 17.625.

Buffalo - St. Louis 0:3 (0:0, 0:2, 0:1)
Branky: 23. Oshie, 39. Backes, 59. Sobotka. Střely na branku: 25:24. Diváci: 18.493.

Ottawa - Boston 2:4 (0:0, 1:1, 1:3)
Branky: 23. Butler (M. Michálek), 59. Kovaljov (Kuba) - 27. a 56. Marchand, 50. Horton (Krejčí), 56. Seidenberg (Krejčí). Střely na branku: 34:33. Diváci: 18.521.

Florida - Detroit 3:4 (1:2, 1:1, 1:1)
Branky: 17. Dvořák, 40. Wideman, 50. Weiss - 2. a 53. Bertuzzi, 7. Cleary (Hudler), 24. Dacjuk. Střely na branku: 32:30. Brankář Tomáš Vokoun odchytal za Floridu 59 minut, inkasoval čtyři branky ze 30 střel a úspěšnost zásahů měl 86,67 procenta. Diváci: 19.947.

Carolina - Philadelphia 3:2 (2:0, 0:1, 1:1)
Branky: 5. LaRose, 7. Skinner, 57. Cole - 23. Betts, 55. Coburn. Střely na branku: 29:23. Diváci: 18.726.

Minnesota - Anaheim 5:1 (2:1, 2:0, 1:0)
Branky: 6. M. Koivu, 16. Cullen, 34. Nyström, 34. Brodziak, 57. Havlát - 4. Perry. Střely na branku: 26:30. Diváci: 18.967.

Chicago - Columbus 3:4 (2:1, 1:3, 0:0)
Branky: 8. a 11. Sharp, 36. P. Kane - 6. Calvert, 30. Vermette, 33. MacKenzie, 36. Stralman. Střely na branku: 40:36. Diváci: 21.708.