Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

K čemu mu byl doping? Curleři se diví Krušelnickému a tvrdí: Měl jít radši do posilky

Sport

  10:37
Kangnung - Curleři na olympijských hrách v Pchjongčchangu se pozastavili nad dopingem ruského reprezentanta Alexandra Krušelnického. Podle kapitánky dánského týmu Madelaine Dupontové nebo norského stříbrného medailisty z Vancouveru Thomase Ulsruda totiž nejsou zakázané látky v jejich sportu zapotřebí.

Ruský curler Alexandr Krušelnickij. foto: ČTK/AP

Krušelnickij, jenž spolu s manželkou Anastasiou Bryzgalovovou získal v Koreji bronz v mixu, měl pozitivní nález na meldonium. 

Ruský medailista z curlingu má dopingový nález. Stejně jako Šarapovová bral meldonium

Látku, která pomáhá regeneraci a může zvyšovat sportovní výkon, prý bral pouze před jejím zákazem v roce 2016. Kvůli užívání meldonia například dostala distanc na 15 měsíců ruská tenisová hvězda Maria Šarapovová.

V šoku byla po zveřejnění dopingového podezření i Norka Kristin Skaslienová, jež v Koreji spolu s partnerem Magnusem Nedregottenem prohrála s Rusy zápas o bronz. „Byla jsem z toho úplně perplex, když jsem to četla. Musela jsem si to přečíst dvakrát, než mi to došlo, než jsem pochopila, co tam stojí,“ přiznala dvaatřicetiletá hráčka listu Aftenposten.

Norové už z Pchjongčchangu odcestovali domů a nové zprávy nyní čerpají z internetu. „Byla by to obrovská škoda pro sport, pokud by se potvrdilo, že dopoval. Ale na bronzovou medaili bych neřekla: Ne, děkuji, jestli bude i zkouška B pozitivní,“ řekla Skaslienová s tím, že chce ctít presumpci neviny.

Curleři však příliš nerozumějí tomu, proč by si Krušelnickij ve fyzicky nenáročném sportu potřeboval pomoci dopingem. 

„Myslím, že i spousta lidí by se tomu zasmála a ptala by se, k čemu by doping v curling byl. Ani já sama netuším, k čemu by nám mohl pomoci,“ uvedla Dupontová.

Jihokorejská antidopingová kancelář v Soulu.

Dnes jsou sice curleři už blíž představám o sportovcích, než tomu bylo například v roce 1988, kdy byl kanadský skip Eddie Werenich požádán vedením svazu, aby shodil pár kilogramů, aby nedělal na olympiádě ostudu, přesto si ani Ulsrud nedokáže představit, že by někdo sáhl k dopingu. 

„Je těžké vidět doping v curlingu. Možná jako metař, ale i tak by bylo lepší jít prostě do posilovny,“ prohlásil.

Krajana se zastala i kapitánka ruské ženské reprezentace Viktoria Mojsejevová. 

„Vždycky říkali, že je super dělat sport, ve kterém nejsou dopingové skandály. Hlavně proto, že u nás to není o rychleji, výše, silněji (olympijské heslo), ale o přesnosti. Nevím, jaký doping ani k čemu by ho někdo mohl v curlingu použít,“ prohlásila.

CAS zahájil řízení s curlerem Krušelnickým kvůli dopingu na ZOH

Arbitrážní soud pro sport (CAS) potvrdil, že ruský curler Alexandr Krušelnickij je podezřelý z dopingového provinění na olympijských hrách v Pchjongčchangu. S bronzovým medailistou ze soutěže smíšených dvojic zahájil řízení. Podle médií měl Krušelnickij pozitivní test na meldonium, jež je od roku 2016 na seznamu zakázaných látek.

"Nebyl ještě stanoven žádný termín jednání a v této chvíli nebudeme poskytovat další informace," uvedl CAS. Web insidethegames.biz zjistil, že soud má zasednout v úterý.

Dnes měl být v laboratoři v Soulu zkontrolován B vzorek ruského sportovce. Pokud by se nález potvrdil, šlo by o druhý dopingový případ her v Koreji. O první se ještě před jejich startem postaral japonský rychlobruslař na krátké dráze Kei Saito, který neprošel mimosoutěžní kontrolou na diuretikum acetazolamid.

Krušelnickij už vrátil akreditaci a opustil olympijskou vesnici. Pětadvacetiletý petrohradský rodák startoval v premiérové soutěži smíšených dvojic na olympiádě spolu s manželkou Anastasiou Bryzgalovovou. Mistři světa z roku 2016 v utkání o bronz porazili 8:4 Norsko.

Pro Rusko je doping Krušelnického dalším problémem poté, co byli kvůli systematickému užívání zakázaných látek na hrách v Soči ruští sportovci vyloučeni ze ZOH v Koreji. Pozvaní sportovci, které schvalovala speciální komise Mezinárodního olympijského výboru, startují v Pchjongčchangu pod neutrální vlajkou.

Krušelnického případ bude mít také výrazný vliv na rozhodnutí MOV, který zvažoval, že umožní Rusům nést při závěrečném ceremoniálu státní vlajku. "Je několik podmínek, které musí splnit. Velmi by nás zklamalo, kdyby se doping potvrdil," uvedl mluvčí výboru Mark Adams.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!