Juventus vyhrál proti Monaku i odvetu a je prvním finalistou Ligy mistrů

22:40
turín - Fotbalisté Juventusu Turín se stali prvním finalistou Ligy mistrů. Italský šampion zvítězil v úterní odvetě semifinále doma nad Monakem 2:1 a stvrdil postup. Před týdnem v úvodním zápase vyhrál Juventus venku 2:0.

Fotbalisté Juventusu Turín si po dvou letech zahrají finále Ligy mistrů. foto: ČTK

Soupeřem turínského celku ve finále 3. června v Cardiffu bude vítěz madridského souboje, v němž má Real před středeční odvetou na půdě Atlétika náskok 3:0.

Juventus v odvetě definitivně rozhodl o postupu už do poločasu, kdy se trefili Mario Mandžukič a Dani Alves. Po přestávce snížil Kylian Mbappé a ukončil neprůstřelnost italského týmu v soutěži, která trvala 690 minut.

„Stará dáma“ si zahraje finále Ligy mistrů podeváté a podruhé za poslední tři sezony. Předloni Juventus, jehož viceprezidentem je bývalý kapitán české reprezentace Pavel Nedvěd, v souboji o vítěznou trofej podlehl Barceloně.

Monako soupeři nevrátilo předloňské čtvrtfinálové vyřazení a na svou dosud jedinou finálovou účast z roku 2004 nenavázalo.

Semifinále Ligy mistrů - odveta:

Juventus Turín - AS Monako 2:1 (2:0)
Branky:
33. Mandžukič, 44. Alves - 69. Mbappé. Rozhodčí: Kuipers - Van Roekel, Zeinstra (všichni Niz.). ŽK: Bonucci, Mandžukič - Mendy, Falcao. Diváci: 40.244. První zápas: 2:0, postoupil Juventus.

Juventus: Buffon - Barzagli (85. Benatia), Bonucci, Chiellini - Alves, Pjanič, Khedira (10. Marchisio), Alex Sandro - Dybala (54. Cuadrado), Mandžukič - Higuaín. Trenér: Allegri.
Monako: Subašič - Raggi, Glik, Jemerson, Sidibé - Mendy (54. Fabinho), Bakayoko (78. Germain), Moutinho, Silva (69. Lemar) - Falcao, Mbappé. Trenér: Jardim.

„Dostali jsme se do Cardiffu, ale nemohu říct, že by to byl náš cíl. Dostat se do finále neznamená nic, chcete ho vyhrát,“ řekl brankář Juventusu Gianluigi Buffon.

„Každý si myslel, že minulé finále bylo mým posledním, přiznám se, že já také. Ale když tvrdě pracujete, vaše sny se mohou splnit,“ dodal devětatřicetiletý veterán.

Ještě nikomu v historii Ligy mistrů se nepovedlo otočit dvojzápas po úvodní domácí prohře 0:2 a výjimkou se nestalo ani Monako.

Lídr francouzské ligy vstoupil do odvety s vědomím dvougólového manka aktivně, ale proti takřka neprostupné obraně v čele s brankářem Buffonem, který chytal 150. utkání v soutěži UEFA, se těžko prosazoval.

Už po deseti minutách musel ze hry domácí Khedira, ale Juventus to nerozhodilo a po 20 minutách začal hrozit. Higuaínův lob ještě vyhlavičkoval obránce, Mandžukič nechal vyniknout gólmana, ale ve 33. minutě už se stejný hráč radoval.

Chorvatský útočník se prosadil dorážkou vlastní hlavičky, kterou ještě stihl vyškrábnout brankář Subašič. Mandžukič dal v Lize mistrů gól po šesti zápasech.

Juventus se uklidnil a do přestávky zvýšil. Subašič ve 44. minutě vyboxoval míč po rohu na hranici vápna, odkud jej z voleje uklidil do sítě Alves a navázal na dvě gólové asistence z prvního utkání.

V druhém poločase domácí dlouho kontrolovali hru, až v 67. minutě Mbappé unikl po straně a donutil Buffona k zákroku. O dvě minuty později už se monacký útočník dočkal, když zblízka doklepl míč do sítě po Moutinhově průniku.

Dal svůj šestý gól ve vyřazovací fázi a v 18 letech a 140 dnech se stal historicky nejmladším střelcem semifinále Ligy mistrů. Juventus v play off inkasoval poprvé.

Gonzalo Higuain

Na zvrat ale hosté nemohli pomýšlet, Juventus si závěr pohlídal a neprohrál už dvanáctý zápas Ligy mistrů za sebou, což je klubový rekord.

„Na jedné straně stál zkušený tým, na druhé tým plný mladíků. Jsem moc rád za tohle semifinále. Hráči odevzdali maximum a mohli jsme dnes remizovat. Opouštíme soutěž se vztyčenou hlavou a teď se budeme soustředit na ligu,“ uvedl trenér Monaka Leonardo Jardim.

Monako v sezoně dalo ve 27 zápasech tři a více gólů, proti Juventusu se ale v koncovce trápilo.

„Juventus hrál velmi dobře a hlavně proměňoval své šance. Nebyli jsme v zakončení tak chladnokrevní jako obvykle. Celou sezonu jsme tvrdě bojovali za Monako i celý francouzský fotbal a věříme, že příští sezonu budeme ještě lepší,“ řekl útočník Radamel Falcao.

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...