Pátek 29. března 2024, svátek má Taťána
130 let

Lidovky.cz

Mladíci v extralize dál přibývají. Pravidlo přesto budí emoce

Sport

  9:30
PRAHA - První čtvrtina základní části extraligy proběhla. Jak se tedy osvědčilo povinné nasazovaní mladých hokejistů? Statistiky naznačují, že pravidlo může mít i přes veškeré protesty klubů přece jen smysl.

Plzeň - Piráti Chomutov. Patrik Petruška z Plzně (vpravo) a Libor Šulák z Chomutova foto: ČTK

Je juniorské pravidlo pro hokej přínosem?

  • Plzeň: Martin Straka, majitel 
    Ano. Zařazení hráčů do 20 let se do budoucna vyplatí. Ale povinnost mít další až tři hráče do 23 let, kteří zaberou místo hokejistům o pár let starším, vidím negativně. V tomto  věku se už musí projevit kvalita přirozeně.
  • Zlín: Patrik Kamas, jednatel 
    Ne. Musíme hrát na šest obránců a mladí hráči musí hrát všude jinde, jenom ne ve Zlíně.
  • Třinec: Jiří Kalous, trenér 
    Ano. Pravidlo je přínosem pro mladé, protože dostávají více příležitostí než v předchozí sezoně.
  • Litvínov: Robert Kysela, manažer
    Ne. Možná bych o tom uvažoval v 1. lize, kde jsou kluby ve valné většině poloamatérské a je potřeba šetřit.
  • Kladno: Martin Vejvoda, sportovní ředitel 
    Ne. Protože věkově ovlivňuje celou čtvrtinu mužstva.
  • Hradec Králové: Aleš Kmoníček,  manažer 
    Ne. Přijde mi to zbytečně přitažené za vlasy. Každý klub by si to měl dělat podle sebe a svých možností.

Tak třeba: za celou minulou sezonu se v základní části objevilo 17 juniorů, kteří odehráli minimálně dva zápasy, teď je jich po 13 kolech rovných 20. "Ale hlavně vidíme, že s nějakým časem přes šest minut hraje mnohem víc juniorů než loni. To jsme měli jen tři," říká ředitel extraligy Josef Řezníček. Teď je jich deset, počítáme-li jen ty, kteří hrají pravidelně, tedy nastoupili minimálně v devíti zápasech. A panovaly-li obavy, že na led se dostanou jen zřídka, zato budou trávit hodiny v autobusech, aniž by si zahráli, pak čísla mluví opět jinak.

Průměrný ice-time zase u těch, kteří nastupují pravidelně, je 7:25, což na 19leté a mladší hokejisty není v extralize vůbec špatné, a třeba chomutovský Šulák (ročník 1994) se v zápase na ledě objeví na víc než 14 minut. Jen o minutu méně má vítkovický bek Štencel, ročník 1995! Kromě Litvínova pak alespoň jednoho juniora, který by odehrál minimálně dva zápasy, využily všechny extraligové kluby – Pardubice, Kometa a Chomutov pak už nasadily rovnou tři.

A právě Chomutov dává mladým největší prostor. I proto je logické, že šéf zdejšího klubu Jaroslav Veverka patří mezi zastánce tohoto pravidla a má hned několik důvodů. "Je to finanční úspora pro klub, motivace pro mladé, pomůže to reprezentačním výběrům, přesvědčí to trenéry, aby konečně mladí hráli, což bylo vždycky složité. Omezí to odchody do zámoří a zároveň je to obrázek extraligových klubů, jak pracují s mládeží a naplňují záměry akademií."

Jenže navzdory tomu, že se na jeho argumenty dá souhlasně kývnout, nepanuje mezi kluby jednota, naopak jsou rozděleny: polovina za nařízením svazu stojí, druhá je proti. Třeba Liberec ale změnil názor. Je pro. Možná i proto, že pravidelně nasazuje 16letého útočníka Zachu, jenž sám říká: "Kluci, co dostali prostor, ukázali, že do týmů patří. Prosadili by se i tak, ale pravidlo jim na začátku možná pomohlo. Teď už se rozkoukali a odvádějí parádní práci." Sám kromě libereckého áčka nastupuje ještě za juniorku a prvoligové Benátky.

"Když mladí nemají tolik minut v áčku, musí hrát v juniorech, první lize, aby měli plnohodnotné zápasy v nohách s 20 minutami na ledě," tvrdí kouč Josef Jandač ze Sparty. I on patří mezi trenéry, který nelamentuje. Ovšem s druhou skupinou se shodne na tom, že je ještě brzy hodnotit, zda bylo pravidlo přínosem. "To se ukáže až za několik let," říká pro změnu kouč Vladimír Růžička ze Slavie.

A co trenérům nejvíc vadí? Že se jim zmenšil manévrovací prostor, protože podle pravidel mohou v extralize a rovněž v i první lize, které se pravidlo také týká (v ní alespoň jednou nastoupilo 37 juniorů), nasadit jen 15 hráčů do pole bez věkového omezení, další tři musí být mezi 20–22 lety a další dva pod 20 let. "To pravidlo hodnotím tak, že kdyby ho teď zrušili, už je pozdě. Jde o to, že někteří hráči, kteří nejsou staří, třeba 23letí, se nedostávají do hry, protože tam musí být mladší," říká zkušený trenér František Výborný, jenž působí v prvoligové Boleslavi.

Autor: