Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena

Jubilejní nulu Čech nevychytal, do konce roku má ovšem ještě dvě šance

10:02
Skvělý zápas pro fanoušky, infarktový pro trenéry, nepříjemný pro brankáře. Také Petr Čech po několika důležitých zákrocích zaváhal v utkání Arsenalu s Liverpoolem, které v pátek skončilo divokou remízou 3:3. Na jubilejní dvoustou nulu v anglické lize tak český gólman musí počkat.

Brankář Arsenalu Petr Čech po zápase proti CZ Bělehrad. foto: ČTK/AP

Přitom si ji chtěl nadělit už k Vánocům. „Nejen pro mě samotného, ale i pro tým a fanoušky by to byl ten nejlepší dárek. Porazit Liverpool s nulou...“ zasnil se před pátečním utkáním.

Jako by zapomněl, jak zápasy mezi Arsenalem a Liverpoolem běžně probíhají. Že se v nich příliš nebrání. A že Čechovi nedal žádný jiný tým víc gólů než právě Liverpool.

V šestatřiceti duelech je jich od pátku už čtyřicet šest, což je o tři branky víc, než český brankář dostal od fotbalistů Manchesteru United.

„Od začátku se pro nás ten zápas nevyvíjel moc dobře, protože jsme v prvním poločase hráli velmi špatně. Nedařilo se nám s míčem, soupeř toho využil a šel do vedení,“ vzpomínal Čech prostřednictvím vlastních webových stránek na průběh pátečního utkání.

Ten byl dlouho jednostranný. Liverpool ovládl první poločas, byť vedl jen o jeden gól. Když ale krátce po přestávce z brejku zvýšil na 2:0 nejlepší ligový střelec Mohamed Salah, zdálo se, že Arsenal už zápas definitivně ztratil.

Ne však proti Liverpoolu, který drží v Evropě nelichotivé prvenství. Žádný jiný tým od nástupu trenéra Jürgena Kloppa neztratil v zápasech, v nichž vedl, tolik bodů - od předloňského října už dvaačtyřicet!

Burnley vs. Arsenal, Premier League. Brankář hostí Petr Čech.
Brankář Arsenalu Petr Čech v zápase Evropské ligy na hřišti CZ Bělehrad.

„Asi bychom měli hrát nudnější fotbal,“ pronesl zklamaně záložník James Milner. I když Liverpool vede, chce hrát pořád dopředu, útočit a dávat góly. A to s chatrnou obranu, kterou objektivně má, nejde dohromady.

Není to tak dávno, co v Lize mistrů prošustroval poločasové vedení 3:0 nad Sevillou. Nebo v Premier League nezvládl derby proti Evertonu (1:1), v němž dominoval a inkasoval z penalty.

Do výčtu zpackaných zápasů si Klopp zapíše i utkání s Arsenalem. V momentu, kdy dal gól Salah, svítilo na ukazateli skóre 0:2, o 388 vteřin, čili za necelých šest a půl minuty, tam poprvé bliklo 3:2 pro domácí.

„Měli jsme zklidnit hru, nechybovat. Vždyť jsme jim všechny góly darovali,“ zlobil se Milner, jeden z nejzkušenějších hráčů v týmu. Tu nejhloupější minelu udělal při druhém gólu brankář Mignolet, když z dálky pustil do sítě prudkou, zato do středu letící ránu Xhaky.

Ani jeho protějšek Čech se ale v závěru zrovna nepředvedl: nezkrotil Firminovu střelu, kterou už měl na rukavici. „To vedení jsme měli udržet, remízu však zhodnotíme až časem. Soupeř vyrovnal se štěstím,“ řekl český gólman o třetím gólu ve vlastní síti.

Jubilejní dvousté čisté konto v Premier League teď může Čech do konce roku zapsat buď ve čtvrtek na hřišti Crystal Palace, nebo na Silvestra proti West Bromu. Po Novém roce se Arsenal utká s jeho bývalou Chelsea.