Jsme pořád silní, mínil skvělý Petr Čech

8:12
PRAHA - Popadesáté chytal za reprezentaci. Poprvé po vážném zranění hlavy se muž v helmě představil doma. Petr Čech (24) chtěl úspěch, vychytanou nulu. Zářil, lapil, co se dalo, byl nejlepším českým fotbalistou zápasu. To však nemohlo zmírnit zklamání z porážky. „Musíme rychle zapomenout a jet dál,“ řekl Čech v sobotu v noci.

Petr Čech foto: Chelsea FCČTK

S žádným reprezentačním výběrem jste Němce ještě neporazil...
Už si zvykám. Každopádně jsem věřil, že to dobře dopadne. Mužstvo je silné. Bohužel to nevyšlo.

Cena pro nejlepšího hráče utkání alespoň trochu potěší, nebo vás po prohře vůbec nezajímá?
Těší mě, že někdo ocenil můj výkon. Ale z hlediska týmu a vývoje kvalifikace bych byl radši, kdyby tu cenu dostal někdo jiný. Třeba střelec hattricku, který by nakonec zajistil výhru 3:2.

Zachytal jste si asi nejvíc za poslední dobu, že?
Nějaké možnosti tam byly, co se dá dělat.

Zmaříte šance Němců a pak přijde gól z rohu. Cítil jste bezmoc?
Určitě jsme tam udělali chybu. Ale mně se zdálo, že poslední hráč Němců byl v ofsajdu. Míče se asi nedotkl, ale určitě hrozně překážel. Musel jsem počkat, jestli se mu podaří hlavičkovat míč na druhou stranu, a už jsem nestihl být u tyčky včas, i když jsem reagoval rychle. Jestli to byl ofsajd, tak je to smůla.

V první půli působilo mužstvo úplně bezradně...
Těžko se to dá nějak vysvětlit. Poctivě jsme se připravovali celý týden, nálada byla výborná. Ani soupeř nás ničím nezaskočil. Dobře držel míč a dokázal si udělat prostor. Byli jsme na tenhle způsob hry připraveni, ale nedokázali jsme se s tím srovnat na hřišti. Dostali jsme první gól a to rozhodlo, utkání se změnilo. Nám ještě spadlo z nebe snížení na 1:2. Alespoň trocha štěstí, ale bylo ho málo.

Soupeř mohl gólů nasázet mnohem víc. Třeba střela Podolského praštila do břevna...
To jsem vyrazil já. Dotknul jsem se balonu, věděl jsem, že to nebude gól. Rozhodčí si toho sice všimli, ale nebyli si jistí, tak nedali roh.

Nechtěl jste seřvat obránce za to, co na vás pouštěli?
Oni se snažili. Není to jen o lidech v obraně, celý tým nebránil dobře. Soupeře jsme doráželi špatně a pozdě, měli pořád čas na jeden dva doteky. I to rozhodovalo.

Před posledním rohem jste kráčel k půli a koukal k lavičce. Chtěl jste vběhnout do vápna?
Nevěděl jsem, kolik minut zbývá do konce. Hodiny na stadionu už se zastavily a já se neorientoval. Kdyby chyběly ještě čtyři minuty, jít bych tam nechtěl, protože za takovou dobu se může stát spousta věcí. Doufal jsem, že ještě na nějaký roh dojde. Ale bohužel...

Góly brankářů se v poslední době rozmohly. Je to váš sen?
Snil jsem o tom, že bychom v mém padesátém zápase za reprezentaci vyhráli třeba 1:0. Na góly jsou tady jiní a já to tak beru. I když si dovedu představit radost, jakou měl nedávno Robinson, když se trefil z 80 metrů. Vesměs je ale pro brankáře důležitější gól nedostat.

Vy byste se po zranění nebál mlýnice před bránou soupeře?
Vůbec ne. Během zápasu se mi může stát cokoli, takže o nějakých rizicích už ani nepřemýšlím.