Lorenzo předčil Rossiho a je šampionem, Kornfeil zakončil sezonu třetím místem

14:49aktualizováno  16:14
VALENCIE - Jakub Kornfeil zakončil sezonu mistrovství světa v závodech silničních motocyklů třetím místem ve Valencii. K druhému letošnímu umístění na stupních vítězů v Moto3 mu pomohl pád tří soupeřů v poslední zatáčce. Souboj o titul v královské kubatuře MotoGP pro sebe rozhodl Španěl Jorge Lorenzo. Při jeho vítězství nestačilo italskému rivalovi Valentinu Rossimu k udržení vedoucí pozice ani čtvrté místo; Lorenzo jej porazil o pět bodů.

Radující se Jorge Lorenzo na stupních vítězů. foto: Reuters

V Moto3 si devátým místem si zajistil titul britský jezdec Danny Kent, Portugalci Miguelu Oliveirovi k jeho předstižení nestačil ani třetí triumf za sebou a šestý v sezoně. Karel Hanika závod po pádu nedokončil.

Kornfeil se od startu pohyboval v čelní skupině, ale v závěru měl k pódiovému umístění daleko.

Jenže v poslední zatáčce nezvládl svůj stroj Ital Niccolo Antonelli a smetl další dva jezdce z vedoucí skupiny.

Kornfeil zopakoval loňský výsledek

A protože na cílové rovince předčil Kornfeil o 31 tisícin sekundy Jihoafričana Brada Bindera, byly z toho stupně vítězů za Oliveirou a domácím Jorgem Navarrem.

„Já už byl s tím pátým šestým místem smířený, Antonelliho tempo jsem nedokázal udržet, byl moc rychlý. Už jsem nečekal, že by se něco mohlo stát, vůbec ne v poslední zatáčce. V posledním kole jsem předjel Bindera a pak jsem měl štěstí. Díky bohu,“ řekl v televizním rozhovoru šťastný Kornfeil.

Lépe dosud dvaadvacetiletý Čech dopadl jen v srpnu v Silverstonu, kde dojel druhý, a v konečném pořadí se posunul na 12. místo.

Zopakoval tím výsledky z loňska a z roku 2011, o místo lépe skončil předloni. Hanika obsadil stejně jako v loňské premiérové sezoně konečné 18. místo.

Kent uhájil titul o šest bodů před králem druhé poloviny sezony Oliveirou. Hanikův portugalský týmový kolega v posledních šesti závodech neskončil hůře než druhý a dnešním triumfem se vyrovnal Kentovi v počtu letošních vítězství.

Pro rozuzlení zápletky v MotoGP byla klíčová předchozí Velká cena Malajsie, v níž si Rossi po kolizi s dosluhujícím mistrem světa Marcem Márquezem ze Španělska vysloužil trest a musel do finále odstartovat z poslední pozice.

Lorenzo naopak po traťovém rekordu v kvalifikaci stál na opačném konci roštu na pole position a první místo už neopustil.

Rossi se sice postupně prodral až na čtvrté místo, tam ale už jeho ztráta činila přes deset sekund a k desátému titulu v kariéře mu mohli pomoct jen Márquez a Dani Pedrosa, kteří v závěru závodu na krajana Lorenza dotírali.

Na opravdový pokus o předjetí ale nedošlo a osmadvacetiletý Lorenzo vybojoval sedmé vítězství v sezoně a 61. v kariéře. Třídu MotoGP ovládl potřetí po letech 2010 a 2012, spolu se dvěma tituly z dvěstěpadesátek (2006 a 2007) se stal mistrem světa popáté.

„Na tenhle titul jsem hodně pyšný. Teď jsem pětinásobný mistr světa a to se dobře poslouchá,“ radoval se Lorenzo. Vítězství prý nebylo snadné.

„Zezadu tam byl na mě tlak. Zadní pneumatika byla zničená. Soustředil jsem se jen na sebe a modlil se,“ řekl Lorenzo.

Jorge Lorenzo (vlevo) při průjezdu zatáčkou. Stíhá ho Marc Márquez.
Jorge Lorenzo na okruhu ve Valencii.

Márquez, který podle Rossiho názoru v minulých závodech napomáhal Lorenzovi k titulu, odmítl, že by soupeři nechal vítězství zadarmo.

„Útok jsem si připravoval na poslední dvě kola, ale pak jsem ztratil čas duelem s Danim (Pedrosou),“ řekl sesazený šampion z předchozích dvou let.

„Druhé místo není ten nejlepší způsob, jak zakončit sezonu, ale příští rok budeme zase bojovat o titul,“ dodal pilot Hondy.

Výsledky Velké ceny Valencie

Moto3: 1. Oliveira (Portug./KTM) 40:09,792, 2. Navarro (Šp./Honda) -0,198, 3. Kornfeil (ČR/KTM) -2,090, 4. Binder (JAR/KTM) -2,121, 5. Bastianini (It./Honda) -2,975, 6. I. Viňales (Šp./KTM) -3,343, ...Hanika (ČR/KTM) nedokončil.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. Kent (Brit./Honda) 260 b., 2. Oliveira 254, 3. Bastianini 207, 4. Fenati (It./Honada) 176, 5. Antonelli (It./Honda) 174, 6. Binder 159, ...12. Kornfeil 89, 18. Hanika 43.

Moto2: 1. Rabat 28:48,831, 2. Rins (oba Šp./Kalex) -0,309, 3. Lüthi (Švýc./Kalex) -3,347, 4. Baldassarri (It./Kalex) -3,644, 5. Lowes (Brit./Speed Up) -5,140, 6. Salom (Šp./Kalex) -9,499.

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. Zarco (Fr./Kalex) 352, 2. Rins 234, 3. Rabat 231, 4. Lowes 186, 5. Lüthi 179, 6. Folger (Něm./Kalex) 163.

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 45:59,364, 2. M. Márquez (Šp./Honda) -0,263, 3. Pedrosa (Šp./Honda) -0,654, 4. Rossi (It./Yamaha) -19,789, 5. P. Espargaró (Šp./Yamaha) -26,004, 6. Smith (Brit./Yamaha) -28,835,

Konečné pořadí MS (po 18 závodech): 1. Lorenzo 330, 2. Rossi 325, 3. M. Márquez 242, 4. Pedrosa 206, 5. Iannone (It./Ducati) 188, 6. Smith 181.