Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Jít, či nejít? Hokejová Olomouc stojí na prahu extraligy

Sport

  9:00
OLOMOUC - Stadion volá po totální rekonstrukci, rozpočet na průměru druhé nejvyšší soutěže. Ale hokej momentálně hraje parádní. Olomouc se svými výkony v baráži hlásí do extraligy. Jenže o ni je třeba bojovat na dvou frontách. Pokud hráči projdou sítem baráže, bude na ni management mít?

Radim Kucharczyk z Olomouce. foto: MAFRA - Petr Janeček

Omorně na stadionu "Mory" kolují legendy. Třeba o tom, jak při jednom prosincovém utkání zamrzla hokejistům voda v lahvích na střídačce. Diváci si nosí deky a "podprdelníky", spíš než pivo jde na dračku grog, na tribunách stoupá pára od úst. "Boha, to je zima," přešlapuje před začátkem utkání fanynka s dresem číslo 7 a jmenovkou Ministr.

Sám sportovní manažer Josef Podlaha hovoří o venkovských podmínkách. "Jsme vesnický klub," říká skromně. Jenže tenhle klub může najednou za tři týdny držet vstupenku do extraligy. Olomouc spolu s Mladou Boleslaví vyhrála 1. ligu, v úterý ji navíc v baráži porazila a prezentuje se takovými výkony, že z ní musí mít obavy i účastníci prolínací skupiny, kteří do ni spadli z nejvyšší soutěže, tedy Chomutov a Liberec. "Mají výborný mančaft. Myslím si, že takový tým má v klidu na extraligu," uvedl na adresu Moravanů boleslavský kapitán David Výborný.

Jenže to všechno má háček. Pokud by hokejisté účast mezi elitní čtrnáctkou nakonec po 12 kolech baráže skutečně vybojovali, zvládne to i jejich management? Vedení Olomouce v čele se slavným veteránem Jiřím Dopitou – i ve 44 letech stále hraje, ale v současnosti se pro zraněné koleno sotva přibelhá na stadion – se už léta snaží vytáhnout místní hokej z bahna. Do něj ho zatlačili "manažeři" 90. let, kteří za sebou nechali zpustošený a nejspíš i vytunelovaný oddíl, jenž musel prodat extraligovou licenci do Karlových Varů a spadl až do třetí nejvyšší soutěže.

Teď už se hokejistům na Hané dýchá lépe. I přesto, že se o činnost klubu v této sezoně zajímala policie kvůli kauze s údajně předraženými sedačkami. Vyhráno však ještě není. Zatímco extraligové rozpočty činí v průměru na klub okolo 100 milionů ročně, ten olomoucký se má pohybovat někde uprostřed 1. ligy. Což znamená přibližně 30 milionů za sezonu. Jde jen o odhad, skutečnou cifru management tají.

Zatímco extraligové stadiony s výjimkou Kladna a Litvínova vyhovují moderním standardům, "Kohoutí plechár(é)na" vyhovuje snad jen kapacitou – 5200 míst, z toho 3800 k sezení. Stará stavba dělá svým vzezřením ostudu nejen klubu, ale i městu, které roky slibuje jeho rekonstrukci. "Udělali jsme ke stadionu seminář pro zastupitele, kde jsme jim celý projekt představili. Zastupitelé se musí ke stadionu konečně vyjádřit. Vizualizace vypadají zajímavě," říká primátor Martin Novotný. Ještě zásadnějším úkolem pro vedení HC Olomouc by pak bylo narychlo sehnat sponzory a s pomocí města výrazně navýšit rozpočet. Že to s partnery není nijak slavné, je vidět i na ledě, který je "krásně" čistý, bez reklam.

Město by se nejvyšší hokejové soutěži nebránilo, ačkoliv by vyžadovala větší finanční injekci. "Je to ještě předčasná debata. Záleží na objemu a klub by si musel taky sehnat nějaké sponzory sám. Ale v případě postupu bych nebyl moc nadšený, kdyby se to někam prodávalo," podotýká olomoucký primátor a dodává: "Zatím to bereme jako hypotetické téma."

Z hypotézy by se však vzhledem k ofenzivní síle mužstva, nadšeným výkonům a skvělému gólmanovi Liboru Kašíkovi rychle mohla stát praxe. "Každý by si postup přál, bylo by to krásné," zasní se obránce Jakub Bartoň. "Uděláme pro to maximum, ale jestli to vyjde, nebo ne, to se uvidí až 19. dubna, kdy baráž končí. Určitě chceme nahoru."

Olomouc je tradičním hokejovým městem. Už v roce 1930 se zdejší SK stal mistrem Moravy, v 50. letech válela v nejvyšší soutěži zdejší Křídla vlasti a v roce 1994 získal tým titul v prvním ročníku extraligy po rozdělení Československa. Olomouc je také jediným městem v Česku nad sto tisíc obyvatel, kde se nehraje extraliga.

Autor: