Jednadvacítka uhrála na ME s Angličany remízu

20:41
Arnhem (Nizozemsko) - Čeští fotbalisté do 21 let remizovali v úvodním utkání na mistrovství Evropy s Anglií bez branek. Soupeř mohl v 88. minutě rozhodnout z penalty nařízené za Hubníkovu ruku, Lita však netrefil branku.

Jan Kysela v souboji s anglickým reprezentantem Gary Cahillem foto: ČTK

Trenér Škorpil při skládání základní jedenáctky sáhl k několika překvapením, když nepostavil sparťanského zadáka Kadlece, který sedm týdnů kvůli svalovému zranění nehrál. Kadlecovo místo zaujal slávista Švec, ve středu pole dostal nečekaně šanci teplický Jirsák a na hrotu měli operovat mladoboleslavský Kysela s dalším sparťanem Kolářem.

Anglický tým sice předcházela skvělá pověst, protože neprohrál už 18 zápasů po sobě a minulé úterý v generálce rozstřílel Slovensko 5:0. Ale čeští mladíci dnes nepustili hráče ostřílené drsnými bitvami v Premier League do očekávaného úvodního tlaku. Díky poctivé práci záložníků nenechali soupeře rozvíjet útočné akce a spolehlivě hrála i obranná čtveřice, která spolu v takovém složení nastoupila vůbec poprvé.

Nečekaným zásahem naopak Anglii mohli ranit Češi. Hbitý Rajtoral našel v uličce Kyselu, ale mladoboleslavský střelec ve skvělé šance trefil pouze nohy gólmana Carsona. O osm minut později Češi museli střídat: Kolář nemohl pokračovat po ostrém zákroku z úvodu a přepustil místo na hřišti Fillovi. Angličané se nedostali k obávané hře po křídlech a poprvé zahrozili až po dvaceti minutách, když kapitán Reo-Coker přestřelil Zlámalovu branku. Nebezpečněji vypadala spolupráce rychlého Nugenta znovu se záložníkem West Hamu Reo-Cokerem, kterému na poslední chvíli překazili koncovku výtečně hrající Hušek se Švecem.

Češi trpělivě pracovali v hloubi pole, a když se jim naskytla šance, tlačili se do zakončení. Devět minut před poločasem střídající Fillo znovu za beky našel Kyselu, jemuž ale do prudké střely skočil stoper Cahill. Laxně hrající Angličané se mírně zlepšili až po přestávce, v níž je možná probral proslov kouče Stuarta Pearce, bývalého reprezentačního zadáka. Radost mu mohl udělat hned ve 49. minutě Richardson, ale bez zájmu hrající záložník Manchesteru United po Nugentově prodloužení nezvládl lehkou dorážku hlavičkou do opuštěné branky.

Rána do tyče a penalta v závěru
Pak měli ke gólu znovu blíže Češi. Neúnavný Hušek nasadil k velkému úniku a našel volného Filla, který ale v koncovce selhal, když o metr přestřelil břevno. Brankovou konstrukci Češi trefili v 56. minutě poté, co Pudil nastřelil z trestného kopu tyč.

Mladým reprezentantům zatrnulo zase až dvacet minut před koncem: nepříjemnou křížnou střelu vyslal těsně vedle Nugent, který se v březnu blýskl brankou při debutu v A týmu v Andoře.

Když se zdálo, že zápas směřuje k bezbrankové remíze, přišla nečekaná zápletka. Tři minuty před koncem český kapitán a šéf obrany Hubník v pokutovém území nešťastně zasáhl míč rukou po akci Nugenta. Střídající záložník Lita se odhodlaně postavil k penaltě a míč poslal do protipohybu gólmana Zlámala, ale zároveň minul i branku. Češi si tak mohli oddechnout, když ze slušně rozehraného zápasu vydřeli alespoň remízu.

Svěřenci kouče Ladislava Škorpila sehrají další zápas ve čtvrtek se Srbskem, které dnes večer hraje ve skupině B proti Itálii.

Výsledek: Česká republika "21" - Anglie "21" 0:0
Rozhodčí: Szabó (Maď.) - Petrovič (Chorv.), Norrestrand (Dán.). ŽK: Švec, Fillo - Nugent, Richardson, Cahill, Young. Diváci: 9382.

Sestavy:
ČR: Zlámal - Kaufman, Hubník, Kopic, Švec - Rajtoral (72. Kladrubský), Hušek, Jirsák, Pudil - Kysela (79. Blažek), Kolář (18. Fillo). Trenér: Škorpil.

Anglie: Carson - Hoyte, Onuoha, Cahill, Baines - Milner (65. Lita), Reo-Coker, Huddlestone (82. Noble), Richardson (57. Routledge)- Nugent, Young. Trenér: Pearce.