Jedenadvacítka nadále září, mladící vyhráli také v Severním Irsku

22:41aktualizováno  22:54
PRAHA - Čeští fotbaloví reprezentanti do 21 let dnes vyhráli na hřiti Severního Irska 2:1 a naplno bodovali i ve svém pátém zápase v kvalifikační skupině o postup na mistrovství Evropy v roce 2011. Svěřenci trenéra Jakuba Dovalila v Ballymeně rozhodli o dalším triumfu už v prvním poločase po trefách Martina Zemana a Libora Kozáka, kteří skórovali v rozmezí dvou minut krátce před přestávkou.

Česká radost v Německu (vlevo šťastný střelec Rabušic). foto: AFP

Snížení Norwooda v 82. minutě už na české radosti nic nezměnilo, byť bylo hostům při dalších závarech několikrát úzko. V páté kvalifikační skupině drží "lvíčata" tříbodový náskok před druhým Islandem, do baráže o postup na ME v Dánsku postoupí přímo vítězové deseti skupin a ještě další čtyři celky s nejlepší bilancí na druhých místech.

Čeští mladíci kvalifikaci zakončí až příští rok na přelomu srpna a září, kdy ještě hostí San Marino a spolufavority z Německa a Islandu. Češi i zápas v Severním Irsku jasně kontrolovali a udrželi si stoprocentní bilanci ve venkovních zápasech.

Od začátku měli i převahu a víc šancí, aktivitou hýřil především útočník druholigové italské Brescie Kozák, který se překvapivě objevil v základní sestavě poté, co byl až dodatečně nominován místo zraněného Chramosty.

Kozák v úvodní dvacetiminutovce měl tři nadějné příležitosti, ale hosté šli do vedení až ve 35. minutě. Sparťanský záložník Zeman šikovně zakroutil centr z trestného kopu do houštiny těl a míč nikým netečován zapadl k tyči překvapeného brankáře. Rozhozené domácí vzápětí stihla další rána: necelé dvě minuty po Zemanově trefě si Kozák naběhl na centr Marečka a prudkou hlavičkou zvýšil.

Chvíli po poločasové pauze sebevědomí Češi mohli udeřit i potřetí a Iry uchránil výborným zákrokem brankář Carson, který lapil hlavičku Rabušice. V rozhárané druhé půli se Irové marně pokoušeli přelstít dobře bránící české mužstvo, záložník Dočkal naopak mohl přidat další trefu, ale po Zemanově pasu trefil v sólovém úniku jen tyč. Deset minut po něm se neprosadil podruhé v zápase ani Kozák.

Poslední desetiminutovka přinesla nečekané drama. Zadělal na něj v 82. minutě snížením z povedeného trestného kopu Norwood, který minulý pátek zařídil i vyrovnání v nastaveném čase proti Německu. Irové pak zahrozili dalším pokusem McCleana a na druhé straně Zeman trestný kop namířil jen do břevna. Irové, hrající po změně stran se silným větrem v zádech, ještě v nastaveném čase mohli vyrovnat, ale proti pokusu střídajícího McQuioda se vyznamenal brankář Vaclík.

VÝSLEDKY + TABULKA

Severní Irsko - Česká republika 1:2 (0:2)
Branky: 82. Norwood - 35. Zeman, 37. Kozák.
Rozhodčí: Deaconu - Onita, Gheorghe (všichni Rum.).
ŽK: Flynn - Mazuch.

S. Irsko: Carson - Hodson (46. McQuiod), McGivern, Evans, Flynn - Cathcart, Weir (71. Casement) Norwood, Kee - Lawrie (80. Ferguson), McClean. Trenér: Beaglehole.

ČESKO: Vaclík - Vácha, Suchý, Mazuch, Čelůstka - Dočkal (88. Wojnar), Mareček, Hořava, Zeman (90. Kovařík) - Kozák, Rabušic (70. Vošahlík). Trenér: Dovalil.

DALŠÍ VÝSLEDEK: San Marino - Německo 0:11 (0:5).

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...