Je to superdůležitý vstup do turnaje, říká Satoranský, který se blýskl před pozorovatelem z NBA

7:21
kluž (od našeho zpravodaje) - Bez svého basketbalového dvojčete Jana Veselého by se mohlo zdát, že Tomáš Satoranský bude mít jako jediný lídr české reprezentace velmi těžké dotáhnout svůj tým k postupu ze základní skupiny mistrovství Evropy do osmifinále. Český rozehrávač však v úvodním duelu na šampionátu v rumunské Kluži proti domácímu týmu (83:68) předvedl v obraně i v útoku famózní představení a přiblížil tak český tým k nelehkému cíli v podobě postupu.

Tomáš Satoranský se probíjí pod koš domácího Španělska. foto: ČTK

Čeští basketbalisté porazili v úvodním zápase ME Rumunsko, zářil Hruban

Pětadvacetiletý basketbalista Washingtonu odehrál téměř celý zápas, stal se jeho nejužitečnějším hráčem a především pomohl českému týmu v bouřlivé kulise k důležité výhře.

Navíc mu nechybělo mnoho, aby dosáhl ceněného zápisu triple-double v počtu bodů, doskoků a asistencí. A to všechno před zraky jednoho ze šéfů Satoranského, konkrétně viceprezidenta Washingtonu Tommyho Shepparda.

Český basketbalista Tomáš Satoranský hovoří s novináři 30. srpna v rumunské...
Rumunsko - ČR, utkání skupiny C mistrovství Evropy basketbalistů, 1. září v...

„Je to superdůležitý vstup do turnaje. Tohle byl náš cíl. Museli jsme porazit Rumunsko, abychom měli šanci na postup, protože je to papírově nejlehčí soupeř,“ řekl Satoranský.

Tomáši, co říkáte na to, že jste po prvních zápasech nejužitečnějším hráčem šampionátu?
Musím hrát agresivně, otevírat prostor pro kluky, chodit do koše, víc střílet, což není úplně můj styl, ale Luboš Bartoň (asistent trenéra) mě k tomu tlačí, abych si bral víc střel a strhával tak spoluhráče. Někdy volím špatnou střelu, ale je dobře, že jsem agresivní, a dnes mi to pomohlo ve vstupu do utkání.

Co řekli o Satoranském spoluhráči?

Vojtěch Hruban (autor 25 bodů):

„Saty hrál výborně. Chybělo mu pár asistencí, aby dosáhl na triple double. Hrozně moc toho naběhal, výborně bránil. Satyho faktor je ale hlavně v tom, že když on je na hřišti, tak je to na ostatních hrozně znát. Dělá ostatní lepšími. Dává naší hře řád. Nemít ho tady, tak by to vypadalo úplně jinak. Dnes mu skládám poklonu.

Jiří Welsch (kapitán týmu):

„Saty zvládl roli našeho jasného lídra na jedničku. Spolu s Vojtou Hrubanem byli dneska u všeho podstatného a výhra je především jejich zásluha. Buďme ale na zemi, pojďme se soustředit na to, abychom udělali další krok k postupu.“

Přesto vás musí těšit, že váš výkon pomohl výrazně českému týmu k výhře, ne?
Moje čísla jsou daná minutáží a rolí na hřišti. Měl jsem tam dost doskoků. Každý zápas je jiný a v každém musím dát týmu něco jiného. Já se snažím pomoct spoluhráčům v útoku i v obraně, abychom hráli jako tým agresivně, což nás dnes dostalo do toho dvacetibodového vedení ve druhém poločase.

Jak vám dnes v práci lídra týmu pomáhal Vojtěch Hruban, nejlepší střelec zápasu?
Vojta odehrál skvělý zápas. O jeho útoku není třeba mluvit, ale vyzdvihl bych hlavně jeho obranu. Skvěle bránil jejich čtyřku (Andrei Mandache). Na něj jsme se připravovali. Martin Kříž také skvěle bránil jejich hvězdu Moldoveanua. Kuba Šiřina zas odehrál možná nejlepší zápas, co jsem od něj v reprezentaci viděl.

Co jste si v kabině před druhým poločasem řekli, že jste dlouhé minuty nepovolili Rumunům skórovat?
První poločas nebyl povedený, ale do druhého jsme zlepšili obranu jeden na jednoho a už jsme si nemuseli tolik vypomáhat, z čehož jsme v první půli dostávali dost volných střel. Zagresivnili jsme obranu, získávali míče a chodili rychle dopředu, což je naše hra. Zatímco při hře pět na pět se trápíme.

V sobotu vás čeká největší favorit na titul. Vy jste navíc ve Španělsku sedm let působil. Jak se na vzájemný zápas těšíte?
Kdybychom prohráli, tak by to bylo špatné. Ale aby nás to uvolnilo na Španěly, to asi ne. Oni hned v prvním utkání ukázali, v jaké přijeli formě a jak neskutečný tým to je. Nemůžeme se s nimi měřit kvalitativně, ale musíme na hřišti nechat všechno, nesmíme se jich bát a uvidíme, jak dlouho se s nimi budeme držet.

Už jste měl možnost si se svými bývalými spoluhráči ze Sevilly a Barcelony promluvit?
V podstatě osmdesát procent španělského týmu znám dobře. Už jsem se s nimi viděl na hotelu. Těším se na to moc, je pro mě svátek hrát proti zemi, kde jsem strávil sedm let.

Převahu budete mít podle dnešních duelů určitě v hledišti. Co jste říkal na hlasitou podporu českých fandů?
Jsem moc rád za to, jakou jsme měli podporu. Byli opravdu hodně slyšet, možná víc i než domácí Rumuni. Je to skvělé. I ostatním klukům to pomohlo. Chtěl bych fanouškům poděkovat.

Měsíc bez starostí s BEBELO® Milk 2: Vyhrajte zásobu mléka pro miminko

Zajistěte svému miminku to nejlepší hned od začátku s BEBELO® Milk 2, které je pečlivě vyvinuté pro harmonický růst a vývoj vašeho dítěte. Mléko...