Je rozhodnuto i o vítězi Tour? Froome se stal potřetí králem Dauphiné

Tour de France

16:00
SUPERDÉVOLUY - Několikrát otestoval Alberto Contador v poslední etapě 68. ročníku Critéria du Dauphiné jeho pozornost, vždy se stejným výsledkem. Chris Froome si bez větších problémů pohlídal všechny nástupy a slaví už třetí vítězství na francouzském etapovém závodě. Tím v historické tabulce dorovnal Španěla Luise Ocaňu a Francouze Bernarda Hinaulta. Poslední etapu vyhrál britský cyklista Stephen Cummings.

Chris Froome. foto: Reuters

Už 65 kilometrů před cílem se Stephen Cummings oddělil z dvacetičlenné skupiny, která byla v úniku a vydal se do na první pohled bláznivého útoku.

Ten mu ale vyšel, postupně navyšoval svůj náskok až na pět minut a v cíli slavil už třetí vítězství v sezoně. Předtím vyhrál čtvrtou etapu Tirrena-Adriatica a třetí etapu závodu Kolem Baskicka.

„Už před etapou jsem si říkal, že bych dneska mohl něco zkusit, ale nepřemýšlel jsem o tom, že bych mohl vyhrát. Tušil jsem, že by cyklisté jedoucí na celkové pořadí mohli taktizovat a ono to vyšlo,“ usmál se vítěz etapy v cíli.

Celkové prvenství s přehledem udržel Chris Froome. Na předposledním kopci na něj sice několikrát zaútočil Alberto Contador, on si ale každý nástup pohodlně kontroloval a může tak slavit historické třetí vítězství na francouzském závodě.

„Je to pro mě obrovský úspěch, protože poslední dny byly opravdu hektické, ale tým odvedl fantastickou práci a dovezl mě až do cíle,“ řekl Froome v cíli.

Slavit může dvojnásobně. Když Dauphiné vyhrál v letech 2013 a 2015, pokaždé pak na Elysejská pole přijel ve žlutém trikotu... „Takže je fajn mít tohle vítězství v kapse,“ zasmál se. „Rozhodně mi to pomůže, jsem na dobré cestě, ale pořád mě čeká dost práce.“

Na druhé místo se na poslední chvíli díky bonusovým vteřinám za třetí místo v etapě posunul Romain Bardet, třetí skončil rovněž díky skvělému závěru Dan Martin. Alberto Contador nakonec bral páté místo a znovu se mu tak nepovedlo vyhrát poslední přípravný závod před Tour de France.

Roman Kreuziger dojel do cíle na osmnáctém místě se ztrátou 5:25 a celkově se na Dauphiné posunul na devatenáctkou příčku.

Jak se vše odehrálo

Ne, na Dauphiné není nikdy rozhodnuto před poslední etapou, ta totiž nikdy není oslavnou jízdou šampiona.

Cyklistický závod Critérium du Dauphiné (WorldTour)

7. etapa (151 km): 1. Cummings (Brit./Dimension Data) 4:05:06, 2. Martin (Ir./Etixx-Quick-Step), 3. Bardet (Fr./AG2R), 4. Poels (Niz./Sky), 5. Yates (Brit./Orica), 6. Alaphilippe (Fr./Etixx-Quick-Step) všichni -3:58, ...18. Kreuziger (ČR/Tinkoff) -5:25.

Konečné pořadí: 1. Froome (Brit./Sky) 29:59:31, 2. Bardet -12, 3. Martin -19, 4. Porte (Austr./BMC) -21, 5. Contador (Šp./Tinkoff) -35, 6. Alaphilippe -51, ...19. Kreuziger -7:58.

Vlastně jde vždycky o krátkou, ale obtížnou zkoušku na závěr. Ne vždy je přitom tak těžká jako ta sobotní, královská, ale vždy dostatečně na to, aby se v ní ještě mohlo cokoliv stát.

Letos si organizátoři přichystali už třetí krátkou, ale výživnou etapu za sebou. Celkem 151 kilometrů mezi Le Pont de Claix a Superdévoluy, na kterých bylo i šest vrchařských prémií, dvě přitom až v posledních osmnácti kilometrech.

Nejprve čekal ostrý a nepravidelný výstup na Col du Noyer (7,5 kilometrů s průměrem 8,4%), po něm kratší sjezd a závěrečný čtyřkilometrový kopec do Superdévoluy, který měl korunovat celkového vítěze.

Stejný závěr tady etapa měla v roce 2013, kdy zvítězil Samuel Sánchez.

„Pokud to bude v nedělí podobné jako dneska, půjde znovu o hrozně těžkou etapu,“ věděl už v sobotu vedoucí muž závodu Chris Froome. A Alberto Contador rozhodně nic nevzdával. „Zítra do toho dám znovu všechno. Pokud uvidím dobrý moment k útoku, zaútočím,“ varoval své soupeře.

Startovalo se do desetikilometrového stoupání druhé kategorie Cote de Monteynard a po několika útocích se vepředu vytvořila dvacetičlenná skupina i se sobotním vítězem Thibautem Pinotem. Ve skupině byli třeba i Ryder Hejsedal, Thomas de Gendt nebo Steve Cummings.

Právě pětatřicetiletý Brit se 65 kilometrů před cílem vydal do na první pohled bezhlavého útoku. Zajel ale úchvatnou individuální časovku, postupně zvyšoval svůj náskok až na pět minut a v cíli slavil už třetí vítězství v letošní sezoně.

Vzadu se ho marně snažilo nahánět pole favoritů vedené Sky a Etixxem. Až 12,5 kilometrů před cílem přišel očekávaný útok Alberta Contadora, vedle kterého se celou etapu držel Roman Kreuziger.

Tempo se okamžitě snažil navýšit Wout Poels, Mikel Landa a Sergio Henao, jenže letka Sky se rozdrobila a díru za Španělem si musel dolepovat sám Chris Froome. Na vrcholu kopce s ním zůstali už jen Contador, Porte a Bardet, skoro dvacet sekund ztrácel Dan Martin.

Jenže v následujícím sjezdu se skupina znovu rozrostla, dojel do ní i bílý muž Julien Alaphilippe nebo tři cyklisté týmu Sky.

V závěrečném spurtu se ještě na druhé místo protlačil Dan Martin, třetí dojel Romain Bardet a oba se tak v celkovém pořadí posunuli před Richieho Porta.

Pět sekund na to už přijel do cíle i žlutý Froome, který si tak může odškrtnout první úspěšnou francouzskou misi. Ta druhá ho čeká už za měsíc.