NHL: Jaškin pomohl St. Louis gólem odvrátit konec sezony

7:20aktualizováno  9:57
NEW York - Hokejisté St. Louis porazili i díky gólu Dmitrije Jaškina Nashville 2:1 a snížili stav série druhého kola play off NHL na 2:3. Český útočník, který nastoupil k prvnímu zápasu letošních vyřazovacích bojů, otevřel skóre po asistenci Vladimíra Sobotky a stal se druhou hvězdou utkání.

Hokejisté St. Louis porazili i díky gólu Dmitrije Jaškina Nashville. foto: ČTK

Jaškin, jenž v základní části dal jen jeden gól v 51 zápasech, nahradil v sestavě zraněného Alexandra Steena a s osmi střeleckými pokusy byl nejaktivnějším hráčem. Čtyřiadvacetiletý útočník se prosadil v úvodu druhé třetiny, když Sobotka po vhazování přistrčil puk na modrou čáru Alexu Pietrangelovi a Jaškin jeho ránu doklepl do odkryté branky.

„Je to neuvěřitelné. Museli jsme vyhrát a to se povedlo. Všichni jsme šťastní, ale užívat si vítězství můžeme jen několik minut. Potom musíme na tohle zapomenout a soustředit se na další zápas,“ řekl Jaškin, kterému i přes nízkou produktivitu Steen prorokoval, že dá gól. „Ačkoliv nehrál, podporoval nás. A říkal, že zaskóruju,“ pousmál se.

NHL: Rangers porazili Ottawu a vyrovnali stav série. Hvězdou zápasu byl Švéd Lindberg

Výkon českého útočníka, který si připsal i čtyři hity a zblokoval dvě střely, ostatní nadchl. „Věřil jsem mu, když jsem ho poslal na led, a hrál opravdu dobře. Byl silný u mantinelů, v útoku i v obraně. Byl rozdílovým hráčem,“ chválil Jaškina trenér St. Louis Mike Yeo. „Od začátku hrál skvěle. Za výkon byl odměněn gólem a měl i další šance. Vnesl do týmu energii a jiskru, kterou jsme potřebovali. Je skvělé, že máme takové hráče, který když dostane šanci, má takový dopad na tým,“ doplnil Pietrangelo.

St. Louis o těsný náskok přišlo ještě v prostřední části. V oslabení tří proti pěti sice více než minutu odolávali tlaku soupeře, ale po křížném pasu P.K. Subbana se trefil u levé tyčky stojící James Neal. Zápas rozhodl v čas 40:25 z dorážky Jaden Schwartz, který využil, že obrana Nashvillu nebyla po skončení vyloučení zformovaná a kanadského útočníka si před brankou nepokryla.

„Oba góly padly z dorážek poté, kdy přede mnou zůstal úplně volný hráč,“ zlobil se gólman Nashvillu Pekka Rinne.

Obdivuhodný obrat a strhující finiš základní hrací doby předvedl Anaheim. Kalifornský klub ještě na začátku 57. minuty prohrával doma s Edmontonem 0:3, ale třemi góly při hře bez brankáře si vynutil prodloužení. Vyrovnání zařídil patnáct sekund před třetí sirénou Rickard Rackell a jeho trefu ještě prozkoumával videorozhodčí, zda Ryan Kesler nebránil v brankovišti Camu Talbotovi.

Anaheim rozhodl minulé utkání po 45 sekundách prodloužení, tentokrát se na vítězný gól čekalo mnohem déle. Vstřelil ho až v čase 86:57 Corey Perry a Ducks zároveň otočili stav série z 0:2 na 3:2. Anaheim v letošním play off dokázal už podruhé otočit zápas, přestože prohrával o tři góly. Stejný kousek se mu povedl i v prvním kole proti Calgary.

Výsledky NHL

2. kolo play off NHL: Západní konference - 5. zápasy: St. Louis - Nashville 2:1 (stav série: 2:3), Anaheim - Edmonton 4:3 ve druhém prodl. (stav série 3:2)