Jágr dal gól, pak si zranil malíček a odstoupil. Ale proti Lotyšsku by měl hrát

23:26aktualizováno  23:40
PRAHA - Největší osobnost českého národního týmu otevřela svůj gólový účet na mistrovství světa. Jaromír Jágr v první třetině tečoval střelu Jakuba Nakládala a v přesilovce dostal hokejovou reprezentaci zpět do zápasu se Švédy, v němž prohrávala 0:2. legendární útočník ale zápas nedohrál, pravděpodobně si obnovil zranění malíčku, které jej trápilo na MS 2005.

NEJDE TO. Jaromír Jágr utkání se Švédskem nedohrál, ve třetí třetině jej soupeř sekl přes ruku a český útočník se od té doby krčil na střídačce v bolestech. foto:  Michal Šula, MAFRA

Jágr velmi často operoval před švédskou bránou, odkud se mu podařilo vstřelit první gól, ale po nenápadném zásahu obránce Klefboma musel ze zápasu odstoupit.

Vzkazy fanoušků českým hokejistům

Švédský hráč pravděpodobně hokejkou zasáhl Jágrovo citlivé místo - před deseti lety zlomený malíček na ruce.

Do prodloužení už Jágr nezasáhl, po celou dobu byl stranou týmu v péči fyzioterapeuta Pavla Koláře a výraz v jeho obličeji nevěstil pro českého fanouška nic dobrého.

„Fyzioterapeut Pavel Kolář si ho vezme do péče a věříme, že Jarda bude v pořádku,“ uklidňoval po zápase asistent trenéra Růžičky Jaroslav Špaček. Kouč Růžička krátce před půlnocí řekl, že největší česká hvězda bude připravená nastoupit v sobotním utkání proti Lotyšsku.

Od začátku poutal pozornost

Po velmi vydařeném zahajovacím ceremoniálu to byl podle očekávání právě on, kdo si při nástupu vysloužil největší aplaus natěšeného publika.

Do zápasu vlétl Jágr se slušnou vervou, i když jeho útok s levým křídlem Jakubem Klepišem a centrem Janem Kovářem občas kostrbatě hledal souhru. A hned při prvním střídání čísla 68 Jágra tvrdě a bez respektu trefil švédský zadák Daniel Rahimi.

Slavný český veterán však od začátku dokazoval, že o formu, kterou nabral koncem sezony NHL po přestupu na Floridu, rozhodně nepřišel.

U mantinelu si svým tradičním způsobem pokrýval puk, často si klepal hokejkou oled, aby mu rozehrávající beci posílali kotouče dřív. A když k tomu došlo, párkrát pěkně zavezl puk do pásma.

PŘED ZAČÁTKEM. Narvaná O2 arena viděla poutavý ceremoniál, diváky poté...
UPŘENÝ POHLED. Jaromír Jágr operuje před brankářem Jhonasem Enrothem.

Jeho nejdůležitější moment však přišel tak nenápadně, že skoro nikdo v hale netušil, že se ho vůbec týká.

Jakub Voráček si v přesilovce vyměnil puk s Jakubem Nakládalem, jenž bombou bez přípravy prostřelil brankáře Jhonase Enrotha. Teprve po dvou minutách opravil hlasatel autora gólu - tím byl určen Jágr, jenž puk před švédskou brankou tečoval.

Češi se tím dostali do zápasu, vyprodaná O2 arena se probudila a hnala domácí hokejisty za vyrovnáním. To se ve 2. třetině málem povedlo právě Jágrovi, jenž se krásně prokličkoval přes dva bránící hráče až před branku, ale Enrotha už zblízka nepřekonal.