Sobota 20. dubna 2024, svátek má Marcela
130 let

Lidovky.cz

Japonci slibují na Tokio 2020 technologickou revoluci. Čekají nás hry robotů?

Sport

  17:45
PRAHA - Ulicemi Tokia projíždí limuzína. Sedí v ní japonský premiér Šinzó Abe. Cíl? Stadion Maracaná v Rio de Janeiru, dějiště závěrečného ceremoniálu olympiády. Abe se podívá na hodinky a přichází nepříjemné uvědomění: Nemám šanci to stihnout!

Japanský premiér Šinzo Abe. foto: ČTK/AP

Nastává nečekaný zvrat. Premiér si nasadí červenou čepici a promění se v Super Maria, populární postavu z japonské videohry. Stane se z něj kníratý instalatér, který vyvrtá pod povrchem Země potrubí, jehož začátek je v Tokiu a ústí v Riu. Skočí do něj a bleskově se zjeví na ploše Maracaná.

Kostým mizí a znovu se zjevuje Abe. Publikum jásá nadšením.

A Tokio napovídá, jaké hry se za čtyři roky chystá uspořádat.

Jako ze sci-fi filmu

Je jisté, že budou o hodně jiné než ty v Riu. Místo samby, karnevalu a favel nabídnou multimediální vize budoucnosti. Už při krátkém „avízu“ na Maracaná se Japonci chlubili svou kulturou, o tolik jinou, než je ta brazilská. V jejich klipu se kromě Maria objevil i Pac-Man, kočka Hello Kitty či kapitán Tsubasa, postavy z japonské komiksové či videoherní subkultury.

Brazilci slibovali živelnost, odlišnost a důraz na ekologii, Japonci chtějí ukázat svou pozici technologické velmoci. Při minulé olympiádě v Tokiu 1964 slavnostně představili rychlovlak šinkanzen, nyní nadchází čas robotů.

Pomocníci s umělou inteligencí by měli navádět návštěvníky v hotelech či na letištích. Mají pomáhat s informacemi, nosit zavazadla či překládat. A také vozit po městě: pořadatelé slibují taxíky bez živých řidičů.

Že to zní jako ze sci-fi filmu? Tak si představujte dál: speciální aplikace v mobilu má překládat mluvenou řeč do psané podoby v různých světových jazycích. Systém tisíců kamer se bude starat o bezpečnost, speciální karta Japan Pass má zase usnadnit fungování ve městě; bude fungovat na základě rozpoznávání obličeje a sloužit jako klíč od pokoje, vstupenka, doklad totožnosti či platební karta...

A stále to není vše. Až hry v Tokiu 24. července 2020 odstartují, rozhodně by nemělo jít o běžný úvodní ceremoniál. Ohňostroje? To je pro Japonce příliš tuctové. Místo toho plánují uměle vytvořenou meteoritickou sprchu.

Nejinovativnější hry v historii, hlásají pořadatelé – a zdá se, že nemusí přehánět.

Olympiáda pěti nových sportů

Mimořádný zážitek by měli mít i fanoušci u televizí, tedy především těch nejmodernějších: Japonci slibují, že přinesou vysílání v extrémně kvalitním rozlišení 8K. Větší možnosti nabídne i tou dobou snad již dostupnější virtuální realita.

Hry v Tokiu budou také olympiádou nových sportů: vrátí se baseball a softbal, přibude skateboarding, surfing a sportovní lezení.

To vše se bude odehrávat na 34 sportovištích; šest z nich zažilo už minulé tokijské hry.

Osm z nich bude zcela nových, včetně futuristicky vypadajícího olympijského stadionu. Ten by měl být dokončen v listopadu 2019, slibuje místa pro 68 tisíc lidí i možnost shlížet na Tokio z promenády na jeho vrcholu.

Nadchází čas Asie

Organizátoři prohlašují, že si vezmou vzor z Ria a nebudou zbytečně navyšovat náklady a stavět stadiony bez budoucího využití. Japonská média však varují, že původně uváděný rozpočet 6,5 miliardy dolarů (155 miliard korun) by mohl vzrůst až na trojnásobek.

„Nemůžeme vytvářet bílé slony. Není vyloučeno, že ještě přijdou nápady, jak snížit rozpočet. Budeme analyzovat postupy, které použilo Rio,“ řekl Toširo Muto, šéf organizačního výboru tokijské olympiády.

Po exkurzi do Jižní Ameriky tak nyní nadchází čas Asie. Ještě před příštími letními hrami přijde zimní olympiáda v jihokorejském Pchjongčchangu, následně digitální show v Tokiu – a pak návrat her do čínského Pekingu po pouhých 14 letech; tentokrát v zimním vydání.

Rio je minulostí, olympijská budoucnost může začít.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!