Jansta končí v čele basketbalového Nymburka. ‚Nemám na to už tolik času,‘ prohlásil

19:25
NYMBURK - Předseda České basketbalové federace a České unie sportu Miroslav Jansta končí v roli prezidenta basketbalistů Nymburka, v jejichž vedení byl od roku 1995. Současný majitel a předseda úřadujícího domácího mistra to řekl o přestávce úterního finálového utkání proti Děčínu, na jehož konci slavil Nymburk po výhře 70:54 čtrnáctý domácí titul v řadě.

Miroslav Jansta foto: ČTK

Jansta stál u nejúspěšnější éry nymburského basketbalu od jejího počátku na konci 90. let minulého století. Tým bleskově postoupil ze třetí ligy až mezi tuzemskou špičku a v roce 2004 slavil premiérový titul.

Finále play off ligy basketbalistů - odveta

Nymburk - Děčín 70:56 (18:18, 32:31, 55:42)

Nejvíce bodů: Sant-Roos 21, Lawrence 15, Benda 11 - Vyoral 13, P. Houška 11, Pomikálek 10. Fauly: 17:21. Trestné hody: 22/17 - 16/11. Trojky: 9:5. Doskoky: 43:44. První zápas: 82:71.

Konečné pořadí NBL: 1. Nymburk, 2. Děčín, 3. Pardubice, 4. Opava, 5. USK Praha, 6. Kolín, 7. Svitavy, 8. Ústí nad Labem, 9. Brno, 10. Jindřichův Hradec, 11. Ostrava, 12. Prostějov.

Od té doby česká liga nepoznala jiného šampiona, což platí také po dnešní odvetě finále s Děčínem. Poté, co Nymburk vyhrál první duel 82:71, zvládl i domácí zápas a po triumfu 70:54 může slavit 14. titul v řadě.

„Už dva roky jsem zvažoval, že skončím jako prezident klubu a vlastník, a dnes je to moje poslední finále v roli prezidenta. A v příštích měsících dojde i ke změně vlastníka,“ řekl Jansta v rozhovoru pro Českou televizi.

„Oznámil jsem to už na ČBF i FIBA. Pro basketbal v Nymburce jsem udělal maximum a víc bych nepřinesl, protože na to nemám moc času,“ zdůvodnil své rozhodnutí.

Příští sezona je podle něj finančně zajištěna a ani o budoucnost českého hegemona se fanoušci nemají bát. „Teď začnu jednání o svém nástupci. Do začátku sezony bude jasné, kdo bude prezident a vlastník. Také chci fanoušky uklidnit, že příští sezona je zajištěna na velmi dobré úrovni.“

Překonali rekord Brna

Basketbalisté Nymburka získali počtrnácté za sebou český titul. V odvetě finále NBL doma porazili Děčín 70:56, přitom si po výhře 82:71 v úvodním duelu mohli dovolit i o deset bodů prohrát. Děčín se potřetí za sebou musí spokojit s druhým místem.

Basketbalisté Nymburka slaví titul.
Basketbalisté Nymburka slaví s fanoušky zisk titulu.

Nymburk překonal basketbalový rekord brněnských „Žabin“, které v letech 1996 až 2008 vybojovaly třináct titulů v řadě. Zároveň potvrdil dominanci v NBL, kde za celou sezonu jen dvakrát těsně prohrál.

Nejužitečnějším hráčem finále byl vyhlášen kubánský křídelní hráč mistrovského celku Howard Sant-Roos, který byl v obou utkáních nejlepším střelcem s 27 a 21 body.

Děčín se v první polovině odvety držel ve hře. Oproti předchozímu utkání zachytil úvod a nepouštěl soupeře tak často do brejků. Navíc se mu dařila střelba i obrana nájezdů domácích a v prvních minutách vedl. Pak ale Nymburk výrazně zlepšil obranu jeden na jednoho a začal si budovat náskok.

Hosté se však nevzdali, rovněž velmi dobře bránili a díky dopichu Tomáše Pomikálka spolu s klaksonem drželi v poločase jednobodový rozdíl ve skóre. Jenže třetí část patřila favoritovi vedenému Sant-Roosem a rozehrávačem Eugenem Lawrencem.

Od 25. do 30. minuty předvedli domácí šňůru 9:0 a definitivně vzali Děčínu naději na titul. V poslední čtvrtině už si Nymburk náskok hlídal, i když dal prostor dalším hráčům z lavičky, a směřoval k mistrovským oslavám. Děčínští basketbalisté ale i tak sklidili od svých fanoušků ovace a skandování: „Pro nás jste mistři“.