Jandačovi obnovená premiéra na střídačce zhořkla, Sparta ve speciálních dresech podlehla Hradci

Utkání 44. kola hokejové extraligy: HC Sparta Praha - Mountfield Hradec Králové, 12. února 2020 v Praze. Trenér Sparty Josef Jandač. foto: ČTK

Třinec - Hokejisté Sparty prohráli ve 44. kole extraligy s Hradcem Králové 2:3. Premiéru trenéra Josefa Jandače na střídačce Pražanů pokazil útočník Kevin Klíma, který vstřelil dvě branky a přidal asistenci. Utkání bylo součástí 11. ročníku charitativního projektu Sparta vzdává hold a sledovalo jej 12.009 diváků.
  19:51aktualizováno  21:29

Domácím se skvěle vydařil vstup do utkání. Již ve čtvrté minutě otevřel skóre po Sukeľově přihrávce od mantinelu volný Řepík. Další branku mohl přidat vzápětí Říčka, ale Lukeše, jenž chytal za Mountfield od začátku utkání poprvé od 1. listopadu, nepřekonal.

V polovině první třetiny v koncovce neuspěli Dvořák s Řepíkem, v 18. minutě trefil Dvořáček tyč. Sparta byla aktivnější, na skóre se to však neprojevilo. Hradec byl v ofenzivě neškodný, na Machovského vyslal v první části jen pět střel.

Ideální šanci vyrovnat měli hosté při pětiminutové přesilové hře po Smejkalově vyloučení, v dlouhé výhodě však Machovského vůbec neohrozili. Naopak Lukeš musel likvidovat šance Buchteleho a Říčky. V další početní výhodě se už ale Východočeši prosadili. O vyrovnání se povedenou individuální akcí postaral Klíma, jenž za Spartu v minulosti hrál.

Možnost vrátit vedení na stranu Pražanů měl Dvořák, ale Lukeše nepřekonal. Ve 38. minutě přišla Sparta o svou brankářskou jedničku, Machovský musel po Klímově ataku střídat. A jeho náhradník Sedláček těsně před koncem druhé třetiny inkasoval; 4,8 sekundy před sirénou jej překonal pohotově dorážející Perret.

Hned na začátku třetí části mohla Sparta srovnat v přesilovce, faul Eklunda ale nepotrestala a ve 44. minutě sama inkasovala. Opět se prosadil Klíma. Ve 47. minutě ale v další přesilovce snížil Sukeľ a Pražané si následně vytvořili tlak, vyrovnat se jim však nepodařilo ani při závěrečné power play.

Utkání 44. kola hokejové extraligy: HC Sparta Praha - Mountfield Hradec Králové, 12. února 2020 v Praze. Trenéři Sparty (zleva) Miloslav Hořava a Josef Jandač.

Přestřelku ovládla Boleslav

Úvodní střídání patřila Mladé Boleslavi, ale skóre se měnilo z první střely na druhé straně. Domácí získali u zadního mantinelu puk, připravili ho před branku Adamskému, který zavěsil zblízka bekhendem pod horní tyčku. Vzápětí Třinec zvýšil z přesilové hry: Wolski se prosadil střelou bez přípravy z pravého kruhu a připsal si devátou trefu ve dvanáctém utkání v extralize.

Karta se začala obracet od 15. minuty. Flynn, který se ocitl sám před Štěpánkem, ještě neuspěl s bekhendovou kličkou, ale o chvíli později udeřil z přečíslení čtyři na dva Skalický. Moc nechybělo, aby hosté ještě před odchodem do kabin vyrovnali, osamoceného Najmana ale vychytal reflexivně Štěpánek.

Středočeši si vše vynahradili třemi góly v rozmezí 26. až 30. minuty. Z přesilové hry vyrovnal Zohorna, od jehož chráničů se odrazila do branky střela Zbořila. O 29 sekund později otočil skóre agilní čtvrtý útok - Kousal trefil ze vzduchu bekhendovou přihrávku Flynna, puk se odrazil od tyčky a do branky ho dotlačil Najman. Poté hosté využili Zbořilem i druhou početní výhodu a vyhnali Štěpánka z branky, nahradil ho Daneček.

Domácí nemohli dlouho nic vymyslet, trenér Varaďa začal míchat se složením útoků a vyplatilo se. Ještě před druhou přestávkou našel Michal Kovařčík střelou z levého kruhu místo u bližší tyče.

Vyrovnat mohli ve třetí třetině Růžička i Musil, místo toho v 57. minutě hosté odskočili trefou Bičevskise na 5:3. Koncovka byla přesto dramatická. O dvacet sekund později snížil zblízka Růžička a při hře bez gólmana měl na hokejce vyrovnání Vrána. Mladá Boleslav ale odolala a její výhru zpečetil do prázdné branky Lunter.

Ostatní výsledky 44.kola:

Bílí Tygři Liberec - HC Verva Litvínov 5:4 v prodl. (2:1, 1:1, 1:2 - 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Šmíd (Bulíř, Marosz), 14. Bulíř (Lenc, Šmíd), 28. Birner (Lenc, Knot), 57. Birner (L. Hudáček, Bulíř), 65. Birner (Šmíd) - 20. Petružálek (Moravčík, V. Hübl), 40. Pospíšil (M. Hanzl), 50. Pospíšil (M. Hanzl, Jarůšek), 52. F. Lukeš (V. Hübl, Aliu). Rozhodčí: Pešina, Horák - Ondráček, Špůr. Vyloučení: 4:6. Využití: 3:1. Diváci: 6782.

Rytíři Kladno - PSG Berani Zlín 2:3 (1:0, 0:2, 1:1)

Branky a nahrávky: 16. B. Nash (O’Donnell), 44. Jágr (O’Donnell, Austin) - 29. Dufek (Claireaux, Freibergs), 33. J. Ondráček (M. Novotný, Kubiš), 43. Kubiš (J. Ondráček, Buchta). Rozhodčí: Šír, Sýkora - Kajínek, Špringl. Vyloučení: 3:4. Využití: 1:1. Diváci: 2916.

HC Kometa Brno - HC Vítkovice Ridera 2:5 (1:2, 1:1, 0:2)

Branky a nahrávky: 14. Zaťovič (Vincour, O. Němec), 26. L. Horký - 5. Schleiss (L. Kovář), 6. O. Roman, 32. Werbik (R. Černý, Dočekal), 45. J. Hruška (Šišovský), 59. Lakatoš. Rozhodčí: Hodek, Jeřábek - Frodl, Rožánek. Vyloučení: 3:5. Využití: 1:0. V oslabení: 0:1. Diváci: 7102.