Jandač vedl Spartu a ta ukončila bodovou sérii lídra

20:29aktualizováno  21:47
CHOMUTOV - Hokejisté pražské Sparty porazili v 20. kole extraligy Plzeň 3:1 a ukončili sérii patnácti zápasů, ve kterých lídr tabulky bodoval. Domácí, poprvé pod vedením staronového kouče Josefa Jandače, uspěli i díky dvěma gólům Petra Tona. Sparta vyhrála v domácím prostředí popáté za sebou. Sparta se vedle Jandače představila premiérově v sestavě s obráncem Gřegořkem a útočníkem Sekáčem.

Sparta Praha - Plzeň. Útočník Sparty Jaroslav Hlinka (vlevo) a plzeňský útočník Václav Pletka foto: ČTK

Od počátku se domácí snažili hrát zodpovědně a nechybovat, podobnou taktiku ale zvolili i hosté. V Tipsport areně se tak na ledě dlouho nic zajímavého nedělo. "Začali zakřiknutě, Plzeň byla aktivní, dobře forčekovala a zatlačila nás. My jsme ztráceli hodně kotoučů ve středním pásmu. Zlepšenou hrou jsme si ale vítězství zasloužili, i když jsme v závěru udělali jednu chybu. To se může stát," vysvětlil kouč Sparty Jan Votruba.

V 7. minutě se tak hosté dostali do vedení, když jim ke gólu pomohl nešťastný odraz puku od Philippovy brusle přímo k osamocenému Gulašovi. O jedinou šanci Sparty v úvodní třetině se postaral Ton, který ale z brejku pozorného brankáře Raska neprostřelil. Do druhé třetiny nastoupili domácí v pozměněné sestavě, například do prvního útoku se vrátil Hovorka. Hned po několika sekundách mohl náskok hostů zvýšit Vlasák, nemířil však přesně.

Plzeň doplatila na chyby v obraně

Kašpaříka následně vychytal Neuvirth, který poté bez újmy přestál i šance Indiánů v přesilové hře při vyloučení Fostera. Ve 35. minutě se ale podařilo Spartě vyrovnat. Tonovi k šesté brance v sezoně pomohla chyba Plzeňských v rozehrávce. Gól domácí povzbudil a finská posila v brance Západočechů měla mnohem více práce než v předešlých minutách. V polovině třetí třetiny mohl přidat druhý gól Ton, ale dopadl stejně jako o tři minuty předtím na druhé straně Gulaš. V 57. minutě se ale Sparta dočkala vedení, když Rachůnkovu střelu za Raska pohotově dorazil Sekáč hrající své první extraligové utkání v kariéře.

Ještě blíže k bodům posunul Spartu v poslední minutě Ton. Pražané výhru uhájili, i když Plzeň v power play dokázala snížit. "Nesehráli jsme špatné utkání. Dvě třetiny se nám docela dařilo a byli jsme lepším týmem. Bohužel jsem místo toho, abychom ve druhé třetině odskočili na dva góly, udělali chybu v obraně a domácí ji potrestali. Ve třetí třetině, kterou jsme sehráli špatně, nás zatlačili a v závěru jim to tam napadalo. Rozhodla druhá část, ve které jsme to překombinovávali, snažili jsme se to dát do prázdné branky," uznal trenér Plzně Michal Straka.

Výsledky 20. kola extraligy

Pardubice - Karlovy Vary 1:2 (0:0, 1:1, 0:1)
Branky a nahrávky: 35. Bartek (Benák) - 39. Zaťovič (Kumstát, Pech), 44. Kumstát (Pech, Zaťovič). Rozhodčí: Minář, Šír - Bláha, Kostka. Vyloučení: 6:5. Využití: 0:1. Diváci: 7428.

Piráti Chomutov - PSG Zlín 1:2 (0:1, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 23. Lušňák (Sikora) - 9. Balaštík, 24. Hamrlík (Balaštík, Veselý). Rozhodčí: Fraňo, Hrubý - Kis, Rozlílek. Vyloučení: 3:2. Bez využití. Diváci: 3409.

Slavia Praha - Vítkovice 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)
Branka a nahrávka: 11. R. Polák (Ujčík). Rozhodčí: Kalivoda, Šindler - Čech, Dřínovský. Vyloučení: 3:4. Využití: 0:1. Diváci: 3287.

Sparta Praha - Plzeň 3:2 (0:1, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 35. P. Ton, 57. Sekáč (I. Rachůnek), 60. P. Ton (J. Hlinka) - 7. Gulaš (Vlasák, Martin Straka), 60. Balej (Gulaš, Marušák). Rozhodčí: Lacina, Hodek - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 4:5. Bez využití. Diváci: 5753.

Kometa Brno - Litvínov 3:4 v prodl. (1:3, 1:0, 1:0 - 0:1)
Branky a nahrávky: 17. J. Hruška (J. Svoboda), 36. Dočekal (L. Čermák, M. Hořava), 59. H. Zohorna (Divíšek, J. Hruška) - 1. Lukeš (Hübl), 2. Trávníček (Martynek, Stříteský), 13. Kubát (Hübl, Lukeš), 64. R. Pšurný (Trávníček). Rozhodčí: Mikula, Polák - Jindra, Skopal. Vyloučení: 11:15, navíc Erat 10 min - Brejčák 5 min. a do konce utkání, J. Černý 10 min. a 5 min. a do konce utkání, Posmyk, Hübl oba 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Rytíři Kladno - České Budějovice 2:3 v prodl. (0:1, 1:0, 1:1 - 0:1)
Branky a nahrávky: 22. Jágr (Tlustý, Patera), 54. Jágr (Lukáč, Kameš) - 18. Prospal (Hanzal, M. Michálek), 47. Knotek (L. Květoň, L. Kohn), 65. Prospal. Rozhodčí: Turčan, Smitka - Charvát, Bejček. Vyloučení: 4:4, navíc Šimánek (České Budějovice) 10 min. Využití: 1:1. Diváci: 4246.