Janda v Oberstdorfu nepostoupil z kvalifikace, další Češi už ano

18:12
OBERSTDORF (Německo) - Aktuálně nejlepší český skokan na lyžích Jakub Janda se překvapivě nekvalifikoval do úvodního závodu Turné čtyř můstků v Oberstdorfu. V nedělním 1. kole se z šesti českých reprezentantů představí čtyři - Antonín Hájek, Jan Matura, Čestmír Kožíšek a Lukáš Hlava. Jandovi postup unikl o dvě místa.

Jakub Janda foto: ČTK

Pětatřicetiletý vítěz Turné i Světového poháru z roku 2006 Janda v kvalifikaci skočil jen 121,5 metru a se známkou 118,8 bodu obsadil 52. pozici, přičemž poslední postupovou udržel Hlava.

Soupeřem Hlavy pro 1. kolo závodu bude vítěz kvalifikace Anders Bardal z Norska, který se navíc jako první mohl radovat z novinky Turné - prémie 2000 eur (55 tisíc korun). Bardal dolétl na 134 metrů a vyhrál se ziskem 153,9 bodu.

Atraktivního soupeře má i Kožíšek, jenž se pokusí o senzaci a vyřazení rakouské hvězdy Gregora Schlierenzauera. Matura má ve dvojici Němce Andrease Wanka a Hájek Poláka Piotra Žylu.

"Měl jsem dobré podmínky. První dva tréninkové skoky jsem se tady moc nesrovnal, nesedl jsem si na nájezdu, ale teď to konečně vypadalo, jak má," pochvaloval si Hájek, na 32. místě nejlepší český skokan. "Pak už v letu to vypadalo dobře, to už umím, takže spokojenost," uvedl.

Matura, který byl v minulé sezoně na Turné i v celkovém hodnocení Světového poháru nejlepším Čechem, tak spokojený nebyl. "Byl to slabší skok, ale měl jsem horší podmínky. V tréninku se mi to povedlo víc, ale hlavně, že jsem postoupil," řekl Radiožurnálu. "Zítra budu muset udělat lepší skok," dodal.

Nedělní závod v Oberstdorfu začne v 16:30. Stejně jako Janda bude pouze v roli diváka Martin Cikl, který v kvalifikaci obsadil 68. místo, čtvrté od konce.

Roman Koudelka kvůli zdravotním problémům stále do olympijské sezony nezasáhl.

Kvalifikace na závod SP a úvodní díl Turné čtyř můstků ve skocích na lyžích v Oberstdorfu (Německo)

1. Bardal (Nor.) 153,9 b. (134 m), 2. Kasai (Jap.) 151,2 (135), 3. Ammann (Švýc.) 150,8 (131,5), ...32. Hájek 129,7 (134), 36. Matura 128,3 (122), 44. Kožíšek 123,0 (125), 50. Hlava 119,9 (128), 52. Janda 118,8 (121,5), 68. Cikl (všichni ČR) 99,5 (112,5).

Dvojice pro 1. kolo: Hájek - Žyla (Pol.), Matura - Wank (Něm.), Kožíšek - Schlierenzauer (Rak.), Hlava - Bardal (Nor.).

Šárka Hamrusová: Díky laktační poradkyni jsem si přestala myslet, že je chyba ve mně

Šárka chtěla kojit. Chvíli to ale vypadalo, že se jí to nepodaří. Díky správně zvolené laktační poradkyni nakonec dosáhla úspěchu. Poslechněte si...