Jakš byl na třicítce nejlepší z Čechů, Bauerovi se nedařilo

12:27
DAVOS (Švýcarsko) - Nikoliv Lukáš Bauer, ale Martin Jakš byl nejúspěšnějším Čechem v závodě Světového poháru běžců na lyžích v Davosu. Na bruslařské třicítce, která se běžela intervalově, skončil Jakš třiadvacátý. Na Bauera body vůbec nezbyly, musel se spokojit s 41. místem.

Český běžec na lyžích Martin Jakš foto: ČTK

Na třetí pohárové vítězství kariéry dosáhl po dramatické koncovce 27letý Francouz Maurice Manificat. Oba předchozí triumfy vybojoval ve skiatlonu, nyní se poprvé prosadil v závodě, v němž se běželo pouze bruslařskou technikou.

Martin Jakš začal svůj boj s třicetikilometrovou tratí rozvážně, postupně se však probíjel výsledkovou listinou stále výš. Po zdánlivě nekonečném seriálu zdravotních problémů je takový návrat do individuálních pohárových bojů rozhodně potěšující.

Lukáš Bauer naopak už před odjezdem do Davosu upozorňoval, že závod pojme z plného tréninku v rámci vysokohorské přípravy. "Chci tam samozřejmě předvést co nejlepší výsledek, ale hlavním cílem je pobyt ve vysoké nadmořské výšce směrem k Tour a olympiádě," tvrdil. Navíc připomněl, že Davos není jeho oblíbenou závodní destinaci.

"Tamní tratě mi nevyhovují, nevytvořil jsem si k tomu místu nějaký super vztah."
Po 10 kilometrech ztrácel minutu a patřilo mu průběžně až 30. místo. Po 19 kilometrech už to byly minuty dvě a následoval propad z bodovaných příček. Ten pokračoval dál, v cíli měl Bauer odstup 3:13 minuty a nalezl se až v páté desítce výsledkové listiny.

"Jo jo, někdy se to sejde," napsal pak na Twitter. "Dnes to bylo v Davosu hodně utrápený. Bohužel se nedařilo, jak bych si přál. Prostě dnes hodně slabota."

Paradoxně v podobném duchu absolvoval závod Petter Northug, jeho někdejší velký sok z Tour de Ski. Norský král posledního mistrovství světa zaostal o 2:51 minuty a obsadil 37. místo.

Pět a půl kilometru před cílem se závod proměnil v doslova vteřinový souboj tria nejlepších běžců. V rozmezí 2,2 vteřiny byli na mezičase natěsnaní Francouz Manificat a Norové Jespersen a Sundby.

Sundbymu pak v koncovce zjevně docházely síly, a tak se boj o prvenství zúžil na Manificata a Jespersena. Francouz startoval a tudíž i projel cílem dříve a coby vedoucí závodník usedl do křesílka pro lídra. V něm pak sledoval Jespersenův zběsilý finiš, po němž se Nor vyčerpáním zhroutil na sníh a Manificat mohl triumfálně vztyčit prst. V jeho prospěch rozhodlo 3,3 vteřiny.

Vrabcová-Nývltová překročila životní metu

V ženském závodě obsadila česká běžkyně na lyžích Eva Vrabcová-Nývltová desáté místo na 15 km volně a poprvé v kariéře skončila v závodu Světového poháru s intervalovým startem v elitní desítce.

Sedmadvacetiletá Vrabcová-Nývltová se prosadila do Top 10 počtvrté v kariéře. V minulých letech byla na Tour de Ski osmá a desátá ve sprintech, v distančních závodech je jejím maximem osmá pozice ze závodu s hromadným startem v roce 2010 ve Val di Fiemme. "Jsem maximálně spokojená, ale je to překvapení. Loni jsem se tady maximálně trápila a možná čím větší strach jsem z toho teď měla, tak o to víc mi to asi prospělo," řekla Vrabcová-Nývltová. "Vím, že bych pořád mohla jet dál, to je dobrý. Celou dobu jsem se hlídala, abych to nepřepálila, ale ostatní jedou pomaleji a pak zrychlují a já už nemám na to, abych zrychlila."

Volnou patnáctku vyhrála Norka Marit Björgenová o 13 sekund před krajankou Therese Johaugovou. Norskou hegemonii narušila jen Švédka Charlotte Kallaová, jež odsunula ze stupňů vítězů Kristin Störmer Steiraovou.

Závody SP v běhu na lyžích v Davosu (Švýcarsko)

Muži - 30 km volně: 1. Manificat (Fr.) 1:05:10,8, 2. Jespersen -3,3, 3. Sundby (oba Nor.) -14,9, 4. Clara (It.) -20,8, 5. Sveen (Nor.) -22,1, 6. Duvillard (Fr.) -39,2, 7. Dürr (Rak.) -39,5, 8. Eliassen (Nor.) -46,5, 9. Heikkinen (Fin.) a Legkov (Rus.) oba -49,5, ...23. Jakš -1:40,7, 41. Bauer -3:13,9, 44. Magál -3:58,3, 56. Horyna (všichni ČR) -5:03,7.

Průběžné pořadí SP (po 6 z 28 závodů): 1. Sundby 351 b., 2. Manificat 260, 3. Legkov 252, 4. Jespersen, 5. Vylegžanin (Rus.) oba 230, 6. Hellner (Švéd.) 175, ...12. Bauer 119, 54. Magál, 56. Razým (ČR) oba 14, 68. Jakš 8.

Ženy - 15 km volně: 1. Björgenová 35:34,4, 2. Johaugová (obě Nor.) -13,0, 3. Kallaová (Švéd.) -28,9, 4. Steiraová (Nor.) -53,2, 5. Niskanenová -58,9, 6. Lähteenmäkiová -1:15,7, 7. Roponenová (všechny Fin.) -1:19,5, 8. Jacobsenová -1:23,1, 9. Wengová (obě Nor.) -1:23,4, 10. Vrabcová-Nývltová -1:32,7, ...45. Nováková (obě ČR) -3:23,9.

Průběžné pořadí SP (po 6 z 28 závodů): 1. Björgenová 469, 2. Kallaová 401, 3. Johaugová 350, 4. Kowalczyková (Pol.) 338, 5. Jacobsenová 216, 6. Randallová (USA) 212, ...23. Vrabcová-Nývltová 62.

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.