První postupující z Afriky. Nigérie a Pobřeží slonoviny si zahrají MS

18:06aktualizováno  22:28
CALABAR (Nigérie) - Fotbalisté Nigérie a Pobřeží slonoviny postoupili jako první africké týmy na mistrovství světa v Brazílii. Nigerijci po venkovní výhře 2:1 vyhráli i odvetu play off kvalifikace nad Etiopií 2:0. Hráčům Pobřeží slonoviny stačila po úvodní výhře 3:1 k postupu přes Senegal remíza 1:1.

NIGÉRIE. Na minulém mistrovství světa to dotáhli až do osmifinále, teď se nigerijský fotbal spoléhá na mladé ofenzivní naděje. Jejich sílu naznačil výsledek posledního přípravného duelu: Nigérie - Argentina 4:2! Dva góly dal třeba Iwobi z Arsenalu, trefil se i Iheanacho, kanonýr Leicesteru s průpravou z Manchesteru City. foto: Reuters

Sobotní odvetu rozhodl pro Nigérii útočník Liverpoolu Victor Moses, který ve 20. minutě z penalty potrestal ruku Aynalema Halilua. Etiopie by v té chvíli potřebovala vstřelit dvě branky, aby vybojovala aspoň prodloužení a přiblížila si první účast na MS, nestihla však dát ani jednu. Naopak soupeř zásluhou přímého kopu střídajícího Victora Obinny zvýšil v 82. minutě na konečných 2:0.

Nigérie se zúčastní pátého z posledních šesti turnajů. Od debutu na šampionátu v roce 1994 ve Spojených státech chyběla jen na šampionátu v Německu v roce 2006. Na minulém mistrovství v Jihoafrické republice skončila poslední ve skupině se ziskem jednoho bodu.

Pobřeží slonoviny s Didierem Drogbou čeká v Brazílii třetí start mezi světovou elitou po letech 2006 a 2010. Senegal se sice z pokutového kopu ujal zásluhou Moussy Sowa z Fenerbahce vedení 1:0, kanonýr Lille Salomon Kalou ale v nastavení vyrovnal.

Další tři dvojice se o postup utkají do úterý.

Kvalifikace MS 2014 - Afrika, odvety play off

• Calabar: Nigérie - Etiopie 2:0 (1:0) Branky: 20. Moses z pen., 82. Obinna. První zápas: 2:1, postoupila Nigérie.
  • Casablanca: Senegal - Pobřeží slonoviny 1:1 (0:0) Branka: 77. Sow z pen. - 90.+4 Kalou. První zápas 1:3, postoupilo Pobřeží slonoviny.