Jako na houpačce. Loni v Litvínově slavili titul, letos zamíří do baráže

19:49
PRAHA - Litvínov vloni senzačně urval extraligový titul, letos na něj však čeká potupná baráž. Rozhodlo se o tom v pátek večer, kdy bylo na programu závěrečné kolo skupiny o udržení. Pardubice doma přemohly Vary 4:2, a vydřená výhra Litvínova ve Vítkovicích tedy přišla vniveč. Pro Vervu velmi hořký konec.

Fanoušci Litvínova se tuto sezonu zatím příliš nebaví. foto: Ondřej BičištěMAFRA

Litvínov porazil Vítkovice 4:2

Zatímco v souběžné hraném utkání v Pardubicím se v první třetině děly věci, ve Vítkovicích se začalo klidněji. V první třetině se sice oba týmy dostaly do několika slušných šancí, srážela je však nepřesnost.

Vítkovice - Litvínov 2:4

Branky a nahrávky: 28. Olesz (Hovorka, Čerešňák), 36. Kovář (Illéš, Hovorka) - 24. Lukeš (Hanzl, Duda), 30. Lukeš (Duda, Hanzl), 49. Hanzl (Lukeš, Duda), 57. Piroš (Duda, Lukeš). Rozhodčí: Hejduk, Hradil - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 4:3. Využití: 2:0. Diváci: 5073.

Vítkovice: Dolejš - Čerešňák, Kovář, Sloboda, Klok, Štencel, Pastor - Olesz, Illéš, Strapáč - Vandas, Kolouch, Kucsera - P. Kafka, Balán, Hovorka - Szturc, M. Hlinka, E. Němec. Trenéři: Svozil a Petr.

Litvínov: Petrásek - Chaloupka, Kubát, F. Pavlík, T. Pavelka, Gula, Frolo, Černý - Duda, Hanzl, Lukeš - Martynek, Piroš, Trávníček - Reichel, Havlíček, M. Hořava - Jurčík, Válek, Gerhát. Trenéři: Rulík a Šlégr.

Ve druhé třetině už ale bitva propukla naplno. První udeřil Litvínov a zasloužil se o to produktivní první útok hostí. Lukeš si před brankou zpracoval obtížnou přihrávku Hanzla a v otočce pěkně zakončil k tyči.

O čtyři minuty později odpověděl šikovný Olesz, který tvrdou ranou propálil obranu i brankáře soupeře. Využil tak přesilovou hru, kterou domácím nabídl faulující Duda.

Jenže veterán vše brzy odčinil. Ve 30. minutě se po straně prohnal pásmem soupeře a vyslal prudkou střelu zápěstím. Tu zblokoval bránící hráč a puk se zcela nečekaně dostal k volnému Lukešovi, který už to měl snadné. Brankář Dolejš byl bezmocný.

Vítkovice pak znovu srovnaly. Hosté totiž trestuhodně zaspali a nechali před brankou úplně volného Kováře, který výtečně usměrnil do sítě přihrávku Illeše. Petrásek se střelou těžko moc něco udělat.

Verva se však nevzdala a ve třetí třetině nakonec utkání strhla na svoji stranu. A zase v tom měl prsty výborný první útok hostí. Nejprve se prosadil Hanzl, kterého přesným pasem zpoza branky našel Lukeš.

Na konci zápasu ještě navýšil skóre Piroš, který se několika stahovačkami dostal až těsně Dolejšovi a pak parádně zakončil. Nahrával mu kdo jiný než Duda a Lukeš.

Litvínov tedy vyhrál 4:2 a zažil hořký konec skupiny o udržení. I přes povedené poslední zápasy nakonec musí do nepříjemné baráže. Vzhledem k výborné formě útočného tria Duda, Lukeš, Hanzl však určitě šanci na záchranu má.

Pardubice přehrály Karlovy Vary 4:2

První třetina snad nemohla být divočejší. Hráči Pardubic si v úvodu počínali suverénně a vybojovali hned dvě přesilovky. Při první jen zahrozili, při druhé už se radovali.

K ráně z levé strany se dostal veterán Sýkora a dělovkou z voleje propálil Habala. Gól velmi připomínala akce Stamkose v Tampě či Ovečkina v Washingtonu. Šlo každopádně o ideální start, halou se rozléval optimismus.

Jenže už o chvíli později atmosféra značně povadla. V osmé minutě totiž karlovarský Rachůnek nenápadnou střelou překvapil brankáře Maxwella a rázem bylo vyrovnáno.

Vzápětí se navíc prosadil i Huna, kterému pardubičtí nepohlídali v prostoru mezi kruhy.

Pardubice - Karlovy Vary 4:2

Branky a nahrávky: 4. P. Sýkora (Redenbach, Marcinko), 16. Redenbach (Marcinko), 27. Orsava (Moňa), 30. Kaut (Rolinek, Ščotka) - 8. T. Rachůnek (Skuhravý, Bičánek), 14. Huna (T. Rohan, M. Rohan). Rozhodčí: Fraňo, Pešina - Bláha, Špůr. Vyloučení: 5:6. Využití: 3:0. V oslabení: 1:0. Diváci: 10.194 (vyprodáno).

Pardubice: Maxwell - Ščotka, Čáslava, Štajnoch, J. Zdráhal, Bokroš, L. Havlík - P. Sýkora, Redenbach, Marcinko - Moňa, Nahodil, Orsava - Rapáč, Kaut, Rolinek - Poulíček, Tomášek, Voženílek. Trenéři: Draisaitl a Potajčuk.

Karlovy Vary: Habal - Sičák, M. Rohan, J. Tomeček, Bičánek, Benák, T. Dvořák - Bartek, Skuhravý, Vachovec - J. Svoboda, Marosz, T. Rachůnek - Huna, Haščák, T. Rohan - V. Tomeček, Vrána, Koblasa. Trenéři: Mlejnek a Antonik.

Otevřený hokej pak pokračoval a Dynamo se nedalo. Naději domácím vrátil Kanaďan Redenbach, když se při přesilovce prosadil táhlou ranou zápěstím. Po první třetině tedy byl stav 2:2.

Vyrovnávací gól Pardubice nabudil, což bylo ve druhé třetině znát. V 27. minutě domácí díky akci Monji a Orsavy už potřetí využili přesilovou hru. Prvně jmenovaný střílel po průniku na levé straně, Habal jeho pokusil vyrazil na Orsavu, který už neměl problém zakončit.

Karlovarská hra jako by se rozpadla. Další ránu Energii zasadil zkušený Rolinek, když krásným bekhendovým pasem našel Kauta, který zakončoval do prázdné branky. Vyprodaný hala jásala, záchrana byla blízko.

V závěrečné části už si domácí počínali zkušeně a náskok si nenechali vzít. Vyhnuli se tak potupné baráži, která čeká na Vary a Litvínov.