17. prosince 2009 12:13 Lidovky.cz > Sport > Názory

Jak se sparťané velice těšili... na Ježíška, asi

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 0Diskuse
Sparta-Kodaň. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sparta-Kodaň. | foto: ČTK

PRAHA Včerejší ostudou na Letné uzavřela Sparta půlrok, ve kterém se (tak jako ostatně většina českých týmů) spoléhala zejména na kvalitní obrannou fázi. Z tohoto pohledu pak jistě nepřekvapí, že za zmíněné období odehrál vicemistr pouze dvě utkání, která by splnila přísnější kritéria.

 To včerejší nejlépe charakterizuje věta, která mi blikla na ICQ včera zhruba v desáté minutě zápasu: "tsiwoe, to jako chtej doma betonovat a nakopavat dlouhy balony?".

A přitom vše začalo tak nadějně. Josef "Pepa" Chovanec na předzápasové tiskové konferenci místo obvyklých řečí o důležitosti zápasu apod potěšil. Věta: "Všichni se na zápas velmi těšíme," zazněla jako balzám na rozbolavělou duši estéta, jež trpí pod nánosy neustále omýlaných frází a klišé z úst hráčů a funkcionářů. Když ovšem těsně před zápasem probleskla zpráva o absenci Hubníka a Martin Hašek vypustil z úst spojení "kontrolovaná ofenziva" mnozí už měli jasno a ještě překotně na internetových sázkových kancelářích sázeli dvojku.

To co přišlo v následném okamžiku ovšem v očích přítomných fanoušků poráželo i tmavou oblohu, která jen dokreslovala večerní neštěstí na Letné. Zbabělost a alibismus, který předčil i to, co normálně předvádí české celky proti silným soupeřům. Jistě, Spartě se rozpadla jejich nejsilnější zbraň – stoperská dvojice. Může to být skutečnou příčinou toho, že si během prvního poločasu nevytvořili jedinou slibnou příležitost? Myslel tedy Chovanec, že už se jeho svěřenci těšili na Ježíška?

A dál. Jak lze hodnotit nesmyslné fauly Hohenedra a Pamiče, které zavinily penaltu, respektive vyloučení? A na závěr tradiční alibismus, ve slovech "rozhodně jsme nebyli favority skupiny". Nemám růžové brýle, ale to už skutenčně jeden z našich TOP týmů nedokáže držet krok s rumunským nebo dánským fotbalem? Ani ta nizozemská liga přece není tak mimo naše možnosti... Co by asi tak Sparta říkala na skupinu, ve které figurovala Slavia (tím ovšem netvrdím, že by sešívaní dopadli v té sparťanské lépe)? V tomto směru se shoduji s fanoušky a tvrdím, že Sparta postoupit měla. Obzvlášť, když se Kluž v obou zápasech porazila víceméně sama.

Ale třeba se pletu a propad českého fotbalu skutečně ještě zesílil na rychlosti. V tom případě ale nemá smysl řešit, kdo v příští sezóně bude hrát předkola Ligy mistrů a Evropské ligy. Pak bychom se totiž museli bát i skupiny Sparta Praha, Fram Rejkjavík (Island), Helsingborgs (Finsko) a Famgusta (Kypr).

  • 0Diskuse