20. září 2007 9:58 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jak porazit krále Federera

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 8Diskuse
Uvolněný Roger Federer na tréninku v pražské Sazka Areně. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Uvolněný Roger Federer na tréninku v pražské Sazka Areně. | foto: ČTK

PRAHA Cesta ke třem bodům, a tím pádem i k udržení se ve Světové skupině, vede pouze přes Rogera Federera. Fenomenální Švýcar nastoupí v daviscupové bitvě s Českem k oběma dvouhrám i ke čtyřhře. Jak na něj? LN oslovily pětici tenisových expertů.

Co byste poradili
českým tenistům,
které čeká daviscupový
zápas proti Rogeru Federerovi?

Jan KODEŠ
vítěz Wimbledonu z roku 1973

Je to bezpochyby geniální hráč,
ale já bych se ho nebál. Letos už
několikrát prohrál. A jeho souboj
o nejlepšího hráče všech dob je
taky zbytečný, dokud nevyhraje
French Open. Protože největší
mistrovství je právě v tom vítězit
na všech površích. Jemu se to v
Paříži ještě nepodařilo - mimo
jiné i proto, že nemá rád dlouhé
výměny. Federer může vyhrát US
Open třeba sedmkrát za sebou,
ale to nic neznamená, dokud
nezvítězí i na Rolland Garros.
Takže doporučuju dlouhé výměny.

Jiří NOVÁK
bývalá česká jednička

Jeho jedinou malinkou slabinou je
bekhend, i když i ten je na skvělé
úrovni. Jinak je to po zásluze hráč číslo
jedna. Šanci vidím v tom, že bude pod
jiným tlakem, než když hraje grandslamové
turnaje. A není také nic jednoduchého
pořád muset vyhrávat a obhajovat tak
svou pozici nejlepšího hráče světa.
Radek s Tomášem můžou hrát uvolněně
a agresivně, protože v zápase s
Federerem nebudou favority. Můžou
ho načapat ve slabých momentech.
I když i z těch on se umí dostat, stačí
si vzpomenout na finále letošního US
Open, kde to bylo vidět hned několikrát...

Jiří HŘEBEC
bývalý daviscupový reprezentant

Porazit Federera, to je v podstatě
jen otázka denní formy. Když se
špatně vyspí, tak snad nějaká šance je.
Ale jinak je to strašně těžké. On je navíc
po US Open ve velké pohodě, věří si.
Je sice pravda, že Davis Cup je něco
jiného než Grand Slamy, ale on tenhle
tlak zvládá. Nemá slabiny, když už, tak
jedině bekhend. Protože když mu
hrajete do forhendu, tak on si vytvoří
strašný tlak a z těch kleští pak už nikoho
nepustí. Docela bych z našeho týmu věřil
Radkovi Štěpánkovi, i když Berdych
Federera porazil na olympiádě v Aténách,
jenže to už je dlouho a to ještě Federer
nebyl tak dominantní.

Tomáš ŠMÍD
vítěz Davis Cupu z roku 1980

S Federerem je to těžké. I když se
dostane pod tlak, tak skoro vždycky
najde způsob, jak se z toho dostat,
jako třeba ve finále US Open. Ví, jak
v těch rozhodujících chvílích hrát
dobře, má také výborný servis, na který
se může spolehnout. Ale Štěpánek s ním
hraje díky svému útočnému stylu docela
vyrovnané zápasy, Berdych ho zase
porazil na olympiádě... Každopádně si
myslím, že Federer bude tenisu vládnout
i do budoucna. Ostatním nezbývá než
doufat, že časem třeba ztratí motivaci
a nebo
že se občas v nějakém zápase porazí sám.

Bohdan ULIHRACH
bývalý daviscupový reprezentant

Co na Federera platí? Tak to já nevím,
protože jsem ho nikdy neporazil. Federer
by se musel špatně vyspat nebo radši být
rovnou nemocný. A soupeř musí
bezpodmínečně podat životní výkon.
Nevěřím, že bude pod nějakým tlakem,
na to on je hodně zkušený.

Dvanáct grandslamových titulů na kontě. Neotřesitelná pozice světové jedničky. Výjimečně vyrovnaná paleta špičkových úderů. To je Roger Federer.

Dá se takový tenista vůbec porazit? Pokud se Češi chtějí udržet mezi elitou Davisova poháru, budou muset. Federer nastoupí k oběma dvouhrám i ke čtyřhře.

„Na Rogera se speciálně nepřipravujeme,“ říká nehrající kapitán Čechů Jaroslav Navrátil. „Ale budou to pro něj těžké tři dny. Nebude pro něj lehké porazit Berdycha a Štěpánka před českými fanoušky.“

Jenže Federer je zvyklý čelit obrovskému tlaku. „On je jako televize, která má všechny možné kanály,“ pomáhá si přirovnáním Tomáš Šmíd, vítěz Davis Cupu z roku 1980.

„Může si vybírat ze spousty variant a úderů. Od dob Beckera tady nebyl tak komplexní hráč. Ale Federer je na tom ještě lépe fyzicky,“ upozorňuje.

Spoléhá na něj celé Švýcarsko
Existuje tedy vůbec nějaký způsob, jak ho porazit? „Federer by se musel špatně vyspat nebo radši být rovnou nemocný. A soupeř musí bezpodmínečně podat životní výkon,“ myslí si bývalý daviscupový reprezentant Bohdan Ulihrach.

Jeho někdejší týmový kolega a dlouholetá česká jednička Jiří Novák ale upozorňuje, že Federer bude o víkendu pod zcela jiným druhem tlaku, než na který je zvyklý z grandslamových turnajů.

„Tam hraje jen za sebe a za svoji kariéru, kdežto v Davis Cupu na něj spoléhá celé Švýcarsko. Naši si mohou dovolit hrát agresivněji, uvolněněji, protože proti němu nemají co ztratit. To by mohla být výhoda,“ říká Novák.

„Tohle si ale on vůbec nepřipouští,“ oponuje Jiří Hřebec, další česká daviscupová legenda. „On ví, že i kdyby se tady prohrálo, tak se toho pro něj zas až tak moc neděje. Okolí to podle mě prožívá víc než on sám. Federer se z Davis Cupu nezblázní,“ směje se.

Přesto Hřebec jeden recept nabízí. „Když už bych měl jmenovat nějakou slabinu, tak se mi zdá, že trochu hůř prohazuje z bekhendu. Když mu dáte špatný úder do forhendu, tak už nemáte žádnou šanci. Ale když mu dáte špatný úder na bekhend, tak se to občas ještě dá zachránit.“

S tím opatrně souhlasí Novák i wimbledonský vítěz z roku 1973 Jan Kodeš. „Bekhendem skutečně trochu hůř prohazuje,“ říká Kodeš. „Je to jeho jediná malinká slabina,“ přidává se Novák.

Pozor na servis!
Kodeš navíc upozorňuje na nutnost měnit proti Federerovi podání. „Bude se hrát na rychlém povrchu, takže je důležité dávat mu servis do forhendu, do bekhendu, na tělo, dávat faleš... Zkrátka měnit to. Jakmile si totiž hráč jeho formátu zvykne na rychlém povrchu na jeden typ servisu, dokáže výborně returnovat,“ varuje.

Podle Kodeše Federerovi také nesedí dlouhé výměny. „I proto ještě nikdy nevyhrál French Open, které se hraje na pomalé antuce,“ zdůrazňuje Kodeš.

„Jenže ani naši nemají zrovna dlouhé výměny v lásce, proto zvolili takový povrch, na kterém se rozdíly trochu stírají. Pak závisí hlavně na servisu a na returnu.

Taková volba je ale ošemetná - vzpomeňte si na Davis Cup v Brně proti Španělsku. Tam jsme měli problémy prolomit soupeřovo podání... Myslím, že nakonec rozhodnou pevnější nervy v koncovkách setů a také druhé podání,“ uzavírá Kodeš.

Větší šanci na výhru má Štěpánek, myslí si experti
S New Yorkem u nohou. Roger Federer pózuje na Times Square po vítězství na letošním US Open.Tomáš Berdych, nebo Radek Štěpánek? Kdo z českého dua má větší šanci porazit v daviscupové dvouhře Rogera Federera?

Odborníci mají jasno. Více naděje na úspěch má podle nich Štěpánek, podle žebříčkového postavení až dvojka českého týmu. „Radek má proti němu šanci,“ myslí si nehrající kapitán českého týmu Jaroslav Navrátil.

„Na Federera platí někdo, kdo hraje atypický tenis. A to je právě Radek,“ říká někdejší daviscupový reprezentant Tomáš Šmíd. „On totiž útočí, chodí na síť a snaží se dostat soupeře pod tlak, což se do dnešního tenisu moc nehodí.“

Podle Šmída je Štěpánek mezi dnešní tenisovou špičkou výjimkou. „Když se podíváte na ostatní, ať už to je Federer nebo třeba Djokovič, tak všichni v podstatě jen stojí na zadní čáře, vracejí míče a čekají na chybu toho druhého. Tomu já říkám ping-pong od základní čáry. Málokdy se objeví výjimka, které bych zatleskal. A abych si koupil lístek a sledoval takový zápas? Tak to už vůbec ne. Proto si myslím, že Radek má šanci,“ domnívá se vítěz Davis Cupu z roku 1980.

Válečník z dávných dob. Sochařka Laury Dizengremelová dokončuje poslední úpravy na hliněné soše Rogera Federera pro listopadový Turnaj mistrů, který hostí Šanghaj.Na Štěpánka, který se do reprezentace vrací po tříleté odmlce vyplněné spory s vedením českého tenisu, sází i další daviscupová osobnost Jiří Hřebec. „Radek hraje pestřejší tenis, to je proti Federerovi jeho výhoda. Tomáš Berdych málo útočí, přestože je hodně velký,“ lituje Hřebec. „Tomáš to jen pálí od základní čáry a to někdy nestačí.“

„Kdyby Štěpec chytil to svoje šílenství...“
Podle Hřebce by ve Štěpánkův prospěch mohla hrát i skutečnost, že rodák z Karviné se dokáže před publikem mimořádně vyhecovat. „Kdyby Štěpec chytil to svoje šílenství, jako třeba teď na US Open v zápase s Djokovičem (Štěpánek s pozdějším finalistou sehrál neuvěřitelně vyrovnanou bitvu - pozn. red.), tak bych i věřil, že Federera porazí. On se pak dostane do takového transu...“

A Štěpánek sám? „Člověk musí hrát proti Federerovi svůj nejpřirozenější tenis a musí mu všechno vyjít,“ říká. „A pak ještě doufat, že se zrovna špatně vyspal,“ usmívá se.

  • 8Diskuse
Najdete na Lidovky.cz