Jágrovo Kladno poprvé prohrálo, Třinec vyhrál

19:36
OSTRAVA - Vedoucí tým hokejové extraligy Kladno přišel v utkání 5. kola o svou dosavadní neporazitelnost, Středočeši prohráli na ledě Vítkovic 1:3. Domácí měli více ze hry, jejich vítězství však potvrdil Viktor Ujčík až gólem při závěrečné power play.

Vítkovice - Kladno, autor druhé branky Vítkovic Juraj Sýkora se raduje. foto: ČTK

Vyrovnaný ráz utkání vydržel jen deset minut; nátlakový způsob vítkovického hokeje pak začal hostům dělat značné obtíže ve vlastním pásmu. "Přes porážku můžeme být spokojeni s hrou. V první třetině jsme byli trošku pasivnější, chyběla větší touha hrát a zbytečně jsme odpalovali puky. Ale od druhé třetiny, možná poloviny zápasu, jsme hru vyrovnali a výsledek byl na vážkách. Šance jsme přitom měli. Dostali jsme takové góly nególy," mínil kladenský trenér Zdeněk Vojta.

Vicemistr svou převahu přesto ještě v zahajovacím dějství dokázal korunovat šťastným gólem. Szturc posunul puk do mlýnice před branku a zřejmě o brusli jednoho z obránců touš zapadl až do k tyči. Sudí po poradě s kolegou u videa branku uznal.

Domácí svůj náskok navýšili v úvodu druhé části, když Sýkorův bekhendový pokus přepadl Cikánkovi přes lapačku za záda. Dominanci Ostravanů narušilo až čtyřminutové oslabení. Při něm měl Bicek na holi snížení, ale z brankoviště přestřelil bránu. Navzdory třem přesilovkám mělo Kladno ve druhé části jen pět střel na Málka.

Jedna však znamenala kontaktní gól, který po dobře sehraném brejku dva na jednoho dosáhl Hovorka, a po 96 minutách ukončil Málkovu neprůstřelnost. Vítkovičtí mohli znovu odskočit na dvoubrankový rozdíl, těžkou ránu Tomáše Káni pod břevno však Cikánek nepustil.

Poprvé ztratily i Pardubice, České Budějovice dál doma vládnou

Podobně dopadl na startu třetí třetiny i Burger, jehož střelu z mezikruží kladenský brankář opět kryl. Středočeši se v závěru drali za vyrovnáním, ale při power play jim ujel Ujčík a do prázdné branky zpečetil jejich první porážku v sezoně. "Z hlediska výsledku jsme spokojeni, z hlediska hry už méně. Dali jsme jen tři góly, mohlo jich být více. Problém ale vidím na straně našich útočníků, kteří tři střelecké situace měli řešit mnohem jednodušeji," zlobil se vítkovický trenér Mojmír Trličík.

První body v sezoně ztratily i Pardubice, když prohrály ve Zlíně 1:2. Domácí Berani otočili výsledek v závěrečné třetině, když na trefu Radovana Somíka z druhé části odpověděl Michal Důras a v 55. minutě rozhodl Petr Holík. "Pět minut před koncem jsme věřili, že odvezeme minimálně bod. Po individuální chybě jsme se připravili o lepší výsledek," litoval pardubický lodivod Pavel Hynek.

Hokejisté Českých Budějovic se představili v tomto týdnu potřetí před domácím publikem a znovu naplno bodovali, když zdolali Plzeň 4:2. Dvěma góly se na jejich vítězství podílel útočník Jiří Šimánek. "Hráli jsme proti jednomu z nejlepších týmů v extralize a řekl bych, že nezvítězil lepší, ale šťastnější. Tím víc je úspěch pro nás cenný. Kluky musím pochválit za bojovnost, podržel nás i gólman Kovář," radoval se budějovický kouč Milan Kupka.

Karlovy Vary prohrály i v 5. kole extraligy a zůstávají po čtvrtém utkání v nové sezoně bez bodu. Bílí Tygři se radovali z plného zisku poprvé v sezoně. Severočechy nasměrovali k výhře trefami v úvodním dějství Tomáš Urban a Michal Bulíř, v závěrečném dějství po snížení Františka Skladaného pojistil výhru kapitán Petr Nedvěd.

Třinec otočil zápas s Mladou Boleslaví šesti góly v poslední třetině

"Věděli jsme, že přijede velice silný soupeř. Chtěli jsme do toho utkání vstoupit aktivně, což se i povedlo. Neproměnili jsme nějaké šance a soupeř nás poté dvakrát ztrestal. V dalším průběhu utkání jsme možná na šance měli trochu navrch, ale bohužel Pinc byl pro nás jako tradičně doma nepřekonatelnou překážkou," hledal důvody porážky karlovarský trenér Václav Baďouček.

Úřadující mistr z Třince se dočkal ve čtvrtém utkání v nové sezoně první výhry, když díky šestibrankové smršti v závěrečné třetině otočili zápas na ledě Mladé Boleslavi a zvítězili vysoko 7:2. Mladá Boleslav společně s Karlovými Vary naopak zůstává bez bodového zisku. "Konečný výsledek neodpovídá dění na ledě. Po většinu utkání šlo o vyrovnané střetnutí. Do třetí třetiny jsme zredukovali sestavu na hráče, kterým jsme věřili, že by mohli dotáhnout zápas k vítězství a to se nám vyplatilo. Hodně nám navíc pomohla nevyužitá dvojnásobná přesilovka domácích," těšilo třineckého kouče Pavla Marka.

Na první výhru stále čeká také pražská Sparta, která podlehla po samostatných nájezdech Kometě Brno.

5. kolo hokejové extraligy

České Budějovice - Plzeň 1929 4:2 (1:0, 1:1, 2:1)
Branky a nahrávky: 6. Vráblík (Podlešák, Mikeska), 29. Kašpařík (Kranjc, Gulaš), 45. Šimánek (Kašpařík), 51. Šimánek (L. Květoň, Novák) - 38. J. Jeřábek (Duda, Dvořák), 47. Duda (Dresler). Rozhodčí: Jeřábek, Kalivoda - Bláha, Kostka. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:0. Diváci: 4811.

Vítkovice Steel - Rytíři Kladno 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 17. Szturc (Burger), 25. J. Sýkora (Štefanka, Svačina), 60. Ujčík (Malík, Málek) - 33. Hovorka (Dragoun, Kalla). Rozhodčí: Hradil, Trombík - Barvíř, Blümel. Vyloučení: 4:2. Bez využití. Diváci: 5498.

PSG Zlín - Pardubice 2:1 (0:0, 0:1, 2:0)
Branky a nahrávky: 42. Důras (Čajánek), 55. Holík (T. Sýkora, F. Čech) - 22. Somík (Bartek, Elkins). Rozhodčí: Blecha, Hribik - Bryška, Novák. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Diváci: 4916.

Karlovy Vary - Bílí Tygři Liberec 1:3 (0:2, 0:0, 1:1)
Branky a nahrávky: 50. Gřegořek (Dej, Gřegořek) - 9. T. Urban z trestného střílení, 13. Bulíř (Trončinský), 53. P. Nedvěd. Rozhodčí: Hrubý, Pešina - Horinek, Rozlílek. Vyloučení: 3:5. Využití: 0:1. Diváci: 2496.

Kometa Brno - Sparta Praha 4:3 po sam. nájezdech (1:2, 1:1, 1:0 - 0:0) Branky a nahrávky: 13. Jaroslav Svoboda (Dlouhý), 29. Hubáček (Pospíšil), 43. L. Čermák (Kempný), rozhodující sam. nájezd Pospíšil - 4. Pacovský (Broš, I. Rachůnek), 8. T. Rachůnek (Bližňák, Pacovský), 23. Přibyl (T. Rachůnek, Krstev). Rozhodčí: Rozhodčí: Minář, Husička - Čech, Dřínovský. Vyloučení: 3:6. Využití: 1:1. Diváci: 7200 (vyprodáno).

Mladá Boleslav - Oceláři Třinec 2:7 (0:1, 2:0, 0:6)
Branky a nahrávky: 21. Rýgl (Mikulík), 40. Hrdel (Vrbata) - 9. Bonk (D. Květoň, Hrabal), 45. Polanský (Zíb, Bonk), 50. Adamský (Zíb), 56. Marosz (D. Květoň), 57. Polanský (Hrabal), 59. D. Květoň (Zíb), 59. Peterek. Rozhodčí: Lacina, Souček - Charvát, Svoboda. Vyloučení: 10:10, navíc Žabka (Mladá Boleslav) 10 min. Využití: 1:3. V oslabení: 0:2. Diváci: 3350.