Jágrova slova probrala český tým. V krásném duelu zdolal Švédsko 2:1

19:41aktualizováno  14. května 0:08
MANNHEIM/PRAHA - Jako den a noc působí výkony českého týmu v úterní ostudné blamáži s Norskem a v zápase se silnými Švédy. Jágr a spol. předvedli proti severskému soupeři nejlepší výkon na světovém šampionátu pod velením kouče Vladimíra Růžičky a po bojovném výkonu vyhráli zaslouženě 2:1. Díky výhře si zajistili tři body do osmifinálové skupiny.

Kdo viděl profesorsky vedený zápas českého týmu s Francií (6:2) a malátný s Nory (2:3), musel si myslet, že se ve čtvrtek po osmé hodině dívá na úplně jiný turnaj. Čeští hokejisté, ať již nabuzení slovy Jaromíra Jágra, či pocitem vlastního studu, vlétli na silné Švédy v neskutečném tempu.

DALŠÍ PROGRAM MS A KOMPLETNÍ ROZPIS VŠECH ZÁPASŮ ČTĚTE ZDE!

Tomáš Vokoun chytal skvěle, shodují se oba trenéři - VÍCE ČTĚTE ZDE!

Již v 1. minutě byl vyloučený Jágr a z jeho reakcí směrem k rozhodčímu byla vidět obrovská energie a touha. Tu navíc v oslabení potvrdil další vůdce týmu - kapitán Rolinek. Ten ujel chybujícímu Karlssonovi a vstřelil první gól zápasu. Čas? 0:54.

Hokejisté Tre kronor se i nadále nebyli schopni dostat do tempa a na brankáře Gustavssona, který vychytal soupeři výhru nad českým týmem ve čtvrtfinále loňského šampionátu, se valil jeden útok za druhým. Vytáhlý gólman Toronta mnohdy se štěstím pacifikoval jednu střelu za druhou, celkem mu statistici napočítali za úvodní třetinu 17 zásahů!

JÁGR SE OMLOUVÁ: Nechtěl jsem nikoho urazit. Hráče z NHL potřebujeme - VÍCE ČTĚTE ZDE!

JÁGR SPUSTIL LAVINU. Napadený Vrbata se brání: Stojím si za svým - VÍCE ČTĚTE ZDE!

VYTOČENÝ JÁGR: Ti, co se omluvili, by měli Reichelovi a spol. líbat zadky - VÍCE ČTĚTE ZDE!

To na druhé straně Tomáš Vokoun v české brance si pořádně nezachytal ani v oslabení, největší příležitost chybujících a faulujících Švédů měl při návratu z trestné lavice ve 12. minutě zkušený Nylander. Vokoun ale sklapnul betony k sobe včas.

A Češi jako by v extrémech pokračovali i v zápase se severským soupeřem. Byli to právě hokejisté "tří korunek", kteří zvládli lépe nástup do druhého dějiství. Po zásluze také srovnali. I když se štěstím...

Česko - Švédsko (Vokounovi propadává kotouč pod rukou do sítě).

Pääjärvi-Svensson ve 25. minutě vypálil ostrou ránu z mezikruží a kotouč propadl Vokounovi mezi rukou a tělem za záda a pomalu doskákal až do branky - 1:1. Češi ale nesložili zbraně. Postupně vyrovnali hru a ve 30. minutě se opět vrátili do jednobrankového vedení.

Novotný obral po návratu z trestné lavice v českém obranném pásmu o puk švédského beka a vydal se na rychlou zteč. V nájezdu 2 na 1 mu sekundoval Hubáček, ačkoliv měl v nohách minutu hry v oslabení. Bojovnost se vyplatila, Novotného přesnou nahrávku proměnil brněnský rodák ve druhou branku českého týmu - 2:1.

Česko - Švédsko (Novotný se raduje ze druhé branky v síti Gustavssona).

Do konce druhé třetiny se přelévaly útoky ze strany na stranu a zaplněná hala v Mannheimu se bavila parádním hokejovým představením. A když největší šanci na vyrovnání zmařil Nilssonovi ve 36. minutě nádherným zákrokem Vokoun, šli na klobásu a pivo ve druhé přestávce spokojenější čeští příznivci.

A v závěrečném dějiství si mohli vychutnávat přicházející radost z českého triumfu. Jágr a spol. nebo spíše tentokrát Vokoun a spol. totiž drželi soupeře pevnou defenzivou dostatečně na distanc a co přece jen prošlo, pochytal Vokoun. Poslední velkou šanci švédského výběru zastavila v 51. minutě Vokounova pravá tyč, kterou trefil v přesilové hře šikula Omark.

Česko - Švédsko (Hedman a Koukal).

Na hole bývalého útočníka Dynama Moskva i jeho spoluhráčů se poté postupně vkrádala nervozita, což dokumentují i dvě zbytečná švédská vyloučení v posledních třech minutách zápasu. Češi se již do velkého útočení nehnali ani v početních převahách, což ale nakonec k udržení nejtěsnějšího náskoku stačilo.

Češi porazili tým z elitní světové šestky (Kanada, USA, Švédsko, Rusko, Finsko) poprvé od MS 2007, kde tehdy pod vedením Aloise Hadamczika také v základní skupině vyhráli čeští hokejisté 4:3 nad Spojenými státy. Do osmifinálové skupiny tak vstoupí Růžičkovi svěřenci se třemi body na kontě sobotním utkáním od 20:15 hodin se Švýcarskem.

TŘETÍ ZÁPAS ČESKÉ REPREZENTACE NA 74. MS

Česká republika - Švédsko 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)
Branky a nahrávky: 1. Rolinek, 30. Hubáček (Novotný, Vokoun) - 25. Pääjärvi-Svensson (R. Wallin). Rozhodčí: Kadyrov, Olenin - Gorděnko (všichni Rus.), Semjonov (Est.). Vyloučení: 6:8. Bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 12 500 (vyprodáno).

Česká republika: Vokoun - Rozsíval, Čáslava, K. Rachůnek, Gřegořek, Barinka, Blaťák - Jágr, Červenka, Klepiš - Voráček, Marek, Rolinek - Kašpar (21.- 25. Kvapil), Vampola, Novotný - M. Růžička, Koukal, Hubáček. Trenéři: Vladimír Růžička, Josef Jandač a Ondřej Weissmann.

Švédsko: Gustavsson - Magnus Johansson, V. Hedman, Jonathan Ericsson, Karlsson, Bäckman, Ekman-Larsson - Nilson, Martensson, Jimmie Ericsson - Engqvist, R. Wallin, Pääjärvi-Svensson - Omark, Harju, Persson - Pettersson, Nylander, Andersson. Trenéři: Bengt-Ake Gustafsson a Roger Rönnberg.