14. prosince 2009 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Jágr: Ve Vancouveru můžeme vyhrát i my

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 20Diskuse
Jaromír Jágr přiletěl do Prahy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Jágr přiletěl do Prahy | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Z očí, napůl schovaných pod černým kulichem, mu na ruzyňském letišti vykukovala patrná únava. Jaromír Jágr (37) se po téměř půl roce vrátil z ruského Omsku do vlasti, aby si zahrál za českou hokejovou reprezentaci.

 Ve čtvrtek nastoupí v úvodním střetnutí Channel One Cupu v pražské O2 Areně proti Finsku a do úterního srazu Růžičkova výběru však hodlá víceméně jen lenošit a sbírat síly, poztrácené ve vyčerpávající nejvyšší ruské soutěži.

Co všechno chcete stihnout v těch pár dnech volna?

Rodiče ani kamarády jsem neviděl půl roku, tak si je chci trochu užít. Hlavně ale potřebuju odpočívat. Za necelé tři dny se toho moc stihnout nedá.

Jak se narodila myšlenka, že se zúčastníte zmíněného turnaje Euro Hockey Tour? Lákal vás reprezentační kouč Růžička, anebo jste chtěl sám nakouknout do českého týmu?

S Vláďou Růžičkou jsme se domluvili vzájemně, navíc se to celkem hodilo. Jak jsem říkal, dlouho jsem tu nebyl, první zápas se navíc hraje v Praze. Tak mám možnost strávit tu aspoň několik dní.

Kvůli natrženému hýžďovému svalu jste musel nedávno přes tři neděle odpočívat. Teď už bolest necítíte?

Úplně dobrý to není, ale hrát můžu. Přestávka ale byla dost dlouhá. Nemohl jsem se hýbat, nedělal jsem vůbec nic. Člověka v mém věku tak dlouhá pauza pošle trochu zpátky, ztratí se síla, kondice. Proto se teď zrovna moc ideálně necítím...

Co jste říkal pátečnímu návratu jednapadesátiletého Vjačeslava Fetisova do dresu CSKA Moskva?

Já ten zápas s Petrohradem neviděl. Ani nevím, kolik střídání odehrál. Někde jsem zaslechl, že snad skoro celý zápas?

Skoro ano.

Tak to klobouk dolů. Kdyby se něco podobného stalo v Americe, hráč by v tomhle věku šel na led na jediné střídání a udělala by se z toho obrovská senzace.

Často říkáte, že do Vancouveru na olympiádu odletíte jen v případě, když vám to půjde. Takže – jak se vám teď na ledě daří...?

Moc mi to nejde. Však taky do Vancouveru zatím nejedu... (směje se)

Takže se dá turnaj Channel One Cup, jehož další zápasy hraje Česko v Moskvě, vnímat i jako dost důležitý a hlavně poslední vážný test před olympiádou?

Důležitý je každý zápas. Pro mě i z toho důvodu, že mě na tomhle turnaji čeká víc utkání, takže se spíše můžu dostat zpátky do formy, než kdybych jen trénoval. Za dva měsíce ale může být všechno jinak. Vždyť forma se kolikrát změní i během dne.

Vladimír Růžička k vám do útoku pravděpodobně postaví Petra Čajánka. Těšíte se na něj?

Uvidím, jaká bude sestava, já se do ní nepletu... Co se týče Čáji, je to výborný hráč a myslím si, že na mistrovství světa nám to spolu na jaře klapalo.

Před krátkým časem svoji účast ve Vancouveru definitivně škrtl i váš kamarád a letitý spoluhráč Martin Straka. Překvapil vás?

V Česku jste možná skoro všichni počítali, že nakonec pojede, takže ta zpráva asi překvapivá byla. Určitě ktomu ale má svoje důvody. Já jsem se s ním o tom nebavil.

Jak moc vás motivuje fakt, že se olympijský turnaj hraje v Kanadě, tedy v zemi hokeji zaslíbené?

Mně je úplně jedno, jestli se hraje v Kanadě nebo v Africe. Mě motivuje hlavně fakt, že hraju za svoji zemi, která navíc v poslední době moc úspěchů neměla. Vnímám taky, že po dobrém výsledku už tady začíná být hlad, všichni doma čekají, že v Kanadě uděláme slušnej výsledek. O to větší to bude zodpovědnost, ale na druhou stranu taky výzva.

V ruských médiích jste prohlásil, že Česko jede do Kanady vyhrát olympiádu. Skutečně si to myslíte?

Tak tuhle věc musím objasnit. Ptali se mě, jestli si myslím, že finále vyhraje Kanada nebo Rusko, protože v Rusku jsou všichni přesvědčeni, že tyhle týmy se ve finále určitě potkají. A já na to odpověděl, že si nemyslím, že takhle bude vypadat finále, a že turnaj může vyhrát někdo úplně jinej a třeba i my. Olympijský turnaj je zvláštní soutěž. Stačí být nejlepší v posledním utkání, anebo přesněji – ve třech posledních.

Chystáte se v Kladně se svými nejbližšími oslavit předčasně vánoční svátky?

Nechystám. Všechno proběhne až v Omsku, kde nás i v průběhu svátků čekají další zápasy. Ani jsem neměl čas zatím nějaké dárky koupit. Cestování v Rusku je mnohem horší a zdlouhavější než v NHL. Když se vracíme z jiných časových pásem, doma jsme třeba až v 8 hodin ráno a já pak celý den spím... Tělo si ale přivykne na všechno.

Kdy jste naposledy strávil Štědrý den doma na Kladně?

(dlouze přemýšlí) Jó, tak to mi bylo asi tak patnáct let...

  • 20Diskuse