8. února 2010 9:04, aktualizováno  9:57 Lidovky.cz > Sport > Olympiáda

Jágr v Praze: Před Vancouverem si chci odpočinout

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
Jaromír Jágr je v Praze. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Jágr je v Praze. | foto: ČTK

PRAHA Hvězda české hokejové reprezentace Jaromír Jágr dnes brzy ráno přiletěl z Ruska do Čech a po nedávné střevní viróze už je úplně fit. Do čtvrtečního přesunu do dějiště olympijských her ve Vancouveru chce lídr Omsku po náročném programu v Kontinentální lize především odpočívat.

V pátek Jágr kvůli zdravotním potížím odstoupil hned v úvodu z utkání v Kazani, ale v neděli na ledě Togliatti už strávil na ledě téměř 20 minut. "Rychle to přišlo a rychle to odešlo. Nebyl jsem jediný z týmu, bylo nás víc," okomentoval Jágr na ruzyňském letišti střevní virózu a jen kroutil hlavou nad tím, kde se vzaly spekulace v ruských médiích, že si poranil třísla.

Do Prahy přiletěl v šest ráno. Únava z náročného programu v Kontinentální lize před olympijskou pauzou se ještě vystupňovala. "Teď pojedu domů a pořádně si odpočinu, protože to bylo náročný. Měsíc jsme hráli obden a ty vzdálenosti jsou v Rusku daleko horší než v Americe. Do toho bylo ještě Utkání hvězd, takže to nebylo poslední týden příjemné. Cítím hroznou únavu, na dnešek jsem zatím ani nespal," řekl novinářům Jágr, který za týden oslaví 38. narozeniny.

První trénink s národním mužstvem čeká Jágra v pátek ve Vancouveru, ale do té doby se chystá jít ještě na led. "Moc by mi nepomohlo, kdybych úplně vypnul. To bych ani do Vancouveru nemusel jet. Aspoň jeden den si teď odpočinu a pak uvidím. Zatrénuju si na Kladně," navázal olympijský vítěz z Nagana.

Jaromír Jágr je v Praze.

Nejproduktivnější evropský hráč v historii NHL bude na ledě jediným pamětníkem dvanáct let starého historického triumfu českého hokeje. Dalším je nyní už na lavičce v pozici hlavního kouče tehdejší kapitán Vladimír Růžička. Jágr se vydává už na čtvrtou olympiádu, před čtyřmi roky z Turína si odvezl bronz.

"Každá olympiáda je jiná a je to ohromný tlak pro všechny hráče. Bude to obrovsky sledovaný turnaj, hlavně když je to v Kanadě. Zázemí tam bude výborné a kanadští fanoušci jsou velcí nadšenci, takže tam všichni udělají všechno pro to, aby to byla po hokejový stránce nejlepší olympiáda," podotkl Jágr, který by bral jako obrovskou čest, kdyby byl vybrán a nesl při slavnostním zahájení českou vlajku.

Nechce odhadovat, jaké bude mít český tým naděje na medailové umístění. "Musím počkat aspoň na první zápas, nedokážu si představit ani sebe, jak se mi bude dařit. Dva roky jsem nebyl na malém hřišti, dva roky jsem neviděl hráče v NHL. Může se člověk dívat na statistiky nebo sestřihy, ale hra je pak o něčem jiným. Nedokážu si to teď představit na rozdíl od jiných olympiád. Nevím, co se mnou ta přestávka udělala. Jsem taky o dva roky starší. Hraje se úplně jiný hokej, v ruské lize je bezkontaktní v porovnání s NHL," doplnil s tím, že chce samozřejmě jako každý jiný hráč předvést co nejlepší výkon.

Počítá s tím, že český tým není pasován mezi hlavní favority. "O nás se nikdy moc nemluvilo na velkých turnajích a v posledních letech vůbec ne. Možná to tak bylo někdy, když se vyhrálo mistrovství světa nebo olympiáda. V hokejovým světě nejsme žádný velkostát," tvrdí Jágr, nejstarší hráč českého výběru.

Jaromír Jágr je v Praze.

Tým považuje za dobře poskládaný. "Hodně se čekalo, že Vlaďa Růžička vezme starší hráče, ale vzal hodně mladé. Myslím si, že je to výborné pro budoucnost českého hokeje." V lednu se Jágr po dostal v dresu Omsku do vynikající formy, ale své aktuální herní rozpoložení bere s nadhledem. "Forma se mění ze dne na den.

Můžeš mít skvělou formu teď, a za týden to může být úplně jinak. Jde hlavně o to, aby jel člověk na turnaj zdravej a věřil v úspěch. Je to týmová práce, a když se někomu nevydaří jeden zápas, tak se třeba povede jiným hráčům," řekl kladenský odchovanec, který v této sezoně KHL nasbíral v 49 zápasech 42 bodů za 22 branek a 20 asistencí.

Jeho vystoupení ve Vancouveru ale prý nijak neovlivní rozhodování, zda se po sezoně po skončení smlouvy v Omsku vrátí do NHL. "Nemyslím, že bych tam nemohl hrát ve třetí čtvrté lajně, i kdybych dva roky nehrál vůbec," prohlásila bývalá hvězda Pittsburghu, Washingtonu a New Yorku Rangers.

Jaromír Jágr je v Praze.

Systém olympijského turnaje, v němž si ve třech čtyřčlenných skupinách vybojují čtyři nejúspěšnější týmy přímo čtvrtfinále a pro další začne play off už v osmifinále, Jágr vítá. "Je to spravedlivější na rozdíl od minulých olympiád, kdy první tři zápasy nic neřešily. Mužstvo, kterému se bude dařit v základní části, má pak obrovskou výhodu. Bude hrát o jeden zápas míň, navíc čtvrtfinále se pak hraje hned druhý den. Na druhou stranu i kdyby se prohrály na začátku všechny tři zápasy, tak se hraje dál."

Z časového posunu při přesunu do Kanady nemá žádný strach, přestože se nyní srovnává s pětihodinovým rozdílem oproti Omsku a pak bude následovat ještě devítihodinový po přesunu do Vancouveru.

"Jediný, co mi bude vadit, je dlouhá cesta. S časovým posunem je výhoda, že hraju v Rusku, kde jsou časové rozdíly velké. A v nejhorším celou olympiádu prospím," smál se Jágr. "Je důležité nejít si lehnout a celý let do Vancouveru prospat," plánuje před cestou vládním speciálem s premiérem Janem Fischerem.

ČTK
Najdete na Lidovky.cz