Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Jágr se zakulatil. V den 45. narozenin zaznamenal 1900. kanadský bod v NHL

6:54
SAN JOSE - Jaromír Jágr ozdobil své středeční 45. narozeniny 1900. bodem v NHL. Získal ho za asistenci, kterou podpořil výhru Floridy 6:5 v prodloužení na ledě San Jose. Český útočník zaokrouhlil počet bodů v 53. minutě přihrávkou na gól Aleksanderu Barkovovi a na kontě má 759 branek a 1141 asistencí v 1684 zápasech. Jágr je po Waynu Gretzkém druhým hokejistou v historii soutěže, který dosáhl této mety.

Jaromír Jágr přispěl k výhře Floridy 6:5 v prodloužení foto: ČTK/AP

„Nestaral jsem se o to,“ prohlásil Jágr k dosažení dalšího milníku.

„Jsem hlavně rád, že jsou zpátky (Jonathan Huberdeau a Aleksander Barkov) a že můžeme hrát zase spolu. Je to s nimi zábava. Oba jsou výborní a život na ledě mi usnadňují,“ dodal Jágr.

Více než polovinu bodů si připsal v Pittsburghu (1079). Zbývající část rozdělil mezi sedm klubů: New York Rangers (319), Washington (201), Floridu (116), New Jersey (96), Philadelphii (54), Dallas (26) a Boston (9).

Po Jágrově přihrávce upravil Barkov v 53. minutě druhým zásahem v zápase na 5:3, jenže oslavy pak hostům oddálil dvěma trefami Joe Pavelski. U vyrovnávací branky asistoval Tomáš Hertl.

„Když vedete čtyři minuty před koncem o dvě branky, měli byste to udržet. Máme pravděpodobně příliš mladý tým, který se nechává strhnout hrou. Musíme být zodpovědnější. Je skvělé, že jsme vyhráli, ale z toho konce se musíme poučit,“ řekl Jágr

Ten v této sezoně nasbíral 32 bodů za deset gólů a 22 asistencí.

Jágr před necelými dvěma měsíci přeskočil v historickém pořadí produktivity NHL druhého Marka Messiera a nyní je před ním už jen Gretzky s 2857 body.

„(Jágr) je skvělý. Až jednou skončí, bude v hokejové Síni slávy. Jeho příprava je neuvěřitelná, mladí hráči z toho těží už jen tím, že ho můžou sledovat,“ řekl na adresu pětačtyřicetiletého veterána trenér Floridy Tom Rowe.

Mrázek dostal jediný gól, Detroit ale padl

Brankář Petr Mrázek inkasoval jen jednou z 28 střel a byl vyhlášen třetí hvězdou zápasu, přesto s Detroitem podlehl St. Louis 0:2.

Prohru si připsal i další český gólman Michal Neuvirth. Rodák z Ústí nad Labem kryl dvacet z 22 střel Calgary, která porazila doma Philadelphii 3:1.

Mrázek dostal jediný gól už ve třetí minutě, když Ivan Barbašev vybruslil z rohu kluziště do levého kruhu a skóroval střelou zápěstím k bližší tyči.

Výhru Blues pojistil při power play Jaden Schwartz a brankář Carter Hutton, který zneškodnil 25 střel, vychytal druhé čisté konto za sebou. V sestavě vítězů zůstal Dmitrij Jaškin mezi náhradníky.

Detroit prohrál popáté v řadě a na posledním místě ve Východní konferenci ztrácí už devět bodů na play off. Stále reálněji hrozí, že budou Red Wings ve vyřazovací části poprvé od roku 1990 chybět.

Brankář Petr Mrázek v zápase proti St. Louis.

„Je frustrující, že jsme nevyhráli, protože jsme odvedli dobrý výkon. Pokud bychom vstřelili gól, byl by to úplně jiný zápas,“ uvedl Mrázek.

„Hrajeme vyrovnané zápasy, jen je nejsme schopni obrátit k vítězství. Srážejí nás také zbytečné ztráty puku ve chvílích, kdy nejsme pod tlakem,“ doplnil kouč Detroitu Jeff Blashill.

O osudu utkání rozhodla hrubá chyba v úvodu, kdy obrana nechala prostor Barbaševovi. „Měl hrozně moc času. Dostal se z rohu do gólové pozice a trefil to,“ popsal inkasovaný gól Mrázek.

„Sám jsem byl překvapený, kolik jsem dostal místa. Původně jsem chtěl nahrávat, ale když jsem viděl, že jsem úplně sám, rozmyslel jsem si to,“ dodal ruský centr.

Neuvirth rovněž k výhře nepomohl

Philadelphia byla dvě třetiny aktivnějším týmem a už ve druhé minutě se ujala vedení trefou Nicka Cousinse.

Jenže Calgary zásluhou kombinace Mikaela Backlunda a Matthewa Tkachuka brzy vyrovnalo a v polovině utkání otočil skóre střelou od modré čáry T. J. Brodie.

Výsledky NHL

Columbus - Toronto 5:2 (2:0, 2:1, 1:1)
Branky: 5. Anderson, 12. Jenner, 22. Bjorkstrand, 30. Foligno, 58. Calvert - 38. a 47. Kadri.

Detroit - St. Louis 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)
Branky: 3. Barbašev, 60. Schwartz. Petr Mrázek odchytal za Detroit 58:27 minuty, inkasoval jeden gól z 28 střel a úspěšnost zásahů měl 96,43 procenta.

Calgary - Philadelphia 3:1 (1:1, 1:0, 1:0)
Branky: 5. Tkachuk, 33. Brodie, 60. Giordano - 2. Cousins. Michal Neuvirth odchytal za Philadelphii 58:58 minuty, inkasoval dvě branky z 22 střel a úspěšnost zásahů měl 90,91 procenta.

San Jose - Florida 5:6 v prodl. (2:3, 1:0, 2:2 - 0:1)
Branky: 57. a 60. Pavelski (na druhou Hertl), 5. Burns, 16. Ward, 27. Vlasic - 6. a 43. Bjugstad, 8. a 53. Barkov (na druhou Jágr), 5. Jokinen, 62. Huberdeau.

Poslední gól padl až při power play z hole Marka Giordana, který střelou přes celé kluziště zpečetil výhru domácích.

Hráči Philadelphie litovali, že za stavu 1:1 nevyužili dvě minuty dlouhou přesilovku pět na tři.

„To byla jedna z klíčových situací v zápase, kdy jsme mohli utkání naklonit na svou stranu. Dnes jsme celkově nevyhrávali dost osobních soubojů,“ prohlásil kouč Flyers Dave Hakstol.

Před vítězným gólem sebral Brian Elliott lapačkou šanci Jakubu Voráčkovi. Zanedlouho Neuvirth, stejně jako Mrázek třetí hvězda utkání, neviděl přes clonící hráče gólovou střelu Brodieho.

Hokejisté Columbusu porazili na svém ledě Toronto 5:2. Domácí hráči už v polovině utkání vedli 4:0.

Zápas zdramatizoval dvěma góly Nazem Kadri, před jehož první trefou nedokázal odpálit puk do bezpečí Lukáš Sedlák. Poslední branku vstřelil Columbus při soupeřově power play.

Kanadské bodování: 1. Wayne Gretzky (Edmonton, Los Angeles, St. Louis, NY Rangers) 1487 zápasů/2857 bodů (894 branek + 1963 asistencí), 2. Jaromír Jágr (Pittsburgh, Washington, NY Rangers, Philadelphia, Dallas, Boston, New Jersey, Florida) 1684/1900 (759+1141), 3. Mark Messier (Edmonton, Vancouver, NY Rangers) 1756/1887 (694+1193), 4. Gordie Howe (Detroit, Hartford) 1767/1850 (801+1049), 5. Ron Francis (Hartford, Pittsburgh, Carolina, Toronto) 1731/1798 (549+1249), 6. Marcel Dionne (Detroit, Los Angeles, NY Rangers) 1348/1771 (731+1040), 7. Steve Yzerman (Detroit) 1514/1755 (692+1063), 8. Mario Lemieux (Pittsburgh) 915/1723 (690+1033), 9. Joe Sakic (Quebec/Colorado) 1378/1641 (625+1016), 10. Phil Esposito (Chicago, Boston, NY Rangers) 1282/1590 (717+873), 11. Ray Bourque (Boston, Colorado) 1612/1579 (410+1169), 12. Mark Recchi (Pittsburgh, Philadelphia, Montreal, Carolina, Atlanta, Tampa Bay, Boston) 1652/1533 (977+956), 13. Paul Coffey (Edmonton, Pittsburgh, Los Angeles, Detroit, Hartford, Philadelphia, Chicago, Carolina, Boston) 1409/1531 (396+1135), 14. Stan Mikita (Chicago) 1394/1467 (541+926), 15. Teemu Selänne (Winnipeg, San Jose, Colorado, Anaheim) 1451/1457 (684+773), ...76. Patrik Eliáš (New Jersey) 1240/1025 (408+617).