Jágr se blýskl dvěma góly a přispěl k výhře Floridy, skóroval i Pastrňák

7:09
NEW YORK - Hokejový útočník Jaromír Jágr se zasloužil ve čtvrtečním utkání NHL dvěma góly o výhru Floridy 6:2 nad Ottawou a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Z českých hráčů ještě skóroval i David Pastrňák, který s Bostonem doma podlehl Carolině 2:3 v prodloužení. Petr Mrázek se oklepal ze svého posledního startu, v němž byl střídán, a 23 zákroky pomohl Detroitu porazit Winnipeg 3:2.

Jaromír Jágr slaví branku s Jakubem Kindlem. foto: ČTK/AP

Jágr otevřel skóre ve čtrnácté minutě, když po přihrávce Jonathana Huberdeaua zakončil z mezikruží přečíslení dva na jednoho. Zároveň touto trefou zaokrouhlil počet bodů v sezoně na padesát, což se mu povedlo v kariéře podvacáté. Takovou stabilní výkonností se v historii NHL může pochlubit už jen další čtveřice hráčů - Gordie Howe, Ron Francis, Ray Bourque a Mark Messier.

Nikdo z Čechů na něj nemá. Jágr ovládl první část Zlaté hokejky

Jágr, který se v předchozím zápase osamostatnil s 1851 body na třetí příčce v historické produktivitě soutěže, se gólově prosadil ještě na začátku třetí třetiny. Opět rychlou střelou z mezikruží překonal Craiga Andesona, zvýšil na 5:2 a vydatně přispěl k ukončení série tří proher.

„Někdy puk projde do branky, jindy ne. Máme spoustu dobrých hráčů, já se jen snažil uvolnit a pak vystřelit co nejrychleji,“ řekl Jágr, který vstřelil dva góly v jednom zápase popáté v sezoně a celkově má na kontě v tomto ročníku 23 branek. Hned 17 z nich nasázel v domácím prostředí. „Doma je to trochu jednodušší než venku. Fanoušci tě ženou, podporují. Pomáhá to,“ vysvětlil český útočník.

Jágra ale hlavně potěšilo, že Panthers konečně vyhráli a navýšili náskok před prvním nepostupujícím týmem do play off (Philadelphia) na deset bodů. „Lidi možná ani netuší, jak moc důležitá tato výhra byla,“ podotkl čtyřiačtyřicetiletý veterán, s nímž souhlasil i Vincent Trocheck, s gólem a třemi asistencemi nejlepší hráč zápasu.

Jaromír Jágr slaví se svými spoluhráči

„Jsme mladý tým a psychicky nás poslední výsledky trochu srážely dolů. Proto nám výhra, v níž jsme dali i hodně branek, dodá sebevědomí. Něco podobného na začátku roku odstartovalo i naši sérii 12 výher. Neříkám, že se to teď bude opakovat, ale takový zápas jsme teď potřebovali,“ doplnil Trocheck.

Mezi nejlepší hráče utkání byl zařazen i Pastrňák, kterého vyhlásili třetí hvězdou zápasu. Český útočník vyrovnal na 2:2 poté, co zachytil dlouhou přihrávku Davida Krejčího z obranného pásma a situaci dva na jednoho vyřešil střelou. Nerozhodný stav vydržel až do prodloužení, v němž v čase 61:30 rozhodl o výhře Hurricanes Phillip Di Giuseppe.

Roman Polák.
Tomáš Hertl v akci.

Detroit zápas neodstartoval dobře a Mrázek v první třetině dvakrát inkasoval, když ho po pěkných akcích překonali Marko Daňo a Tyler Myers. Domácí ale manko v prostřední části smazali a v závěru duelu vstřelil vítězný gól Justin Abdelkader. V brance Winnipegu dostal před Ondřejem Pavelcem přednost Michael Hutchinson.

Věděli jsme, že můžeme zápas otočit

„Po první třetině jsme prohrávali o dvě branky, ale věděli jsme, že je před námi ještě dost času zápas otočit. Jen bylo potřeba pokračovat v tvrdé práci, bojovat, dělat správně věci. A od druhé třetiny jsme jim nic nedarovali a začali dávat i góly,“ řekl Mrázek, který neprochází lehkým obdobím - v předchozích sedmi startech inkasoval třikrát pět branek, dvakrát byl střídán. „Každý zápas je jiný a jsem šťastný, že máme dnes oba body. Teď je důležité si odpočinout a připravit se další zápas,“ dodal.

Rozsíval pomohl k výhře Chicaga dvěma asistencemi. Mrázek byl brzy vystřídán

Po 45 letech může v play off chybět kanadský tým. Nejblíže ke zmírnění nadvlády amerických mužstev je Montreal, který se výhrou 3:2 nad Buffalem přiblížil na šest bodů poslednímu postupovému místu do vyřazovací části. V závěru utkání, kdy Canadiens hájili nejtěsnější vedení, ale přišli o P.K. Subbana. Klíčový obránce ztratil v souboji v rohu kluziště balanc, a když spadl, nechtěně do jeho hlavy vrazil spoluhráč Alexej Jemelin. Subban opustil hrací plochu na nosítkách a s poraněním krku byl odvezen na vyšetření do nemocnice.

„Vždy je děsivé, když vidíte na ledě doktora a nevíte, co se děje. Myslím si, že jakmile ho odváželi na nosítkách, všichni na střídačce i v hale to prožívali stejně,“ řekl trenér Montrealu Michel Therrien. „Po zápase jsem s ním mluvil, vypadalo to, že je schopen jakéhokoli pohybu. To je za daných okolností dobrá zpráva. Doufáme, že bude v pořádku,“ dodal.

Noční výsledky NHL

Boston - Carolina 2:3 v prodl. (0:1, 1:1, 1:0 - 0:1)

Branky: 26. Eriksson, 46. Pastrňák (Krejčí) - 6. Lindholm, 29. Gerbe, 62. Di Giuseppe. Střely na branku: 32:28. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Di Giuseppe, 2. Rask (oba Carolina), 3. Pastrňák (Boston).

Montreal - Buffalo 3:2 (0:0, 2:1, 1:1)

Branky: 30. a 40. Galchenyuk, 54. Mitchell - 29. Deslauriers, 46. Gionta. Střely na branku: 34:38. Diváci: 21.288. Hvězdy zápasu: 1. Galchenyuk, 2. Barberio (oba Montreal), 3. Eichel (Buffalo).

Detroit - Winnipeg 3:2 (0:2, 2:0, 1:0)

Branky: 27. Larkin, 33. Ericsson, 56. Abdelkader - 12. Daňo, 17. Myers. Střely na branku: 35:25. Petr Mrázek odchytal za Detroit celé utkání, inkasoval dvě branky z 25 střel a úspěšnost zásahů měl 92 procenta. Diváci: 20.027. Hvězdy zápasu: 1. Larkin, 2. Abdelkader, 3. Ericsson (všichni Detroit).

Florida - Ottawa 6:2 (1:1, 3:1, 2:0)

Branky: 14. a 45. Jágr, 26. Jokinen, 30. Ebklad, 30. Huberdeau, 51. Trocheck - 20. Smith, 27. Karlsson. Střely na branku: 31:28. Diváci: 15.051. Hvězdy zápasu: 1. Trocheck, 2. Jágr, 3. Huberdeau (všichni Florida).

Minnesota - Edmonton 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)

Branky: 32. Parise - 10. Korpikoski, 53. McDavid. Střely na branku: 30:25. Diváci: 19.058. Hvězdy zápasu: 1. Talbot, 2. McDavid (oba Edmonton), 3. Kuemper (Minnesota).

San Jose - New Jersey 0:3 (0:0, 0:1, 0:2)

Branky: 42. a 60. Zajac, 24. Smith-Pelly. Střely na branku: 30:16. Diváci: 16.234. Hvězdy zápasu: 1. Kinkaid, 2. Gionta, 3. Zajac (všichni New Jersey).