Opět rozhodl. Rozjetý Jágr zařídil triumf Devils v prodloužení

8:01aktualizováno  10:19
NEW YORK - Jaromír Jágr ve čtvrtečním utkání NHL zařídil trefou v prodloužení vítězství hokejistů New Jersey na ledě Los Angeles 2:1 a svým 690. gólem v kariéře vyrovnal v historickém pořadí střelců NHL devátého Maria Lemieuxe. Devils vyhráli potřetí za sebou a popáté z posledních šesti zápasů.

Jaromír Jágr za New Jersey Devils. foto: ČTK

Hvězdný český útočník, který si připsal devátý přesný zásah v sezoně, byl v úvodu nastaveného času vyloučen za faul na Dustina Browna, jenž byl ovšem rovněž potrestán za filmování a dvě minuty se hrálo ve třech. Po návratu z trestné lavici se "Ďáblové" dostali do rychlého protiútoku, Marek Židlický v útočném pásmu počkal na svého spoluhráče, uvolnil ho přesnou přihrávkou a Jágr před odkrytou brankou nezaváhal.

"Dostal jsem přihrávku zády k brance, takže jsem neviděl gólmana ani bránu. Věděl jsem jen, že musím puk podržet dostatečně dlouho a pak se to vždy dává pod břevno, to mi ale moc nejde. Já měl jedinou šanci, vydržet co nejdéle trpělivý. Abych byl upřímný, branku jsem fakt neviděl," popsal Jágr rozhodující moment.

Po něm sundal rukavici, jednou zapumpoval zaťatou pěstí a jel se radovat se spoluhráči. Pro Jágra to byl zároveň už 121. vítězný gól, čímž v této statistice dohnal na prvním místě dalšího legendárního útočníka Gordieho Howea. Současně kladenský odchovanec vylepšil svůj rekord NHL v počtu gólů v prodloužení, kterých vstřelil už osmnáct. O druhé místo se s patnácti trefami dělí jeho spoluhráč Patrik Eliáš.

Brankář Marek Mazanec vychytal třetí výhru v řadě, když 24 zákroky dovedl Nashville k vítězství v Torontu 4:2. Dvaadvacetiletý gólman navázal na úterní duel v Detroitu, v němž oslavil premiérové čisté konto v NHL, a předchozí zápas s Chicagem, ve kterém stejně jako ve čtvrtek inkasoval pouze dvakrát.

Poprvé Mazanec kapituloval v 6. minutě, kdy jej přesnou střelou pod břevno z levého kruhu pro vhazování překonal Peter Holland. Pak ale českobudějovický rodák zavřel branku a jeho tým i díky třem gólům ve druhé třetině otočil skóre až na 4:1. Podruhé Mazanec lovil puk ze sítě až v 56. minutě poté, co nestačil na tečovanou střelu od modré čáry.

"Podali jsme výborný týmový výkon," radoval se obránce Seth Jones, který ve své nováčkovské sezoně vstřelil už třetí gól, jímž ve 23. minutě vyrovnal v přesilovce na 1:1. "Všechno to začíná u Mazance, který předvedl několik skvělých zákroků a udržel nás ve hře. Všichni dnes podle mě odehráli skvělý zápas," dodal devatenáctiletý zadák.

Hlavními strůjci úspěchu Predators byli útočníci Craig Smith a Matt Cullen. První jmenovaný vstřelil dva góly, druhý skóroval jednou a na tři branky přihrál.

Nepovedený večer naopak prožil další český gólman Ondřej Pavelec, jenž inkasoval pětkrát při prohře Winnipegu s Chicagem 3:6. Dlouho přitom držel naděje Jets na úspěch, v první třetině zneškodnil několik šancí a z dvanácti střel inkasoval pouze jednou. Ještě po druhé třetině svítilo na ukazateli vyrovnané skóre 3:3. Nerozhodný stav pak Blackhawks zlomili dvěma slepenými góly v úvodu třetí třetiny, výhru následně pečetil v poslední minutě při power play trefou do prázdné branky Patrick Sharp.

"Dostali jsme, co jsme si zasloužili," nehledal po utkání výmluvy Pavelec, který si připsal 27 úspěšných zákroků. "Když hrajete v obranném pásmu jako my dneska, nemůžete počítat s nějakým bodovým ziskem. Blackhawks nevyhráli Stanley Cup jen tak náhodou," dodal Pavelec.

Chicago se vyhouplo se 34 body do čela ligy. Vítěznou trefu na 4:3 zaznamenal ve 44. minutě slovenský útočník Marián Hossa, který týden nehrál kvůli zranění. O dvě minuty později zvýšil na 5:3 Ben Smith.

První hvězdou večera byl vyhlášen Jonathan Toews, který vstřelil gól a na další tři přihrál. "Každá výhra se počítá, ale já ve Winnipegu vyrůstal, takže je to pro mě dnes trochu výjimečné," poznamenal Toews, kterého Jets v prvním letošním zápase 2. listopadu dokonale pokryli.

Kromě Jágra se z českých hokejistů střelecky prosadil ještě Martin Hanzal z Phoenixu, jenž v duelu s Coloradem svou sedmou trefou v sezoně vyrovnal v 51. minutě na 2:2. Coyotes nakonec v utkání získali bod po prohře 3:4 v prodloužení, vítězný gól vstřelil v poslední minutě nastavení v přesilové hře Ryan O'Reilly.

Výsledky NHL

Boston - St. Louis 2:3 po sam. nájezdech (1:1, 1:1, 0:0 - 0:0)
Branky: 19. Campbell, 39. Söderberg - 19. a rozhodující sam. nájezd Roy, 37. Backes. Střely na branku: 31:26. Diváci: 17.565.

Toronto - Nashville 2:4 (1:0, 0:3, 1:1)
Branky: 6. Holland, 56. Kadri - 37. a 45. C. Smith, 23. Jones, 32. Cullen. Marek Mazanec odchytal za Nashville celý zápas, z 26 střel inkasoval 2 góly a úspěšnost zásahů měl 92,3 procenta. Střely na branku: 26:28. Diváci: 19.256.

Philadelphia - Buffalo 4:1 (0:1, 2:0, 2:0)
Branky: 35. a 36. Read, 50. Lecavalier, 60. Hartnell - 19. Myers. Střely na branku: 46:30. Diváci: 19.973.

Detroit - Carolina 4:3 (1:0, 1:2, 2:1)
Branky: 1. a 56. Nyquist, 23. Helm, 49. Kronwall - 33. a 60. Sekera, 26. Bellemore (Dvořák). Střely na branku: 47:27. Diváci: 20.066.

Dallas - New York Rangers 2:3 (0:1, 1:0, 1:2)
Branky: 29. Robidas, 49. Chiasson - 7. Nash, 42. Kreider, 42. Moore. Střely na branku: 43:27. Diváci: 15.127.

Phoenix - Colorado 3:4 v prodl. (0:0, 1:2, 2:1 - 0:1)
Branky: 38. Stone, 51. Hanzal (Klesla), 55. Vermette - 21. Mitchell, 36. Benoit, 57. McLeod, 65. O'Reilly. Střely na branku: 44:30. Diváci: 12.285.

Edmonton - Florida 4:1 (1:0, 2:1, 1:0)
Branky: 1. a 59. Eberle, 27. Gagner, 31. Perron - 37. Upshall. Střely na branku: 35:25. Diváci: 16.839.

Winnipeg - Chicago 3:6 (0:1, 3:2, 0:3)
Branky: 24. Ladd, 24. Ellerby, 34. Byfuglien - 18. P. Kane, 24. Saad, 32. Toews, 44. Marián Hossa, 46. B. Smith, 60. Sharp. Ondřej Pavelec odchytal za Winnipeg 59 minut, z 32 střel inkasoval 5 gólů a úspěšnost zásahů měl 77,1 procenta. Střely na branku: 25:33. Diváci: 15.004.

Los Angeles - New Jersey 1:2 v prodl (0:0, 0:0, 1:1 - 0:1)
Branky: 47. Justin Williams - 46. Carter, 63. Jágr (Židlický). Střely na branku: 35:15. Diváci: 18.118.

San Jose - Tampa Bay 5:1 (2:0, 1:0, 2:1)
Branky: 4. a 32. Wingels, 19. Stuart, 45. Burns, 45. Marleau - 48. Johnson (Palát). Střely na branku: 36:37. Diváci: 17.562.

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...