Jágr přihrál na dva góly. V počtu asistencí dohnal Lemieuxe

7:50
NEW YORK - Jaromír Jágr přihrál v pátečním utkání NHL na oba góly New Jersey při výhře 2:1 nad hokejisty Washingtonu a s celkovým počtem 1033 asistencí dohnal na desátém místě historických tabulek Maria Lemieuxe.

Jaromír Jágr přihrál na dva góly. V počtu asistencí dohnal Lemieuxe foto: ČTK

Celý zápas odchytal v brance Capitals Michal Neuvirth a připsal si 28 zákroků. Poprvé ho překonal v 5. minutě Stephen Gionta, jenž v obranném pásmu vypíchl puk, Jágr mu ho přiťukl zpátky a Gionta zakončil rychlý protiútok prudkou střelou nad vyrážečku.

10. Jaromír Jágr 1443/1033

V úvodu druhé třetiny pak zvýšil na 2:0 v přesilové hře Adam Henrique. Jágr dostal puk mezi kruhy, udělal rychlou kličku a naservíroval kotouč svému spoluhráči před zcela odkrytou branku. "Byla to perfektní přihrávka, takový dodatečný vánoční dárek," žertoval po utkání Henrique.

"Že jsem dohnal Maria v asistencích? To ani nevím, moc se o to nestarám," prohlásil Jágr. A se svým tradičním humorem dodal: "Já jsem přece především skvělý střelec." Jinak ale hodnotil zápas kriticky. "Získali jsme dva body se štěstím. Nehráli jsme moc dobře. Soupeř se teď trápí a my neproměnili několik šancí, což nás málem stálo zápas," řekl.

Washington nastoupil podruhé za sebou bez Alexandra Ovečkina, nejlepšího střelce NHL, který laboruje s blíže nespecifikovaným zraněním. Capitals bez něho ve dvou zápasech dali jediný gól a prohráli už posedmé v řadě.

Velkou zásluhu na jejich střeleckém trápení měl ale brankář Devils Cory Schneider, který zneškodnil 30 střel a byl vyhlášen první hvězdou zápasu před druhým Jágrem.

Kouč Peter DeBoer má teď zamotanou hlavu, koho postaví do branky v nedělním utkání pod širým nebem na stadionu baseballistů New Yorku Yankees proti Rangers. Zda Schneidera, jehož označil za nejlepšího hráče proti Washingtonu, nebo veterána Martina Brodeura. "Nejdřív se na to vyspím a v sobotu se rozhodnu," pravil.

Schneider si s tím moc hlavu neláme. "Je to výjimečný zápas a Marty je velkou osobností našeho týmu. Jestli kouč vybere jeho, nebo mě, nic se mezi námi nezmění. Oba si navzájem důvěřujeme a respektujeme se. Kdybych měl chytat já, bylo by to skvělé, ale tohle je zápas, který by pro Martyho hodně znamenal, protože venku ještě nikdy nehrál. Jsem si jistý, že si to užije," smiřuje se Schneider s pozicí náhradníka.

Sestřih z utkání New Jersey - Washington

Po třinácti zápasech ukončil střelecký půst Radim Vrbata a svým dvanáctým gólem v sezoně přispěl k výhře Phoenixu na ledě Edmontonu 4:3. Český útočník naposledy skóroval 27. prosince proti San Jose.

V pátek se prosadil v 18. minutě, kdy v přesilové hře ranou z mezikruží zvýšil na 2:0. Phoenix vedl dokonce 4:0, nakonec se ale musel strachovat o výsledek. Oilers postupně snížili až na jednobrankový rozdíl a do konce třetí třetiny zbývalo dvanáct minut, vyrovnat už se jim ale nepovedlo.

"Za stavu 4:0 jsme udělali několik chyb a pustili je zpátky do zápasu," konstatoval trenér Phoenixu Dave Tippett. "Myslím, že prvních třicet minut jsme hráli opravdu dobře, pak jsme se jen vezli," dodal Tippett.

Sestřih z utkání Edmonton - Phoenix

Kvůli zranění vynechal už čtvrtý zápas edmontonský útočník Aleš Hemský, jenž je v nominaci na olympijské hry. Jeho start v Soči prý ale ohrožen není. Stále častěji se však mluví o tom, že před koncem přestupního období nebo nejpozději po sezoně změní klub.

Mimořádný zápas sehrál v pátek Eric Nystrom z Nashvillu, jenž vstřelil proti Calgary čtyři góly. Z vítězství 5:4 po nájezdech se ale nakonec radovali domácí Flames, jedním ze dvou úspěšných střelců domácích v penaltové loterii byl Jiří Hudler. Obránce Ladislav Šmíd, na rozdíl od Hudlera nominovaný na olympiádu, zůstal jen mezi náhradníky.

Zásluhou Nystroma, jenž strávil své první čtyři sezony v NHL právě v Calgary, vedli Predators po dvou třetinách 3:1 a ještě v polovině třetí třetiny 4:2. O náskok ale přišli.

"Měli jsme to ve svých rukách, ale nakonec jsme si výhru nechali protéct mezi prsty," prohlásil Nystrom, jenž během 457 zápasů v kariéře nikdy nedal v jednom utkání více než dva góly. "Měl jsem letos docela dost smůlu, tak jsem rád, že se na mě konečně trošku usmálo štěstí. Na druhou stranu to nic neznamená, když jsme prohráli," litoval třicetiletý americký útočník, který překvapivě nedostal příležitost v penaltovém rozstřelu.