Jágr pomohl gólem k výhře New Jersey a přeskočil Messiera

7:05
NEW YORK - Další milník v zámořské NHL zaznamenal v úterý Jaromír Jágr. Český hokejový útočník přispěl gólem a asistencí k výhře New Jersey 4:1 na ledě Montrealu a na sedmém místě historické tabulky střelců s 695 trefami přeskočil Marka Messiera.

Český hokejový útočník Jaromír Jágr přispěl gólem a asistencí k výhře New Jersey 4:1 na ledě Montrealu. foto: ČTK

Toho dohnal 21. prosince v duelu s Washingtonem. Od té doby vyšel Jágr v deseti zápasech střelecky naprázdno. Prosadil se až v Montrealu, kde v 18. minutě utkání zpětnou kličkou oklamal obránce Joshe Gorgese a čtrnáctým gólem v sezoně vyrovnal na 1:1.

Devils, kteří nastoupili opět bez Patrika Eliáše, pak rozhodli o vítězství dvěma góly v úvodu druhé třetiny, kdy se nejprve v přesilovce trefil Eric Gelinas a posléze zvýšil na 3:1 Adam Henrique. Výhru v poslední minutě zápasu zpečetil trefou do prázdné branky po Jágrově přihrávce Dainius Zubrus.

Jágr byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu hned za brankářem Martinem Brodeurem, který možná odchytal svůj poslední zápas v kariéře v Montrealu, kde se před 41 lety narodil. A odvedl zde skvělou práci, když zneškodnil 29 z 30 střel Canadiens, přičemž hned pětkrát vychytal českého reprezentačního kapitána Tomáše Plekance.

"Myslím, že ani nejde dostatečně slovy vyjádřit, jaký mají Jágr a Marty (Brodeur) význam pro mladší hráče v kabině. Chtějí za ně bojovat a podávat co nejlepší výkony. Je neskutečné, co oba dva ve svých letech předvádějí," vysekl dvěma nejslavnějším svěřencům poklonu trenér Peter DeBoer.

Uznání projevili i domácí fanoušci, kteří navzdory zklamání z porážky ocenili Brodeura při vyhlašování nejlepších hráčů bouřlivým potleskem. "Je to pro mě výjimečná věc, hrát tady. Mám na Montreal spoustu krásných vzpomínek, přestože jsem nikdy neoblékl dres Canadiens. Ale vyrovnal jsem tu rekord Patricka Roye v počtu výher, chytal jsem tu za Kanadu na Světovém poháru v roce 2004..." vyjmenoval Brodeur.

Jágr po utkání zopakoval, že své zápisy do historických tabulek nepřeceňuje a že nechce přemýšlet nad tím, kde mohl být, kdyby si v NHL nedal tříletou pauzu a nehrál v KHL.

"Pokaždé, když se nějak rozhodnu, neohlížím se zpátky. Už s tím totiž nemůžu nic udělat," zdůraznil slavný Kladeňák. "Nikdo neví, co by bylo, kdybych hrál místo v Rusku pořád v NHL. Možná už bych teď vůbec nehrál. Možná už by mě hokej tolik nebavil. Nemůžete prostě říct, že bych byl ještě lepší, kdybych tu zůstal. Takhle to nefunguje," prohlásil Jágr.

A připomněl, že mu tři sezony v Omsku prospěly. "V NHL hrajete 80 zápasů v základní části plus play off, 18 nebo 19 let v kuse. A každý čeká, že budete nejlepší. Možná jsem byl z toho všeho unavený, psychicky, ne fyzicky. A ty tři roky v Rusku mi možná pomohly," mínil Jágr. "Ale taky to tam byl dobrý trénink. Hrál jsem 25 minut za zápas na širokém kluzišti. Na báze jsme makali osm hodin denně. Trénovat v Rusku je daleko těžší, věřte mi." Vedle Jágra se z českých hokejistů v jedenácti úterních zápasech střelecky prosadil už pouze Jakub Voráček, který třináctým gólem v sezoně pomohl Philadelphii k výhře 4:3 v Buffalu.

Sestřih z utkání Montreal - New Jersey

Voráček byl prvním střelcem svého týmu v zápase, když ve 22. minutě v přesilové hře vyrovnal na 1:1. Zbývajících pět gólů pak padlo až ve třetím dějství, v němž nejdříve "Letci" prohrávali 1:2, následně vedli 3:2. Vítězný gól za stavu 3:3 nakonec vstřelil pouhých 15 sekund před třetí sirénou Vincent Lecavalier.

Třiatřicetiletý kanadský útočník, který před sedmi lety vyhrál Maurice Richard Trophy pro nejlepšího střelce sezony, tak skóroval po dlouhých sedmi týdnech půstu. Naposledy se trefil 27. listopadu.

"Jsem za to samozřejmě rád. Už to začínalo být docela těžké," přiznal Lecavalier, který první tři týdny v prosinci nehrál kvůli zranění. "Jde prostě jen o to získat zase zpátky trošku sebevědomí a ono to pak půjde. Každopádně ten gól pomohl k vítězství a to je nejdůležitější. Asi to nebyl náš nejpovedenější zápas, nicméně jsme ve třetí třetině ukázali velkou vůli," dodal Lecavalier.

Pozici nejproduktivnějšího českého hráče v lize uhájil Jiří Hudler, který přihrál na oba góly Calgary při pohře 2:4 na ledě Nashvillu. Hudler se tak zapsal do statistik ve třetím utkání za sebou a s 39 body drží jednobodový náskok před Jágrem.

Sestřih z utkání Nashville - Calgary

Gólovou přihrávku ve třetím utkání po sobě zaznamenal obránce Radko Gudas a podílel se na výhře Tampy Bay nad New Yorkem Rangers 2:1. Lightning rozhodli zápas ve druhé minutě druhé třetiny, kdy dvěma góly během devíti sekund otočili skóre z 0:1.

Nejprve se v přesilovce tvrdou ranou prosadil Victor Hedman, hned po vhazování pak vyslal Gudas přihrávkou přes celé střední pásmo do samostatného úniku Nikitu Kučerova a ten překonal brankáře Lundqvista podruhé. "Vypadalo to, jako by Kučerov spadl z nebe. Nechápu, jak se takhle dokázal uvolnit a ujet. V nájezdech se mu moc nedařilo, ale čím víc šancí máte, tím větší je pravděpodobnost, že nakonec jednu proměníte," pochvaloval si trenér Tampy Jon Cooper.

Sestřih z utkání NY Rangers - Tampa Bay

Povedený comeback do sestavy St. Louis prožil obránce Roman Polák, který vynechal deset zápasů kvůli zlomenině v kotníku. V duelu s Phoenixem přispěl spolehlivým výkonem k výhře Blues 2:1.

Výsledky NHL

Boston - Toronto 3:4 (2:2, 0:1, 1:1)

Branky: 4. Marchand, 11. Bergeron, 50. Campbell - 6. a 13. Bozak, 28. Gardiner, 42. Van Riemsdyk. Střely na branku: 41:26. Diváci: 17.565.

NY Rangers - Tampa Bay 1:2 (1:0, 0:2, 0:0)

Branky: 12. B. Richards - 22. Hedman, 22. Kučerov (Gudas). Střely na branku: 34:25. Diváci: 18.006.

Washington - San Jose 1:2sn (0:1, 1:0, 0:0 - 0:0)

Branky: 33. Ovečkin - 14. Kennedy, rozhodující sam. nájezd Marleau. Střely na branku: 36:29. Diváci: 18.506.

Buffalo - Philadelphia 3:4 (1:0, 0:1, 2:3)

Branky: 7. Hodgson, 47. D'Agostini, 57. Ennis - 22. Voráček, 54. Schenn, 56. Hartnell, 60. Lecavalier. Střely na branku: 19:33. Diváci: 18.667.

Montreal - New Jersey 1:4 (1:1, 0:2, 0:1)

Branky: 8. Pacioretty - 18. Jágr, 22. Gelinas, 25. Henrique, 60. Zubrus (Jágr). Střely na branku: 30:19. Diváci: 21.273.

Dallas - Edmonton 5:2 (3:1, 1:1, 1:0)

Branky: 1. E. Cole, 9. Garbutt, 11. Jamie Benn, 22. Eakin, 60. Daley - 4. Schultz, 31. Gagner. Střely na branku: 30:33. Diváci: 12.823.

Chicago - Colorado 2:3p (0:2, 1:0, 1:0 - 0:1)

Branky: 29. Oduya, 48. Shaw - 15. a 65. Barrie, 17. O'Reilly. Střely na branku: 48:26. Diváci: 21.412.

St. Louis - Phoenix 2:1 (1:0, 1:1, 0:0)

Branky: 10. a 33. Oshie - 40. Ekman-Larsson. Střely na branku: 18:21. Diváci: 16.571.

Nashville - Calgary 4:2 (1:1, 0:0, 3:1)

Branky: 16. Weber, 41. Ellis, 43. C. Smith, 51. Stalberg - 19. Stempniak (Hudler), 54. Bäcklund (Hudler). Střely na branku: 34:24. Diváci: 15.730.

Minnesota - Ottawa 0:3 (0:1, 0:0, 0:2)

Branky: 14. MacArthur, 46. Condra, 58. Turris. Střely na branku: 27:32. Diváci: 18.117.

Florida - NY Islanders 4:2 (3:0, 1:1, 0:1)

Branky: 1. Barkov, 16. Shore, 20. Bjugstad, 36. Upshall - 40. McDonald, 43. Vanek. Střely na branku: 26:33. Diváci: 13.730.