6. ledna 2016 12:30 Lidovky.cz > Sport > Hokej

Jágr pobláznil Floridu. Vrátil fanoušky na stadion a naučil spoluhráče vyhrávat

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 1Diskuse
Jaromír Jágr pomohl vytvořit novou, úspěšnou Floridu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Jágr pomohl vytvořit novou, úspěšnou Floridu. | foto: Reuters

SUNRISE Deset výher v řadě, šestnáct vítězství z posledních 19 duelů a první místo v Atlantické divizi NHL. A k tomu návrat fanoušků na stadion, včetně obnovení tradice házení krys na led. Hokejisté podceňované Floridy jsou momentálně nejlépe hrajícím týmem soutěže a velkou zásluhu na tom má jejich nejproduktivnější hráč - Jaromír Jágr.

Florida byla v novém tisíciletí považována za nejhorší tým soutěže. Kvůli tomu, že se za posledních 15 sezon dostala jen jednou do play off, dostala nelichotivou přezdívku Tým zoufalců.

Nikdo se pak nemohl divit, že s upadajícími výkony klesla v minulé sezoně průměrná návštěva v domácí areně BB&T Center na historicky nejnižších 11 265 diváků, daleko nejméně z celé NHL.

Jenže během jediného roku se jako mávnutím proutkem úplně všechno změnilo. A podpis pod tím nese Jágr, který letos v únoru oslaví 44. narozeniny.

Od jeho příchodu loni v únoru na Floridu se rapidně zvýšil zájem fanoušků o klub, což vyvrcholilo sobotním duelem proti New York Rangers (3:0), kam přišlo 20 289 diváků, což je třetí největší počet v klubových dějinách.

Po nedělním duelu s Minnesotou (2:1), v němž Florida devátou výhrou v řadě vytvořila nový rekord klubu, zase fanoušci zaházeli led gumovými a plyšovými krysami, aby připomněli tradiční oslavu klubu, kterou jim vedení NHL zakázalo.

„Pořád se od něj učíme“

Jágr však neláká fanoušky jen svým jménem, ale i výkony na ledě.

S 29 body (14+15) je nejproduktivnějším hráčem týmu, v posledních třech duelech zaznamenal čtyři góly a už jen pět zásahů mu chybí k tomu, aby na třetím místě historické střelecké tabulky vyrovnal Bretta Hulla se 741 brankami.

„Člověk by mohl říct, že je těžké uvěřit tomu, že ve 43 letech hraje stále tak skvěle, ale já ho znám. Takže pro mě to není těžké,“ řekl o Jágrovi jeho o 19 let mladší spoluhráč z prvního útoku Jonathan Huberdeau.

Jaromír Jágr slaví gól se svými spoluhráči z Floridy.
Jágr (68) s útočníkem Jonathan Huberdeauem (11) poté, co Jágr vstřelil gól.

Kanadská hvězdička po parádní individuální akci připravila Jágrovi v úterním duelu v Buffalu ideální střeleckou pozici, z níž se Jágr nemýlil. Český útočník tak odstartoval cestu k 10. výhře v řadě (5:1).

„Jaromír je sice je starší než všichni ostatní v lize, přesto stále patří k těm nejlepším. Jsme šťastní, že ho máme v týmu a můžeme se od něho tolik naučit,“ rozplýval se Huberdeau.

Naplní se Jágrova větba?

Spoluprací Jágra s mladíky Huberdeauem (22) a Alexandrem Barkovem (20) je nadšený i kouč Panterů GerardGallant, jemuž herní vzepětí týmu přineslo v novém roce prodloužení smlouvy o dva roky.

„Celá akce byla skvostná. Jonathan předvedl krásný průnik ze středního pásma a pak takhle předložil puk Jágrovi. A on se trefil přesně tam, kam to umí. Prostě parádní gól,“ radoval se Gallant.

Nyní se předpokládá, že klub v nejbližších dnech prodlouží smlouvy i s Jágrem. I když český útočník po návratu do NHL dosud podepisoval jen roční smlouvy, vedení Floridy mu nabízí sedmiletou smlouvu!

„My tady Jágra nechceme mít jen příští rok, ale dalších sedm let!“ nechal se slyšet výkonný ředitel klubu Peter Luukko.

Pokud by se tak stalo, Jágr by mohl naplnit svá prorocká slova z minulé sezony, kdy o týmu prohlásil: „Je tu několik výborných mladých kluků a pokud vedení udrží mužstvo pohromadě, má velkou šanci vyhrát Stanley Cup.“

Že by rozjetý tým zaskočil experty a vyplnil Jágrovu věštbu už letos?

  • 1Diskuse