4. června 2007 9:10 Lidovky.cz > Sport > Ostatní sporty

Jágr: Na olympiádu se cpát nebudu

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 3Diskuse
Jaromír Jágr se raduje ze vstřeleného gólu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaromír Jágr se raduje ze vstřeleného gólu | foto: ČTK

PRAHA Ze zámoří přilétl netradičně v obleku a možná i díky patrné únavě ve tváři zprvu hovořil až nezvykle vážně. Jaromír Jágr, nejslavnější český hokejista současnosti a kapitán celku New York Rangers, se v neděli za rozbřesku vrátil do vlasti, kde se hodlá přes léto připravovat; prý na možná poslední sezonu v NHL.

LN Jak jste si užíval čtyři týdny bez hokeje?

V Americe jsem si zařizoval některé věci. Trochu jsem cestoval a taky odpočíval. A teď jsem si řekl, že se už vrátím domů a začnu trénovat. Někdy v průběhu léta se ale ještě někam na dovolenou chci vydat.

LN Už přebolel smutek z vyřazení ve 2. kole bojů o Stanley Cup?

Určité zklamání ve mně ještě zůstalo. Měl jsem pocit, že jsme nebyli daleko od postupu. Přejít přes Buffalo, možná nejlepší celek základní části, je ale těžké; v podobně vyrovnaných sériích rozhoduje každý moment, každá promarněná šance. Tu největší jsme propásli v závěru pátého utkání. Vedli jsme 1:0 a necelých osm vteřin před koncem normální hrací doby jsme dostali vyrovnávající gól. Právě v téhle klíčové situaci jsme sérii prohráli. Bolelo to samozřejmě dost, protože jsme letos měli mužstvo schopné dostat se hodně daleko.

LN Zdálo se, že zrovna v pravou chvíli, tedy krátce před play off LN a hlavně při něm, jste se ocitl na vrcholu svých sil. Jak jste zařídil tak optimální vyladění formy?

Během play off se snažím trénovat víc než v základní části. Když se při play off cítíte unavený, máte dvě možnosti. Buď odpočívat, anebo trénovat ještě víc. A já vždycky věřil tomu, že když budu trénovat víc, tak zejména v rozhodujících šestých sedmých zápasech série budu mít oproti protihráčům fyzicky navrch. V těchhle zápasech totiž rozhoduje hlavně fyzická síla. 

LN V předchozích dvou letech jste přes léto kvůli zdravotním problémům prakticky nemohl trénovat, přesto se vám však sezony vydařily. Nepřemýšlíte proto i letos o pokračování v této poněkud netradiční „přípravě“?

Určitě ne. Začátek sezony byl pro mě hodně těžký, cítil jsem na sobě, že nejsem tak silný, jak bych potřeboval. Čekal jsem, že rehabilitace po operaci ramene bude probíhat daleko rychleji. Dobře jsem se začal cítit až tak měsíc před play off. Teď mám před sebou tři a půl měsíce volna, takže doufám, že se dám dohromady a všechno doženu.

LN Takže se konečně na prahu léta cítíte také jednou zdravotně v pořádku?

Letos mě celkem provázelo štěstí, protože jsem nechyběl ani v jednom zápase. V posledních dvou letech jsem ale v létě nemohl posilovat horní část těla, a ta zeslábla. Proto ani moje střela nebyla taková, jak jsem byl zvyklý, a proto mně tam moc gólů nepadalo... Když nemáte rychlou střelu ani sílu, těžko můžete v NHL střílet góly...

LN Jak moc vás psychicky zmáhala nová role kapitána Rangers?

Ani ne. Člověk nesmí v čase, kdy se nedaří, ten obrovský tlak vnímat. Mužstvo mi navíc moc pomohlo, vedením počínaje a hráči konče. Já jsem se snažil vést tým hlavně na ledě a ostatní zkušení hráči řídili některé věci zase mimo led.

LN Stalo se, že jste si v šatně v některých složitých momentech coby správný kapitán vzal slovo?

Samozřejmě, že někdy dojde k situaci, kdy kapitán něco říct musí. Stejně jako někteří další starší hráči. Měl jsem ale pocit, že hovořit ani moc často není potřeba. Každý z nás věděl, o co hrajeme. Někdy znamená více méně mluvit...

LN Rangers prý ještě nemají na příští sezonu podepsané některé klíčové hráče, stejně jako několik posil, o nichž se mluví. Jaký podpis bude podle vás nejdůležitější?

Jednoznačně Michaela Nylandera. Stal se volným hráčem a je škoda, že se tahle věc nevyřídila už během sezony. Od Nového roku se o jeho nové smlouvě jednalo, jenže pak začalo play off a Michael se chtěl soustředit jen na hokej, a záležitost se nedotáhla do konce. Je to skutečně vynikající hráč.

LN Jak se vyvíjí situace kolem vaší další opory Shanahana? Také se stal volným hráčem...

Je to hráč, kterého musíme také podepsat, jestli chceme kráčet stejným směrem jako dosud. Škoda jen, že se zranil. Po otřesu mozku pro něj návrat nebyl jednoduchý. V našem klubu peníze jsou, takže by snad neměl být problém tyhle hráče podepsat, stejně jako pár dalších kvalitních posil.

LN I letos jste se stal nejúspěšnějším českým hokejistou v NHL. Nečekal jste, že vám mladí hráči už půjdou trochu více „po krku“?

Já si nemyslím, že bych prožil nějak zvlášť dobrou sezonu. Ani jsem statistiky moc nesledoval. Věděl jsem totiž, že už nemám šanci vyhrát kanadské bodování, tak jsem se spíše soustřeďoval na play off.

LN Pohlédněme nyní do poměrně vzdálené budoucnosti. Trenér Vladimír Růžička zřejmě povede českou reprezentaci na olympijských hrách ve Vancouveru a již nyní naznačil, že by se vás v tom případě pokusil přemluvit k účasti. Dáte mu naději?

Myslím, že bychom neměli tak moc dopředu předbíhat událostem. Vždyť já ani nevím, co se stane příští rok. A hlavně, jak se vůbec po příští sezoně rozhodnu. Jestli budu dál pokračovat v NHL, anebo se vrátím zpátky. Těžko říct. Mám smlouvu na jeden rok a za tři roky už možná hokej vůbec nebudu hrát. Člověk ale nikdy neví... Každopádně udělám maximum proto, abych v té době ještě hrál. Všechno ale bude záležet především na zdraví a formě. Pokud se ze mě stane průměrný hráč, nemělo by cenu někam se cpát. To radši přejdu někam do nižší soutěže.

LN Takže zpět do blízké budoucnosti. Jágr tým má v letním programu poprvé zařazený také golf. Jak vám tahle hra jde?

Vy golf hrajete?

LN Ne.

Tak jsme na tom podobně. (poprvé se zasměje)

LN Odskočme krátce k politice. Do Prahy v pondělí přiletí George Bush a o vás je známo, že jste si v Bílém domě už s několika americkými prezidenty povídal. Neplánujete účast na nějakém setkání s Bushem?

Já ani nevím, co se tady děje, poslední týden jsem neměl internet otevřený. Až v letadle jsem si přečetl, že Bush přilétá do Prahy. Pro Čechy to je jistě velká událost a víc se k tomu vyjadřovat nebudu. Pokud budu někam pozvaný, rád přijdu.

LN A na závěr – nevadí vám, že letos nikdo z českých hokejistů do vlasti nepřiveze Stanley Cup?

Když v minulých letech Stanley Cup přiletěl, já stejně nikdy s ostatními neslavil. Pro mě se teda vlastně vůbec nic nemění. (směje se)

  • 3Diskuse
Najdete na Lidovky.cz