Úterý 19. března 2024, svátek má Josef

1851 bodů. Skvělý Jágr je už třetí v historických tabulkách NHL, slavil i Hudler

7:00
WASHINGTON - Jaromír Jágr se díky jedné asistenci při prohře Floridy s Bostonem 4:5 v prodloužení osamostatnil na třetím místě historického pořadí kanadského bodování NHL. Čtyřiačtyřicetiletý český útočník přihrál v úvodní třetině pondělního zápasu na první gól Panterů, zaznamenal 1851. bod a překonal Gordieho Howea, jehož v pátek dostihl. Na druhého Marka Messiera ztrácí 36 bodů.

Jaromír Jágr se raduje se svými spoluhráči z Floridy foto: ČTK/AP

Bruins měli na Floridě skvělý vstup do utkání a už ve 13. minutě vedli i díky jednomu gólu Davida Pastrňáka 3:0. Stíhací jízdu zahájili Panteři v 17. minutě, kdy Jágr na brankovišti přetlačil v souboji o puk Ryana Spoonera, kotouč se odrazil k Aleksanderu Barkovovi a ten snížil na 1:3. Jágr tak vylepšil své sezonní statistiky na 21 gólů a 28 asistencí, celkově má v NHL na kontě v 1613 zápasech 743 branek a 1108 přihrávek.

Pouhých 37 sekund po první trefě Panterů sice Patrice Bergeron svým druhým gólem v utkání vrátil hostům tříbrankový náskok, domácí se ale nevzdali a dokázali manko smazat. Prvními dvěma góly po výměně z Calgary se o to při domácí premiéře v Sunrise zasloužil Jiří Hudler.

Ten nejprve ve 24. minutě snížil na 2:4, když do odkryté branky usměrnil přihrávku Jonathana Huberdeaua. Za tři minuty už to bylo po trefě Jussiho Jokinena jen o gól. Pět minut před koncem třetí třetiny pak Hudler vyrovnal díky pohotové dorážce po střele obránce Alexe Petrovice.

Florida ve druhé a třetí třetině přestřílela Boston v poměru 29:12 a celkově 51:32, přesto nakonec prohrála potřetí za sebou. V předposlední minutě prodloužení ujeli do úniku dva na jednoho Spooner a Lee Stempniak, který přesnou ranou švihem prostřelil brankáře Ala Montoyu, jenž po první třetině vystřídal Roberta Luonga.

„Tahle čísla jsou hlavně pro vás,“ komentoval Jágr před novináři svůj další zápis do historie. „Já už to házím za hlavu. Teď se musíme koncentrovat na to, abychom začali vyhrávat,“ zdůraznil český veterán, jehož tým prohrál pět z posledních šesti zápasů.

„Zase jsme měli špatný vstup do utkání. Když prohráváte o tři góly, není jednoduché se proti takovému soupeři dostat zpátky do hry. Jsem rád, že jsme získali aspoň bod. Má velkou cenu. Ale musíme už začít hrát dobře hned od začátku,“ doplnil Jágr.

„Po první třetině jsme samozřejmě byli hodně rozčarovaní. Udělali jsme v ní spoustu chyb. Darovali jsme soupeři tři góly. Měli asi čtyři úniky a třikrát nebo čtyřikrát jeli dva na jednoho. Bylo to hrozné,“ prohlásil trenér Gerard Gallant. „Naštěstí ve druhé třetině jsme se zvedli, zabojovali a se štěstím dokázali získat aspoň bod.“ Hudler, který v prvních dvou zápasech v dresu Panthers nebodoval a posbíral pět záporných bodů v hodnocení plus/minus, byl vyhlášen druhou hvězdou utkání. Ocenění pro nejlepšího hráče zápasu si odnesl Stempniak, jenž před uzávěrkou přestupů přišel do Bostonu z New Jersey.

Los Angeles - Vancouver 5:1.

Vedle vítězného gólu zaznamenal v pondělí dvě asistence a celkově ve čtyřech zápasech za Bruins získal už čtyři body. „Dal úžasný gól. Nemyslím si, že je mnoho gólmanů, kteří by tu střelu dokázali chytit,“ ocenil Stempniakův přínos trenér Bostonu Claude Julien.

Ve třetím zápase za sebou skóroval Ondřej Palát, Tampa ale prohrála na ledě Philadelphie 2:4 a po devíti utkáních přišla o vítěznou sérii. O výhru Letců, kterým znovu chyběl zraněný Jakub Voráček, se dvěma góly zasloužil Shayne Gostisbehere, který je se 14 brankami a 37 body nejproduktivnějším obráncem mezi nováčky.

V brance Philadelphie dostal podruhé za sebou přednost Steve Mason před Michalem Neuvirthem a 16 zákroky navázal na sobotní čisté konto v duelu proti Columbusu (6:0).

První start za Toronto po únorové výměně z Ottawy si připsal uzdravený útočník Milan Michálek. S číslem 18 odehrál proti Buffalu necelých 13 minut a ve 12. minutě byl na ledě, když Maple Leafs v přesilovce vstřelili gól na 2:0. Domácí vedli ještě po dvou třetinách 3:1, jenže v posledním dějství hosté vyrovnali a nakonec zvítězili 4:3 po nájezdech.

Historické tabulky NHL

Historické kanadské bodování NHL:

1. Wayne Gretzky (Edmonton, Los Angeles, St. Louis, NY Rangers) 1487 zápasů/2857 bodů (894 branek + 1963 asistencí),

2. Mark Messier (Edmonton, Vancouver, NY Rangers) 1756/1887 (694+1193),

Jaromír Jágr (Pittsburgh, Washington, NY Rangers, Philadelphia, Dallas, Boston, New Jersey, Florida) 1613/1851 (743+1108),