Eliáš třikrát nahrával, Jágr přidal gól a šance Devils stále žije

7:53aktualizováno  8:46
NEW YORK - Čeští hokejisté Jaromír Jágr a Patrik Eliáš se ve čtvrtečním utkání NHL zasloužili o výhru New Jersey nad Minnesotou 4:3 v prodloužení. Jágr dal 23. gól v sezoně, Eliáš na tři přihrál a Devils přerušili sérii tří porážek.

Jaromír Jágr, Patrik Eliáš, Eric Gelinas, Travis Zajac slaví gól. foto: ČTK

"Ďáblové" sahali po vítězství už v základní hrací době: po dvou třetinách vedli 2:0 a po Jágrově trefě ve 44. minutě znovu o dvě branky 3:1. Hostům se však během dvanácti minut podařilo vyrovnat, dva důležité body nakonec pro New Jersey zařídil přesně po dvou minutách nastaveného času obránce Andy Greene.

"Nebyl to příjemný pocit, když Minnesota vyrovnala. Ale věděli jsme, že pořád ještě žijeme a že můžeme zvítězit. Nebylo to tak hrozné, jako kdybychom hráli proti konkurentovi z naší konference," prohlásil Jágr, jehož tým stále živí naději na postup do play off.

Z jedenácté příčky v tabulce Východní konference ztrácejí Devils pět bodů na sedmé New York Rangers a osmý Columbus, který dokázal zvítězit 3:2 na ledě Montrealu.

"Bylo to důležité vítězství, jako vždy v utkání číslo sedm," přirovnal Jágr čtvrteční zápas k rozhodujícímu duelu v play off. "Ještě máme před sebou dvanáct sedmých zápasů a musíme je všechny vyhrát, jestli chceme hrát o Stanley Cup. První je za námi, dvanáct zbývá," dodal český útočník. Už v sobotu čeká New Jersey důležitý souboj s Rangers. "Bude to zápas o čtyři body, největší duel v roce," uvědomuje si Jágrův spoluhráč Travis Zajac.

Sestřih z utkání New Jersey - Minnesota

Další krok k účasti ve vyřazovacích bojích udělali v Západní konferenci hokejisté Phoenixu, kteří i díky gólu Radima Vrbaty porazili 2:1 Floridu a po třetí výhře za sebou mají na osmém místě už čtyřbodový náskok před devátým Dallasem, který podlehl 2:4 Philadelphii.

"Nebyl to asi moc pohledný zápas, ale všechny nemůžou vypadat jako kasovní trháky. Dali jsme dva góly a vyhráli jsme. A to je v tuto chvíli nejdůležitější," konstatoval trenér "Kojotů" Dave Tippett, který poprvé mohl postavit do jedné útočné formace české trio Martin Erat, Martin Hanzal, Vrbata. Od 4. března, kdy byl Erat do Phoenixu vyměněn z Washingtonu, byli totiž konečně všichni tři zdravotně v pořádku.

A česká řada se hned ve třetí minutě postarala o úvodní gól zápasu. Střela obránce Ekmana-Larssona v přesilové hře zasáhla před brankou clonícího Hanzala a odražený puk doklepl do sítě Vrbata. Pro rodáka z Mladé Boleslavi to byl jubilejní dvacátý zásah v sezoně a pátý z posledních osmi zápasů.

Sestřih z utkání Phoenix - Florida

"Bylo by skvělé, kdybychom přidali ještě třetí a čtvrtý gól a vyhráli ve větší pohodě, ale v této fázi sezony jde hlavně o body a ty jsme získali," prohlásil Vrbata, který byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu. "Cesta do play off vede jedině přes výhry. Zbývá nám ještě dvanáct zápasů a musíme zůstat na vítězné vlně," dodal.

Z českých hokejistů se v devíti čtvrtečních zápasech střelecky prosadili ještě Aleš Hemský a Milan Michálek, jejich Ottawa ale prohrála s Tampou 4:5. Dvě asistence v dresu vítězů zaznamenal Ondřej Palát, který tak bodoval pošesté z posledních sedmi zápasů a s 48 body mu patří druhá příčka v produktivitě nováčků.

Sestřih z utkání Ottawa - Tampa Bay

Hemský na sebe opět upozornil nádherným gólem, když v útočném pásmu ošálil krajana Radka Gudase efektní parádičkou, při níž si puk prostrčil mezi nohama, a následně hbitou kličkou překonal gólmana Bishopa. Senators díky tomu v 38. minutě srovnali na 3:3.

Jenže ve třetí třetině hosté unikli do dvoubrankového trháku, který zkorigoval až tři minuty před koncem Michálek. "Prohráli jsme, takže ten gól vůbec nic neznamená," poznamenal ke své trefě Hemský.

Výsledky NHL:

New Jersey - Minnesota 4:3 p (1:0, 1:0, 1:3 - 1:0)
Branky: 17. Ryder (Eliáš), 30. Fayne (Eliáš), 44. Jágr, 63. Greene (Eliáš) - 41. Parise, 51. Granlund, 56. Cooke. Střely na branku: 29:23. Diváci: 14 772.

Philadelphia - Dallas 4:2 (2:0, 0:1, 2:1)
Branky: 14. a 53. Simmonds (na první Voráček), 11. Streit, 57. Raffl - 33. a 53. Jamie Benn. Střely na branku: 29:35. Diváci: 19 831.

Montreal - Columbus 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
Branky: 15. Gallagher (Plekanec), 48. Vanek - 16. MacKenzie, 27. Dubinsky, 57. Johansen. Střely na branku: 27:40. Diváci: 21 273.

Ottawa - Tampa Bay 4:5 (2:2, 1:1, 1:2)
Branky: 11. MacArthur, 14. Karlsson, 38. Hemský (M. Michálek), 58. M. Michálek - 1. a 13. Purcell, 26. Filppula (Palát), 44. Brewer, 52. Callahan (Palát). Střely na branku: 31:28. Diváci: 17 136.

Edmonton - Buffalo 1:3 (1:0, 0:1, 0:2)
Branky: 18. Hall - 30. a 42. Conacher, 45. Stafford. Střely na branku: 36:36. Diváci: 16 839.

Phoenix - Florida 2:1 (2:0, 0:0, 0:1)
Branky: 3. Vrbata (Hanzal), 19. Vermette - 56. Gomez. Střely na branku: 22:23. Diváci: 14 442.

Detroit - Pittsburgh 5:4 p (1:0, 1:3, 2:1 - 1:0)
Branky: 8. a 65. Alfredsson, 25. Nyquist, 50. Tatar, 53. Bertuzzi - 36. a 38. Malkin, 36. Stempniak, 55. Adams. Střely na branku: 30:43. Diváci: 20 066.

San Jose - Anaheim 3:2 (1:0, 0:1, 2:1)
Branky: 14. Marleau, 49. J. Thornton, 57. Burns - 38. Perreault, 42. Selänne. Střely na branku: 28:18. Diváci: 17 562.

Los Angeles - Washington 2:1 sn (1:0, 0:0, 0:1 - 0:0)
Branky: 15. Kopitar, rozh. nájezd Gáborík - 53. Ward. Střely na branku: 28:22. Diváci: 18 118.