Jágr a Tlustý patřili ke hvězdám zápasů, Hemský dal první gól

9:09
NEW YORK - Český útočník Jiří Tlustý zařídil hokejistům Caroliny dvěma góly a asistencí výhru 4:2 v Pittsburghu a byl vyhlášen nejlepším hráčem zápasu.

Jágr a Tlustý patřili ke hvězdám zápasů, Hemský dal první gól. foto: ČTK

Mezi tři hvězdy se v pátečních utkáních NHL zařadil i Jaromír Jágr, který si připsal gól a přihrávku, přesto s New Jersey podlehl doma Detroitu 4:5 po samostatných nájezdech. V dresu hostů vychytal i ve svém druhém startu v sezoně výhru brankář Petr Mrázek.

Tlustý otevřel a uzavřel gólový účet zápasu. Poprvé se trefil s notným přispěním obránce Penguins Olliho Määtty, od jehož brusle se nahození českého útočníka od levého mantinelu dostalo do branky.

Ve druhém případě desátým gólem v sezoně pečetil v závěrečných sekundách při power play soupeře střelou do prázdné klece překvapivé vítězství hostů.

„Hrát proti tak dobrému týmu je vždy vzrušující. Klíčové bylo, že jsme se všichni drželi své hry a že každý z nás dřel a chtěl vyhrát. Ani jsme je nepustili do mnoha šancí. Nenechali jsme jim moc prostoru,“ těšilo Tlustého, jenž se zasloužil i o druhý gól týmu, když v prostředním pásmu získal kotouč a poslal ho do jízdy skórujícímu Patricku Dwyerovi.

Carolina sice v zápase dvakrát přišla o jednobrankový náskok, ale při vyloučení Sidneyho Crosbyho vstřelil rozhodující gól Nathan Gerbe.

Sestřih z utkání Pittsburgh - Carolina

Mrázek se oklepal z nepovedeného vstupu, když už ve 21. minutě s Detroitem prohrával 1:4. Nejdříve ho překonal Jágr, který se prosadil z dorážky poté, co talentovaného gólmana rozhodila střela Andyho Greenea.

Dvaačtyřicetiletý útočník si připsal 709. branku v NHL a v historické tabulce střelců se na šestém místě osamostatnil od Mikea Gartnera.

Na následné srovnání hostů reagovali Devils třemi rychlými trefami. Jednu připravil Jágr, jenž uvolnil chytrou přihrávkou Petera Harrolda.

Zbývající dvě branky vstřelil Mike Cammalleri, jemuž jednou asistoval Marek Židlický. V dalším průběhu už ale Mrázek neinkasoval, připsal si celkem 21 úspěšných zásahů a v rozstřelu kryl všechny tři nájezdy Devils.

„Byl to můj první rozstřel (v NHL) a jsem z něj nadšený. Prohlížel jsem si jejich hráče trochu na videu, jak zakončují, a pomohlo mi to. I když to ani tak nebylo nic jednoduchého,“ prohlásil Mrázek, jenž se snažil hodit inkasované góly za hlavu.

„První třetina byla těžká. Musel jsem zůstat pozitivní a moc na to nemyslet. Ale všichni jsme bojovali a nakonec to vyšlo. Jsem za to moc rád, tohle je důležitá výhra,“ podotkl český gólman.

Red Wings ještě ve druhé třetině snížili brankami Xaviera Ouelleta a Justina Abdelkadera na rozdíl jedné trefy. Vyrovnání obstaral Drew Miller a stíhající jízdu dokončil v rozstřelu Gustav Nyquist.

„Zachoval si (Mrázek) koncentraci a klid a chytal velmi dobře i poté, kdy inkasoval několik gólů, za které nemohl. Bylo fajn sledovat, jak se s tím popasoval. A pak předvedl několik důležitých zákroků, když jsme to potřebovali, včetně nájezdů,“ chválil českého brankáře spoluhráč Miller.

Sestřih z utkání New Jersey - Detroit

Až po čtvrtině základní části skóroval Aleš Hemský, jenž prohrál s Dallasem doma 4:5 v prodloužení s Minnesotou. Český útočník se prosadil po hezké individuální akci. Za stavu 0:3 uspěl v souboji jeden na jednoho kličkou do středu hřiště a střelou ke vzdálenější tyči rozvlnil síť.

„Bylo příjemné dát konečně gól. Už to trvalo,“ uvedl Hemský, jehož předchozí trefa v NHL se datuje k 8. dubnu. Branka českého hráče domácí nakopla a čtyřmi góly překlopili vedení na svou stranu, ale poslední slovo měli hosté. V předposlední minutě srovnali gólem Thomase Vaneka a v čase 62:04 rozhodl o druhém bodu pro Wild Marco Scandella.

Sestřih z utkání Dallas - Minnesota

Kanadský útočník Martin St. Louis se gólem a asistencí podílel na výhře New York Rangers 3:0 na ledě Philadelphie a stal se 81. hráčem v historii soutěže, který nasbíral 1000 bodů. Navíc se zařadil k pěti hokejistům, kteří úctyhodného milníku dosáhli, přestože nebyli draftováni. Stejně jako například Wayne Gretzky. „Jsem na to pyšný. A to, že se mi to povedlo při vítězství, mě těší ještě víc,“ uvedl St. Louis.

Útočník Flyers Jakub Voráček nebodoval potřetí z posledních šesti zápasů a jeho ztráta v produktivitě soutěže na vedoucího Crosbyho vzrostla na tři body. Navíc českého hokejistu přeskočil i Tyler Seguin z Dallasu, jenž je s 18 góly nejlepším střelcem soutěže.

Smolnou brankou z předposlední minuty prohrál Montreal v Buffalu 1:2. Gólman Carey Price chtěl za brankou zastavit nahozený kotouč, který se ale po nečekaném odrazu dostal před opuštěnou klec přímo na hůl Matta Moulsona.

„Nemohl jsem uvěřit tomu, že mám takové štěstí,“ uvedl střelec. U jediné trefy Canadiens si připsal asistenci Jiří Sekáč. Přihrávku zaznamenal i Radim Vrbata, který s Vancouverem vyhrál 5:0 v Columbusu. Canucks se vítězstvím posunuli do čela soutěže.

Značný prostor na ledě dostal ve svém druhém utkání v NHL osmnáctiletý David Pastrňák, který nastupoval v prvním útoku Bostonu. Po boku Brada Marchanda a Patrice Bergerona strávil na ledě sedmnáct minut (o devět více než při debutu) a se sedmi střelami byl nejaktivnějším hráčem zápasu proti Winnipegu, nad kterým Bruins vyhráli 2:1 v prodloužení. Za domácí opět nehrál zraněný David Krejčí a v brance hostů dostal před Ondřejem Pavelcem přednost Michael Hutchinson.

Výsledky NHL

Philadelphia - NY Rangers 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)

Branky: 7. Boyle, 25. St. Louis, 46. Rick Nash. Střely na branku: 26:24. Diváci: 19.969. Hvězdy zápasu: 1. St. Louis, 2. Stepan, 3. Talbot (všichni Rangers).

Anaheim - Chicago 1:4 (1:2, 0:1, 0:1)

Branky: 17. Lindholm - 31. a 59. P. Kane, 8. B. Richards, 14. Shaw. Střely na branku: 24:38. Diváci: 17.355. Hvězdy zápasu: 1. Keith (Chicago), 2. Andersen (Anaheim), 3. B. Richards (Chicago).

Washington - NY Islanders 5:2 (2:2, 1:0, 2:0) Branky: 12. Burakovsky, 19. Johansson, 30. Ovečkin, 46. Kuzněcov, 59. Ward - 19. Tavares, 20. Lee. Střely na branku: 27:28. Diváci: 18.506. Hvězdy zápasu: 1. Niskanen, 2. Johansson, 3. Holtby (všichni Washington).

Boston - Winnipeg 2:1p (0:1, 0:0, 1:0 - 1:0)

Branky: 44. Lucic, 64. Hamilton - 17. Byfuglien. Střely na branku: 38:36. Diváci: 17.565. Hvězdy zápasu: 1. Hamilton, 2. Rask (oba Boston), 3. Hutchinson (Winnipeg).

Buffalo - Montreal 2:1 (1:0, 0:0, 1:1)

Branky: 4. Ennis, 59. Moulson - 42. Parenteau (Sekáč). Střely na branku: 25:31. Diváci: 19.070. Hvězdy zápasu: 1. Enroth, 2. Ennis, 3. Moulson (všichni Buffalo).

New Jersey - Detroit 4:5sn (3:1, 1:2, 0:1 - 0:0)

Branky: 14. a 21. Cammalleri (na první Židlický), 3. Jágr, 16. Harrold (Jágr) - 4. Sheahan, 22. Ouellet, 33. Abdelkader, 51. Miller, rozhodující sam. nájezd Nyquist. Střely na branku: 25:32. Brankář Petr Mrázek odchytal za Detroit celé utkání, inkasoval čtyři branky z 25 střel a úspěšnost zásahů měl 84 procent. Diváci: 16.592. Hvězdy zápasu: 1. Cammalleri (New Jersey), 2. Miller (Detroit), 3. Jágr (New Jersey).

Pittsburgh - Carolina 2:4 (1:1, 1:1, 0:2)

Branky: 17. Letang, 36. Hörnqvist - 16. a 60. Tlustý, 23. Dwyer (Tlustý), 44. Gerbe. Střely na branku: 22:35. Diváci: 18.665. Hvězdy zápasu: 1. Tlustý, 2. Gerbe (oba Carolina), 3. Crosby (Pittsburgh).

Columbus - Vancouver 0:5 (0:0, 0:1, 0:4)

Branky: 36. Higgins, 41. H. Sedin (Vrbata), 52. Matthias, 55. Richardson, 58. Burrows. Střely na branku: 31:30. Diváci: 14.121. Hvězdy zápasu: 1. Miller, 2. Higgins, 3. Bonino (všichni Vancouver).

Florida - Ottawa 3:2 (1:1, 0:1, 2:0)

Branky: 6. Olsen, 41. Bergenheim, 48. Hayes (Fleischmann) - 6. Neil, 23. Ceci. Střely na branku: 46:24. Diváci: 9758. Hvězdy zápasu: 1. Trocheck, 2. Montoya, 3. Hayes (všichni Florida).

St. Louis - Edmonton 4:3p (1:0, 0:2, 2:1 - 1:0)

Branky: 12. Oshie, 41. Shattenkirk, 53. Pietrangelo, 65. Tarasenko - 26. Perron, 37. Nikitin, 44. Arcobello. Střely na branku: 41:16. Diváci: 17.666. Hvězdy zápasu: 1. Oshie, 2. Pietrangelo (oba St. Louis), 3. Hall (Edmonton).

Dallas - Minnesota 4:5p (0:2, 3:1, 1:1 - 0:1)

Branky: 37. Hemský, 39. Seguin, 40. Cole, 54. Goligoski - 9. Niederreiter, 18. Zucker, 32. Granlund, 59. Vanek, 63. Scandella. Střely na branku: 45:34. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Scandella, 2. Vanek (oba Minnesota), 3. Seguin (Dallas).