Jablonecký Lafata řádí dál. Proměnil dvě penalty

17:09
JABLONEC - V minulých dnech ho trápila nemoc, ale David Lafata ji postupně setřásl dalšími dvěma góly. Díky jeho trefám z pokutových kopů fotbalisté Jablonce udolali pražskou Viktorii Žižkov 3:1. Sám útočník teď atakuje několik střeleckých rekordů ligy.

Jablonec - Žižkov (jablonecký David Lafata slaví gól) foto: ČTK

Nováček na severu Čech přitom vedl po Böhmově trefě, jenže ještě do poločasu srovnal z penalty Lafata. Hosté od té chvíli hráli bez vyloučeného Bodečka a tlaku domácích nakonec neodolali.

Vítězný gól dal v 77. minutě Kovařík, skóre zpečetil svým třináctým zásahem v sezoně Lafata, který skóroval v sedmém duelu po sobě. Baumit si připsal čtvrtou domácí výhru za sebou, naopak Žižkov i pátý venkovní zápas prohrál. Žižkovský kouč Martin Pulpit sice přímo rozhodčímu Jechovi nespílal, ale zlost na něm byla patrná. "Moje hodnocení je plné vzteku, sarkasmu a ironie," zuřil.

Domácí kouč František Komňacký svého kolegu chápal. "Branky padly po sporných momentech. My jsme po minulém utkání v Plzni také cítili křivdu," řekl jablonecký trenér.

V jablonecké sestavě nakonec nechyběl nejlepší ligový kanonýr Lafata, ale do tempa se po nemoci dostával stejně jako spoluhráči zvolna. Domácí sice podle očekávání získali nad nováčkem velkou územní převahu, jenže do gólových šancí se v první půlhodině nemohli skrz zatažený obranný blok hostů dostat.

Jablonecký kanonýr David Lafata

Poprvé Lafata zahrozil v 31. minutě, kdy dorážel Kopicovu střelu, ale Vaclíka nepropálil. Zčistajasna tak udeřili do té doby téměř neškodní Pražané. Zapalač o minutu později zatáhl akci po levé straně, ve vápně se s míčem kolem Jablonského šikovně otočil Böhm a jeho pokus se od tyče odrazil do gólmana Špita a pak zapadl do branky. Jablonec v pátém domácím utkání sezony poprvé inkasoval.

Jablonecký kanonýr vyrovnal rekord Horsta Siegla

Radost z premiérové ligové trefy ale vydržela žižkovskému útočníkovi jen čtyři minuty. Hostující stoper Bodeček stáhl Lafatu a sám faulovaný z nařízené penalty s přehledem zaznamenal svůj dvanáctý gól v sezoně. Bodeček navíc dostal musel po červené kartě předčasně pod sprchy.

Nováček dlouho srdnatě odolával převaze. Severočeši sice házenkářsky obléhali žižkovské vápno, jenže převaha to byla hodně stereotypní. Nabíhající Lafata špatně trefil míč a po hodině hry vychytal Kovaříka Vaclík.

Když už se začínalo zdát, že Viktoria ubrání svůj první bod ze soupeřova hřiště, zapomněla hostující obrana v 77. minutě v domnění, že jde o ofsajd, na Kovaříka a ten šikovně přehodil Vaclíka. Za pět minut přepadl Lafata přes hostujícího brankáře a Jech podruhé nařídil penaltu. Domácí kanonýr se opět nemýlil a zaokrouhlil počet svých gólů v lize na 90.

David Lafata

Přesný zásah si navíc připsal už v sedmém utkání po sobě. To se od vzniku české ligy povedlo jen bývalému sparťanovi Horstu Sieglovi, který v závěru sezony 1996/97 vystřílel Spartě titul, když se prosadil v sedmi zápasech po sobě a dal 11 gólů. Lafata dal ještě o dva góly více.

Lafata vyšel v této sezoně střelecky naprázdno jen v úvodním kole proti Mladé Boleslavi. Od té doby se trefil v každém utkání a už nasbíral 13 branek, tedy jen o šest méně než za celou minulou sezonu, kdy se stal králem střelců. Už nyní se tak ve čtvrté sezoně po sobě dostal na dvojciferný počet branek.

V příštím kole na stadionu Slovácka pak může vytvořit nový rekord soutěže, pokud se trefí v osmém utkání po sobě, což se dosud nikomu nepovedlo. Zároveň může rozšířit svou úctyhodnou sbírku, když v posledních 24 ligových zápasech dal 30 branek.

8. kolo první fotbalové ligy:

Jablonec - Viktoria Žižkov 3:1 (1:1)
Branky: 36. a 83. obě z pen. Lafata, 77. Kovařík - 32. Böhm. Rozhodčí: Jech - Košec, Dobrovolný. ŽK: Zapalač, Vaclík. ČK: 35. Bodeček (všichni Žižkov). Diváci: 4050.

Mladá Boleslav - Hradec Králové 1:1 (0:0)
Branky: 49. Chramosta - 65. Černý. Rozhodčí: Paták - Pospíšil, Vysloužil. ŽK: Zahustel, Procházka, Ščuk - Malinský, Chleboun. ČK: 84. Janíček (MB). Diváci: 3158.

Bohemians 1905 - Slovan Liberec 1:1 (1:1)
Branky: 18. Borek - 32. Rabušic. Rozhodčí: Drábek - Nádvorník, Blažej. ŽK: Jindřišek, Nešpor, Škoda, Žižka, Cseh - Kelič, Breznaník, Štajner. Diváci: 2666.