Překvapivý triumf. Jablonec zvládl drama v Kodani a v Evropské lize jde dál

21:35aktualizováno  22:58
KODAŇ - Nervy do poslední chvíle se šťastným koncem. Jablonečtí fotbalisté postoupili do závěrečného čtvrtého předkola Evropské ligy, když v odvetě vyhráli 3:2 v Kodani. Domácí favorit hrál půl hodiny v deseti.

Tomáš Wágner (vlevo) oslavuje vstřelenou branku v utkání s Kodaní. foto: ČTK/AP

Po „černé středě“, kdy z Ligy mistrů vypadly Plzeň i Sparta, zažil český fotbal mnohem příjemnější večer. V Evropské lize jdou dál Liberec i Jablonec.

Česko bude mít v závěrečném předkole Evropské ligy čtyři zástupce. Při pátečním losu budou Plzeň, Sparta a nejspíš i Liberec nasazené, Jablonec dostane papírově těžšího soupeře.

Očima trenéra

Jaroslav Šilhavý, Jablonec

„Nemám slov. Závěr byl hodně dramatický, hektický. Soupeři jsme vždy utekli o dva góly, on se vždy přiblížil. Když rozhodčí ukázal pět minut nastavení, tak mě jímala hrůza, byť soupeř hrál o deseti. Ale musím kluky pochválit, protože jsme to ubojovali. Přešli jsme přes evropský tým, Kodaň hraje každý rok Ligu mistrů, mají skvělý tým. Na domácím hřišti jsme je obrali o postup, to si asi nemysleli. Možná nás trošku podcenili, těžko říct, ale to nemění nic na tom, že jsme tady dali tři góly a jdeme dál. To je úplně pohádka.“

Právě Jablonec se postaral o největší překvapení. Po porážce 0:1 v prvním zápase byl proti FC Kodaň v těžké pozici, ale odvetu v Dánsku zvládl bravurně.

Severočeské mužstvo smazalo manko po čtvrthodině hry, kdy zužitkovalo hned první šanci v zápase. Po centru z levé strany a několika odrazech nechytatelně hlavičkoval útočník Wágner.

Jablonec i nadále předváděl výborný fotbal. Což se vůbec nelíbilo domácím fanouškům, kteří na své hráče zlostně pískali. Tohle měl být přece velký dánský večer!

Zkraje druhého poločasu přiblížil postup záložník Greguš. Nádherně se trefil z přímého volného kopu po faulu na Pospíšila.

Když půl hodiny před koncem utkání dostal dostal Verbič za ostré protesty červenou kartu, zdálo se rozhodnuto. Jenomže v 72. minutě zdramatizoval závěr duelu Jörgensen. Kodani chyběl k postupu jediný gól...

Hra se přelévala ze strany na stranu, náznaky šancí měly oba týmy. Ani když Pospíšil předvedl v 83. minutě úžasnou střelu zpoza pokutového území a zvýšil opět na rozdíl dvou gólů, tak se Kodaň nevzdala.

Dvě minuty před koncem si totiž naskočil na centr Santander - 2:3. Výsledek byl stále otevřený. Stačilo, aby Kodaň vstřelila jediný gól a Jablonec by v Evropské lize skončil.

Luděk Pernica stahuje k zemi Federika Santandera.
Jan Greguš (vlevo) z Jablonce a Nicolai Jörgensen.

Bronzový tým posledního ročníku české ligy však vedení v nervózním závěru udržel, připsal si cenné vítězství a hlavně se může těšit na čtvrté předkolo Evropské ligy.

FC Kodaň - FK Jablonec 2:3 (0:1)

Branky: 72. N. Jörgensen, 88. Santander - 14. Wágner, 53. Greguš, 83. Pospíšil. Rozhodčí: Trattu - Soteriu, Viktoros (všichni Kypr). ŽK: Kvist, Santander - Wágner, Hübschman, Greguš, Mingazov. ČK: 64. Verbič (Kodaň). Diváci: 14.142. První zápas: 1:0, postoupil Jablonec.

Kodaň: Andersen - Ankersen (86. Nilsson), Antonsson, M. Jörgensen, Augustinsson - Kvist (61. Kusk), Amartey, Delaney, Verbič - Santander, N. Jörgensen. Trenér: Solbakken.

Jablonec: Hrubý - Karavajev, Pernica, Beneš, Novák - Hübschman - Masopust (72. Mingazov), Pospíšil, Greguš, Crnkič (88. Rossi) - Wágner (82. Doležal). Trenér: Šilhavý.