Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří

Jablonec venku poprvé zvítězil, Slovácko uhrálo i v deseti remízu v Olomouci

Jan Matoušek v obklopení zlínských protihráčů. foto: ČTK

Olomouc - Fotbalisté Jablonce zvítězili v 11. kole první ligy ve Zlíně 1:0. Zápas rozhodl v 26. minutě tečovanou střelou Jan Matoušek. Severočeši vyhráli v nejvyšší soutěži venku poprvé od února a po 12 zápasech a posunuli se na třetí místo neúplné tabulky. Zlín naopak prohrál počtvrté z posledních pěti kol, prohloubil svoji krizi a na třinácté příčce má jen dvoubodový náskok na poslední pozici.
  18:44aktualizováno  20:09

„Minule jsme ztratili dva body s Olomoucí a já jsem hráčům říkal, že si ty body tady chceme vzít zpátky. Vítězství venku už jsme potřebovali, i když máme tři body i s trochou štěstí,“ řekl na tiskové konferenci jablonecký trenér Petr Rada.

V úvodních minutách měl mírně navrch Jablonec, ale brzy začal získávat převahu Zlín. Jiráček v deváté minutě vystřelil nedůrazně, o minutu později pálil vedle Poznar a za chvíli hostující brankář Hrubý dobře vyběhl proti Matejovovi.

V 26. minutě udeřili Severočeši. Matoušek po ztrátě domácích ve středu pole vyrazil do brejku, dostal se přes několik obránců a únik zakončil gólem. Míč přes vybíhajícího brankáře Dostála srazil do sítě tečí bránící stoper Buchta.

Zlín od té doby držel balon, ale přes dobře pracující jabloneckou defenzivu se jen těžko prosazoval. Čanturišvili mířil z přímého kopu jen do boční sítě a několik dalších akcí domácí zbytečně překombinovali.

„Vstoupili jsme do toho dobře. Byli jsme aktivní, dostali jsme se do vedení trochu šťastnou brankou s tečí. To nás malinko uklidnilo,“ uvedl Rada.

Zlín marně dobýval soupeřovu obranu i po přestávce. „Ševci“ chvílemi téměř házenkářsky obléhali jablonecké vápno, ale Hrubého dlouho prakticky neohrozili.

V 73. minutě Poznarovi chyběl krok k tomu, aby dosáhl na malém vápně na balon po spoluhráčově hlavičce. O necelých pět minut později se domácí útočník protlačil ke střele a tečovaný pokus skončil jen těsně vedle.

Domácí stupňovali tlak, ale gól jim nebyl souzený. Fantišovu ránu v 86. minutě vytáhl Hrubý a Poznar na malém vápně nezakončil. Další větší šanci už si Zlínští nevytvořili. Jablonec bodoval v lize s „Ševci“ pojedenácté za sebou.

„Mrzí mě za lidi a za fanoušky, že takové utkání nedokážeme dovést do bodového zisku. Zápasu by určitě slušel nějaký ten bod. Nám se to dnes bohužel nepovedlo, protože jsme neměli kvalitu v pokutovém území. Přitom šance jsme tam měli,“ řekl zlínský trenér Josef Csaplár.

„Domácí hráli dobrý fotbal, hlavně v posledních 20 minutách nás hodně zatlačili. Byli jsme až moc zatáhnutí. Uhráli jsme to někdy i s trochou štěstí, ale tři body jsou pro mě rozhodující,“ uvedl Rada.

Olomouc doma nevyhrála proti deseti

Fotbalisté Olomouce remizovali v 11. kole první ligy se Slováckem 2:2. Hosty poslal v 25. minutě do vedení Ondřej Šašinka, krátce po pauze srovnal Martin Nešpor a v 80. minutě otočil stav Šimon Falta. Slovácko, které hrálo od 62. minuty bez vyloučeného Patrika Šimka, ale nakonec vydřelo bod, když v 88. minutě v oslabení srovnal Tomáš Zajíc. Sigma v pátém ligovém zápase po sobě bodovala, tým z Uherského Hradiště stejný počet kol čeká na vítězství.

Jan Matoušek v obklopení zlínských protihráčů.
Fotbalisté Olomouce se radují z vyrovnání na hřišti Jablonce.

Domácí vstoupili do zápasu velmi aktivně. Dobrým pohybem narušovali obranu Slovácka, využívali křídelních prostor pro řadu centrů, z nichž vznikaly nebezpečné situace v hostující šestnáctce. Ke gólu však měl v úvodu blízko jen Faltův přímý kop z 15. minuty.

Tým z Uherského Hradiště v první půli ukazoval, že jeho venkovní výhry na Spartě a v Plzni nebyly náhodné. Slovácko hrálo vzadu bez chyb a směrem dopředu využívalo každou možnost k rychlému protiútoku.

Ve 25. minutě potáhl míč středem Petržela, posunul jej napravo na Havlíka, jehož centr našel na hranici šestnáctky Šašinku. Jeho první pokus obrana Sigmy zblokovala, ale z dorážky už hostující útočník slavil. „Zbytečně jsme je pustili do vedení, byla tam naše chyba. Pak jsme přestali hrát,“ řekl novinářům olomoucký obránce Václav Jemelka.

Slovácko mělo dvě šance na pojištění náskoku. Havlík ovšem mířil vedle a Hofmann po rohu nedosáhl ve slibné pozici na míč. Hanáci ještě do poločasu posílili ofenzivu o Nešpora. V závěru půle měl šanci Zahradníček, který ovšem mířil nad.

Po přestávce naskočil do domácí sestavy zkušený Pilař a hned se podepsal pod vyrovnání. Ve 47. minutě poslal zprava prudký centr před branku Slovácka, kde jej usměrnil do sítě Nešpor. „Pilař hru celkově oživil,“ uvedl olomoucký trenér Radoslav Látal.

Hosty inkasovaná branka nerozhodila a brzy si mohli vzít vedení zpět. Nejprve střílel zblízka Hofmann a následně Navrátil, ale gólman Reichl pokaždé zasáhl. „Měli jsme něco dát a pak by byla situace jiná,“ řekl Zajíc.

Olomouc se postupně vzpamatovala a navíc dostala výhodu přesilovky. Šimko v 62. minutě stáhl unikajícího Faltu a viděl rovnou červenou kartu. „Dal jsem mu ruku na rameno a on šikovně spadl, takže asi byla,“ uvedl Šimko.

V 73. minutě dostal míč do šestnáctky Slovácka González, ale jeho střela neměla důraz. O sedm minut později už Sigma přesilovku využila. Falta dostal pas za obranu a tvrdou střelou propálil Trmala. Hosté ovšem i v oslabení srovnali. Střídající Kalabiška v 88. minutě našel Zajíce a ten střelou zblízka překonal Reichla.

„Jsem zklamán. Když otočíte zápas a vedete deset minut před koncem s oslabeným soupeřem 2:1, tak musíte vyhrát,“ litoval Látal. „Po průběhu celého utkání bod beru,“ dodal kouč Slovácka Martin Svědík.

11. kolo první fotbalové ligy:
Sigma Olomouc - 1. FC Slovácko 2:2 (0:1)
Branky: 47. Nešpor, 80. Falta - 25. Šašinka, 87. Zajíc. Rozhodčí: Berka - Moláček, Váňa. ŽK: Beneš, Zahradníček, Radoslav Látal (trenér) - Petržela, Havlík, Navrátil, Divíšek. ČK: 63. Šimko (Slovácko). Diváci: 4105.
Sestavy: Olomouc: Reichl - Zahradníček, Beneš, Jemelka, Vepřek - Texl (46. Pilař), Houska (89. Yunis), Greššák (37. Nešpor), González, Falta - Plšek. Trenér: Radoslav Látal.
Slovácko: Trmal - Šimko, Hofmann, Kadlec, Divíšek - Havlík, Daníček - Petržela (90. Krejčí), Šašinka (67. Kalabiška), Navrátil (84. Sadílek) - Zajíc. Trenér: Svědík.

Fastav Zlín - FK Jablonec 0:1 (0:1)
Branka: 26. Matoušek. Rozhodčí: Franěk - Kříž, Melichar. ŽK: Mašek, Poznar - Holík, Hübschman, Krob, Jovovič. Diváci: 3009.
Sestavy: Zlín: Dostál - Fantiš, Buchta, Azackij, Bartošák - Matejov (60. Wágner), Mašek (90. Železník), Folprecht, Jiráček, Čanturišvili - Poznar. Trenér: Csaplár.
Jablonec: Hrubý - Holík, Plechatý, Břečka, Krob - Hübschman - Jovovič, Považanec (81. Kratochvíl), Sýkora - Matoušek (63. Kubista) - Doležal (85. Hämäläinen). Trenér: Rada.