Jablonec rozdrtil Vloru a těší se na Alkmaar

21:55
JABLONEC - Fotbalisté Jablonce bez problémů stvrdili postup do třetího předkola Evropské ligy. V odvetném utkání druhého předkola dnes doma rozdrtili albánský tým Flamurtari Vlora 5:1 a po výhře 2:0 v prvním duelu se mohou za týden těšit na duel na hřišti nizozemského Alkmaaru. Triumf Baumit zařídili dvěma brankami Piták s Kovaříkem, jednou se trefil Piták. Za hosty snížil na konci úvodní půle z penalty Sakaj.

David Lafata se raduje z gólu foto: ČTK

Do ochozů Střelnice dorazily v deštivém a chladném počasí k domácí premiéře Baumitu v nové sezoně tři tisícovky promrzlých diváků, ale výkon jabloneckého týmu je rozehřál. Severočeši se i při dvougólovém náskoku z prvního zápasu snažili hrát útočně a od samého úvodu si vytvořili trvalou územní převahu, i když zpočátku vyložené šance s výjimkou Jarolímovy střely těsně vedle neměli.

Výsledky Evropské ligy

Aalesund - Ferencváros 3:1 po prodl. (0:1, 2:1), první zápas 1:2, postupuje Aalesund; Lokomotiv Sofia - Metalurg Skopje 3:2 (0:1), první zápas 0:0, postupuje Lokomotiv; Žilina - KR Reykjavík 2:0 (1:0), první zápas 0:3, postupuje Reykjavík; FC Thun (Švýc.) - Vllaznia Skadar 2:1 (0:1), první zápas 0:0, postupuje Thun, Haag - Tauras (Lit.) 2:0 (1:0), první zápas 3:2, postupuje Haag; Westerlo - TPS Turku (Fin.) 0:0, první zápas 1:0, postupuje Westerlo; Gaziantepspor - FC Minsk 4:1 (1:0), první zápas 1:1, postupuje Gaziantepspor; Rabotnički - Juvenes/Dogana (San Marino) 3:0 (1:0), první zápas 1:0, postupují Rabotnički; Olympiakos Volos (Řec.) - Rad Bělehrad 1:1 (0:0), první zápas 1:0, postupuje Volos.

V 25. minutě ale Jablonečtí hostující obranu dokonale rozebrali: Piták našel křížným pasem přes celé pokutové území nabíhajícího Kovaříka a ten nemohl minout odkrytou branku. Za pět minut Severočeši udeřili podruhé a tentokrát si oba jablonečtí záložníci své role vyměnili. Kovařík našel z druhé strany Piták, který si nerušeně zpracoval míč a střelou k tyči zvýšil.

V 35. minutě si Baumit zápas na chvíli zkomplikoval. Stoper Beneš zahrál ve výskoku ve vápně rukou a Sakaj se z penalty nemýlil. Ještě než hostující kapitán obstaral snížení, odkulhal ze hřiště domácí Jarolím, kterého nahradil Vaněk.

Jablonec ale inkasovaný gól nikterak nevyvedl z míry a po pauze si s chutí zastřílel. Dvoubrankový náskok vrátil domácím kanonýr Lafata, jenž v 55. minutě ve skluzu doklepl přízemní střelu agilní letní posily Kopice a navázal na své dvě trefy z úvodního utkání v Albánii.

Velký rozdíl mezi druhým týmem uplynulého ročníku albánské ligy a třetím týmem české nejvyšší soutěže byl v důrazu při zakončení. Hosté i za nepříznivého stavu sympaticky neskládali zbraně a snažili se hrát aktivně, ale na rozdíl od Jablonce své šance zahazovali. Dvakrát neproměnili samostatný únik na Špita, naopak Severočeši měli nabito.

To potvrdil po hodině hry svou druhou brankou v zápase Piták, jeho povedené střele pomohlo do sítě břevno. V 70. minutě se podruhé v utkání trefil také Kovařík. Závěr duelu si Jablonec vychutnal a může se začít chystat na první utkání proti Alkmaaru.

Odvetný zápas 2. předkola fotbalové Evropské ligy:

Baumit Jablonec - Flamurtari Vlora 5:1 (2:1)
Branky: 25. a 70. Kovařík, 30. a 61. Piták, 55. Lafata - 36. Sakaj z pen. Rozhodčí: Christoffersen - Bille, Oguz (všichni Dán.). ŽK: Beneš, Lafata - Arberi. Diváci: 3095. První zápas: 2:0, postoupil Jablonec.

Jablonec: Špit - Eliáš, Pavlík, Beneš, Jablonský - Kopic (64. Vošahlík), Loučka, Jarolím (36. Vaněk), Piták, Kovařík (82. Novák) - Lafata. Trenér: Komňacký.

Flamurtari: Mocka - Arberi, Brahja, Veliu, Sakaj - Progni (86. Cutra), Drizaj, Lena (67. Grami), Begaj - Shehaj, Idrizaj (46. Licaj). Trenér: Magani.